Doma laukumā pulcējās aptuveni 50 līdz 60 cilvēku. Salīdzinoši nelielo Palestīnas atbalstītāju pulku uzraudzīja vismaz septiņas policijas ekipāžas. Sākotnējo aizliegumu doties gājienā rīkotāji uztver kā politisku lēmumu un Latvijas Televīzijai skaidroja, ka gājiena mērķis ir nevis aizstāvēt Palestīnu, bet pieprasīt karadarbības izbeigšanu.
Pasākuma rīkotāji skaidro, ka cilvēktiesību aktīvisti devušies gājienā no Doma laukuma līdz Neatkarības laukumam, lai aicinātu valsts amatpersonas un Latvijas iedzīvotājus izrādīt solidaritāti Palestīnas civiliedzīvotājiem un paust stingru nosodījumu Izraēlas veiktajai vardarbībai pret Gazā un Rietumkrastā dzīvojošajiem civiliedzīvotājiem.
"Vairāk nekā 28 000 cilvēku ir nogalināti, no kuriem vismaz 12 000 ir bērni. Tas nozīmē, ka Gazā katras desmit minūtes tiek nogalināts viens bērns. Saskaņā ar jaunāko informāciju 90% Gazas iedzīvotāju cieš badu un visi 2,3 miljoni ir pakļauti bada riskam. Iedzīvotājiem nav pieejams tīrs ūdens, kā rezultātā viņi ir spiesti dzert netīru vai jūras ūdeni, līdz ar to strauji izplatās infekcijas slimības," norādījuši pasākuma rīkotāji, kustība "Par brīvu Palestīnu".
Rīgā aizvadīts gājiens palestīniešu atbalstam. Vēl janvārī Rīgas dome piketu palestīniešu atbalstam aizliedza, taču šīs dienas pasākums pieteikts likumā noteiktajā kārtībā, turklāt pašvaldībai nav informācijas, kuras dēļ gājienu varētu aizliegt. https://t.co/6xzPjyoSrN pic.twitter.com/2aIlYLTqGL
— LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) February 17, 2024
Sanākušo vidū vismaz puse cilvēku bija ārzemnieku, novēroja Latvijas Televīzija. Tie, kuri piekrita sarunai, pauda, ka neatbalsta teroristisko grupējumu "Hamās".
"Absolūti neatbalstu to, ko dara "Hamās". Tās ir divas pilnīgi dažādas situācijas. Cilvēki cieš darbību dēļ, kuras nav provocējuši vai veidojuši paši."
"Esmu bijis gan Izraēlā, gan Palestīnā, un esmu redzējis to koncentrācijas nometni, kā visa Palestīna tiek uzturēta. Tas ir briesmīgs stāvoklis, par ko pie mums īpaši daudz nerunā. Mediji, kā zinām, ir šīs tautas rokās, un viņi diezgan formē priekšstatu par palestīniešiem kā teroristiem, kaut tā ir pašaizsardzība."
Gājiens ilga nedaudz ilgāk kā stundu. Neatkarības laukumā tika atskaņota palestīniešu mūzika un daļa sanākušo arī dejoja.
Gājiens noticis akcijas "Baltijas solidaritāte ar Palestīnu" ietvaros, kas vienlaicīgi norisinājās visās trīs Baltijas valstīs.
KONTEKSTS:
2023. gada 7. oktobra rītā palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti vairāk nekā 1100 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.
Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.
Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.
Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 25 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.
Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.
Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga.
Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.