«Brālītis izglāba māsas». Difterijas skartās ģimenes bērni atveseļojas

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) mirušā četrus gadus vecā puisēna, kas bija saslimis ar difteriju, abas māsas atveseļojas no šīs smagās slimības. Tā skāra visus trīs ģimenes bērnus, neviens no viņiem nebija vakcinēts. BKUS Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska Latvijas Radio raidījumā "Pusdiena" atzina, ka "diemžēl (šiem) bērniņiem ir arī komplikācijas", un cik ilgi tās saglabāsies, to ārsti vēl nevar prognozēt. Taču šo bērnu dzīvībām briesmas nedraud.

"Briesmas nedraud, un tas ir tikai pateicoties tam, ka brālītis izglāba māsas, pirmais saslimstot un māsas atvedot (uz slimnīcu) ar pavisam, pavisam pirmajiem simptomiem. Tātad, iedodot antitoksisko serumu, sākot intensīvu ārstēšanu, mēs neļāvām difterijas baktērijai, visiem toksīniem, izdarīt nāvējošo darbu, to toksisko ietekmi, kas notika pirmajam bērniņam," skaidroja Zavadska. Viņš, pēc ārstes teiktā, slimnīcā nonācis smagā stāvoklī.

Dace Zavadska par difterijas gadījumiem Bērnu slimnīcā
00:00 / 05:07

Veselības ministrs Hosams Abu Meri (" Jaunā Vienotība") savukārt šonedēļ ir sasaucis Imunizācijas valsts padomi, lai ar ekspertiem pārrunātu aktuālo satraucošo situāciju un priekšlikumus vakcinācijas un imunizācijas politikas īstenošanas uzlabošanai.

Vietējā difterijas baktērija

Ārsti par bērna dzīvību cīnījās divas nedēļas, viņš nomira pirmdien. Pēc Zavadskas stāstītā, ārstēšanā bija iesaistīta plaša ārstu komanda, slimnīcas intensīvās terapijas ārsti strādāja kopā ar kardiologiem, nefrologiem un citiem speciālistiem. "Mēģināja tiešām visu mums šobrīd, 21. gadsimtā, pieejamo medicīnu. Centāmies šo bērniņu izglābt.

Protams, jautājums ir par to, kāda būtu viņa dzīve pēc tam. Jo tās sekas būtu ļoti, ļoti bēdīgas. Bet visas tās nedēļas laikā tas izmisums un dusmas par to, ka tas varēja nenotikt.

Tik maz bija jāizdara. Ko lielākā daļa cilvēku saprot un arī izdara," Latvijas Radio sacīja Zavadska. Proti, risinājums būtu vienkārši bērnu vakcinēt un tādējādi pasargāt. Taču jautāta, vai bērnu zaudējusī ģimene attiecībā uz vakcināciju ir izdarījusi secinājumus, ārste atbildēja: "Diemžēl ne."

Zavadska sacīja, ka difterijas galvenās komplikācijas skar sirdi – var rasties miokardīts, sirds ritma traucējumi. "Sirds muskulis tiek ar difterijas toksīniem neiedomājami bojāts, arī nieres, (..) nervu sistēma ļoti izteikti, nevar pats paelpot, pat ja mēs viņu pēc tam no mākslīgās elpināšanas atmodinātu, nekad nevar zināt, vai saglabāsies rīšanas funkcijas. Tāpat arī difterijas plēves, kas izplatās elpceļos, arī tai skaitā zemākajos elpceļos, tos bojā," stāstīja Zavadska.

Zavadska teica, ka šajā gadījumā vainojama ir vietējā difterijas baktērija, kas nav saistāma ar iegūšanu ārzemēs.

Abu Meri: Nepieņemami, ka zaudējam bērnus

Veselības ministrs Abu Meri savukārt šonedēļ ir sasaucis Imunizācijas valsts padomi, lai ar ekspertiem pārrunātu aktuālo satraucošo situāciju un priekšlikumus vakcinācijas un imunizācijas politikas īstenošanas uzlabošanai.

"Tas ir nepieņemami, ka modernas medicīnas laikmetā mēs zaudējam bērnus no slimībām, pret kurām medicīna jau radusi efektīvu aizsardzību. Profilaksei ir milzīga nozīme kopējā sabiedrības veselībā, mums ir jārod risinājumi, kā sargāt Latvijas nākotni – bērnus! " aicinot  ekspertus uz diskusiju, pauda veselības ministrs.

Lai arī kopējo vakcinācijas aptveri bērniem Latvijā var vērtēt kā labu, septembrī tika reģistrēti vairāki savstarpēji saistīti saslimšanas gadījumi ar difteriju, kā arī pusgada Latvijas epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina par vairākiem simtiem garā klepus gadījumiem.

Tās ir vakcīnregulējamās infekcijas slimības, taču joprojām ir bērni, kuri netiek vakcinēti. Latvijā par valsts budžeta līdzekļiem bērniem ir nodrošināta vakcinācija pret 14 infekcijas slimībām, bet pieaugušajiem – ik pēc 10 gadiem pret difteriju un stingumkrampjiem. Vakcinācija ir efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret vakcīnregulējamām infekcijas slimībām, uzsver ministrijā.

Imunizācijas valsts padomes mērķis ir izvērtēt jautājumus, kas saistīti ar vakcināciju un imunizācijas politikas realizāciju valstī, un sniegt priekšlikumus to uzlabošanai. Padomi vada BKUS Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras profesore Zavadska, tās sastāvā ir klīnisko universitāšu slimnīcu infektologi, sabiedrības veselības eksperti un atbildīgo valsts iestāžu pārstāvji no Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta, Zāļu valsts aģentūras, Slimību profilakses un kontroles centra.

KONTEKSTS:

Vairākās Eiropas valstīs pēdējos gados konstatēta nāvējošā vakcīnregulējamā slimība – difterija. Pateicoties labai vakcinācijas aptverei, Latvija līdz 2024. gada septembra sākumam bija no difterijas brīva zona. Tā kā Latvijā ir nevakcinēti bērni un pieaugušie, sācies lokāls difterijas uzliesmojums – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā nonākuši četri bērni ar šo slimību.

Laika periodā no 2007. līdz 2023. gadam Latvijā reģistrēti 122 difterijas gadījumi, desmit saslimušie miruši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti