Panorāma

Ekspremjera lidojumu lietā drīzumā gaidāms progress

Panorāma

Panorāma

Rosina diskusiju, lai mudinātu vecākus vakcinēt bērnus

Rosina diskusiju, lai mudinātu vecākus vakcinēt bērnus

Četrgadīgā zēna nāve no difterijas satriekusi sabiedrību, tajā skaitā mediķus. Nāvējošā slimība ir uzvarama, tikai laikus vakcinējoties. Arī pašlaik modernā medicīna var būt bezspēcīga cīnīties pret difterijas toksīnu radītajiem orgānu bojājumiem, ja laikus nav saņemta vakcīna. Veselības ministrs uzsver – šī traģēdija ir notikusi laikā, kad jau desmitiem gadu ir pieejamas drošas vakcīnas. Tāpēc valsts domās, kā panākt, lai bērni vairs nemirtu no pērnā gadsimta infekcijas slimībām.   

Šogad jau divi bērni miruši no slimībām, kuras mūsdienās daudziem šķiet aizmirstas, jo lielākā sabiedrības daļa pret tām ir vakcinēta. Viens no garā klepus, otrs no difterijas.

Mazā zēna nāve no difterijas atkārtoti raisījusi jautājumus par vecāku atbildību, jo tieši viņi pieņēma lēmumu savus bērnus nevakcinēt.

Latvijā bērni ir obligāti vakcinējami pret 14 infekcijas slimībām un vienlaikus vecākiem tiek dotas tiesības atteikties.

Vaicāta, vai šī uzskatāma par bērna pamešanu novārtā vai cita veida vardarbību, Bērnu aizsardzības centra vadītājas vietniece Valentīna Gorbunova skaidroja, ka "par bērna pamešanu novārtā mēs varētu to uzskatīt, iespējams, ja vecāki būtu pārkāpuši kaut kādu noteiktu prasību attiecībā pret bērna aprūpi un audzināšanu, kā rezultātā iestājusies bērna nāve".

Tiesībsarga birojs izplatījis rakstisku skaidrojumu, ka gadījumos, kad ārsts uzskata, ka vakcinācija ir bērna interesēs, bet vecāki nepiekrīt bērna vakcinācijai, ārstam jāvēršas ar motivētu iesniegumu bāriņtiesā, kura var dot piekrišanu vecāku vietā.

Bērnu aizsardzības centrā norāda – viņiem nav zināms neviens šāds gadījums.

"Jāraugās patiesībai acīs, šie nebūt nav vienīgie vecāki, kuri nevakcinē bērnus, un tad mums ir valstij kopīgi droši vien jāsaprot, ko ar šo situāciju darīt, un šis traģiskais gadījums, iespējams, arī pavērs vārtus diskusijai, kā tad būtu jārīkojas bērnu labākajās interesēs un bērnu drošības interesēs," sacīja Valentīna Gorbunova.

Diskusijas būs, jo mediķi nespēj būt vienaldzīgi brīdī, kad mirst bērni, kurus vakcīna būtu glābusi.

"Par to [jādiskutē], ka vecākiem ir jābūt atbildīgiem par savu lēmumu, jo viņi pieņem lēmumu. Bērns nesaprot neko," pauž veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība").

"Tajā procesā ir nepieciešama lielāka iesaiste no primārās aprūpes kolēģiem, ģimenes ārstu puses un, ja gadījumā negrib, ir jāmēģina risinājumi, kā mēs varam pierunāt vecākus,

vai arī jābūt citiem risinājumiem, kā, piemēram, divās valstīs Eiropā nevar bērni iet bērnudārzā, ja nav vakcīnu pasē [ieraksts], nav izdarīta vakcinācija.

Es negribu pateikt, ka ejam uz obligātumu, jo sabiedrība pretojas. Bet tomēr jāatrod veids, jo tādi gadījumi nedrīkst atkārtoties. Mums katrs bērns ir ļoti svarīgs Latvijā," sacīja ministrs.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas Reģionālais direktors Hanss Klūge norādīja, ka pasaulē vakcinācija nav veikta vienam no pieciem bērniem. Un šī iemesla dēļ miljoniem bērnu mirst. Tāpēc, viņa ieskatā, cilvēki aktīvāk jāinformē, jo PVO pētījums parādījis, ka pārliecinātu vakcinācijas pretinieku ir ļoti maz.

"Dažkārt cilvēkiem ir pamatoti jautājumi, tāpēc mums ir jāveic kampaņas, informēšana un jāskatās, kuram sabiedrībā cilvēki uzticas, lai strādātu ar, kā es saku, uzticamiem vēstnešiem, kuri var nodot vēstījumu. Tas ir kaut kas, kas patiesi pieaug. Globāli ir jāstrādā pret viltus ziņām. Mums ir jābūt daudz proaktīvākiem šajā jomā," sacīja Klūge.

Tikmēr Bērnu slimnīca aicina pārbaudīt savu un tuvinieku vakcinācijas faktu un vakcinēt bērnus pret nāvējošajām infekcijas slimībām, ja tas vēl nav izdarīts.

KONTEKSTS:

Vairākās Eiropas valstīs pēdējos gados konstatēta nāvējošā vakcīnregulējamā slimība – difterija. Pateicoties labai vakcinācijas aptverei, Latvija līdz 2024. gada septembra sākumam bija no difterijas brīva zona. Tā kā Latvijā ir nevakcinēti bērni un pieaugušie, sācies lokāls difterijas uzliesmojums – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā nonākuši četri bērni ar šo slimību. Viens no bērniem nomira 16. septembrī.

Laika periodā no 2007. līdz 2023. gadam Latvijā reģistrēti 122 difterijas gadījumi, desmit saslimušie miruši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti