Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Nils Īle un Maija Sējāne-Īle caur mūziku jauniešiem palīdz atvērties un sadarboties

Kultūrizglītības programmas "Latvijas skolas soma" laikā mūziķi Nils Īle un Maija Sējāne-Īle regulāri dodas uz skolām visā Latvijā, lai palīdzētu skolēniem atvērties un iemācīties darboties komandā. To viņi paveic ar mūzikas palīdzību. Pat visskeptiskākie jaunieši tikšanās beigās ierasti ir ieinteresēti sarunāties un nereti pat sāk apsvērt mūziku kā jaunu nodarbi, intervijā "Dod pieci" labdarības maratona studijā stāstīja mūziķi. 

Atveras pat visskeptiskākie

Muzikāla saruna caur instrumentiem nereti palīdz atvērties un darboties ar visiem kopā pat visnoslēgtākajam skolēnam, kā arī iedvesmo ne vienu vien skolēnu turpināt attīstīt sevi muzikālā jomā arī turpmāk. Mūziķi Maija un Nils programmā darbojas jau piecus gadus, un pa šo laiku guvuši milzīgu pieredzi, iepazīstot dažādas Latvijas skolas un skolēnus. 

"Var ļoti labi iepazīt un sajust dažādo audzināšanu vai tādu kā skolu noskaņu, jo katrā skolā ir kaut kāds savs noskaņojums, un viss atkarīgs vienmēr ir no skolotājiem, kā viņi māca vai kā viņi dod iespēju bērniem redzēt pasauli, un tas ir ļoti interesanti," pauda Nils. 

Atšķirības skolas vidē un jauniešu uzvedībā novērojamas ne tikai salīdzinot novadus vai reģionus, bet reizēm pat iekš vienas pilsētas, pauda Nils. Toties tas, kas visiem jauniešiem ir kopējs, ir vēlme uzzināt ko jaunu, vēlme iesaistīties – ja ne uzreiz, tad vismaz nodarbības noslēgumā, viņš novērojis.

"Tas, ka tie bērni tiek pie tiem instrumentiem un pamēģina.. Ja pirmajā brīdī viņi to visu ierauga un viņiem liekas – eh, ko tad mūs atkal te atnākuši mācīt, ko tad te cenšas atkal parādīt, tad pēc tam notiek tas brīnums. Viņi patausta to instrumentu, paspēlē, un rodas jautājumi un vēlēšanās to visu turpināt pēc skolas," stāstīja Nils

Maija piekrita: "Gandrīz katrā klasē ir kāds jaunietis, kurš ienāk, pārliek kāju pāri vienu otrai, paņem telefonu un domā, ka, ai, kas tad te tagad tāds būs. Bet ir brīdis, kad viņam iemirdzas acis, kad mēs sākam ieinteresēt, un beigās šie jaunieši ir visvairāk ieinteresēti un nāk prasīt jautājumus. Tad mēs braucam mājās tiešām laimīgi, ka esam to savu misiju izpildījuši."

Ikviens ir svarīgs

""Skolas somas" pamata ideja ir palīdzēt bērniem sastapties ar kultūru un mākslu, jo tur viņi var atrast sevi, viņi var atrast savu nākotni, viņi var izlikt dusmas, izpriecāties, saprast, ka viņiem ir daudz vairāk kopīgā, nekā atšķirīgā. Blakus visiem formālajiem apraksta vārdiem mēs parasti sakām – pieredzēt kultūru," norādīja "Latvijas skolas soma" vadītāja Aija Tūna 

Arī viņa piekrita, ka skolas savā starpā ļoti atšķiras. Tūnai ir pat izstrādāta definīcija, pēc kuras saprast, kas skolā notiek. 

"Vai tur ir noteikums – bērniem jāsveicina pieaugušie, vai tur ir noteikums – cilvēki sasveicinās. Man liekas, ka tas ļoti sasaucas ar šī gada maratona tēmu – nepazaudēt bērnus, tad, kad viņi ir skolēnu vai kādā citā sociālā lomā, atcerēties, ka viņi ir cilvēki un izturēties pret viņiem cieņpilni. Šī programma, manuprāt, ar to arī palīdz," pauda Tūna. 

Viņa novērojusi, ka pusaudži, atnākot uz "Skolas somas" piedāvātajiem pasākumiem, ļoti bieži ir ārkārtīgi skeptiski noskaņoti, sevišķi, ja runa ir par klasisko mūziku, bet pēc stundas vai pusstundas viņi jau dzīvo klasiskajai mūzikai līdzi un ir aizmirsuši, ka viņiem taču tas nepatīk. 

"Ir svarīgi, ka tā ir valsts atvēlēta nauda, lai katrs skolēns, arī tas, kurš vēl ne reizi ar kultūru nav sastapies, to varētu izdarīt un varbūt satikt to savu cilvēku, kas viņam kalpos par atspēriena punktu, lai nenomaldītos un nepazustu, un saprastu, ka viņš ir ļoti svarīgs – ikviens ir ļoti svarīgs, lai mēs visi būtu kopā," secināja Tūna. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

KONTEKSTS:

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad aicina palīdzēt riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem. Vecrīgā, Doma laukumā, izbūvētajā stikla studijā uz 158 stundām ieslēgts Latvijas Radio 5 ētera personība Toms Grēviņš, lai sešarpus diennakšu garumā tiešraidē pirmo reizi "Dod pieci!" vēsturē viens pats atskaņotu tikai par ziedojumiem izvēlētās dziesmas. 

Savukārt blakus "Dod pieci!" studijai sākusies garākā labdarības skriešanas stafete. Tās laikā, iesaistot pēc iespējas vairāk skrējējus, uz skrejceliņa bez apstājas paredzēts noskriet teju 158 stundas. 

Ziedojuma iespējas un mērķis:

  • No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.

  • No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.

  • No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā.

  • Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv,  izvēloties projektu "Dod pieci!".

Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti