Ilze Onzule ikdienā Daugavpilī palīdz tiem cilvēkiem, kuri nesen ieradušies Latvijā. Viņas atbildībā ir latviešu valodas apgūšana.
"Kursos parādās cilvēki, kuriem labākajā gadījumā ir angļu valodas zināšanas, bet vissliktākajā gadījumā ir tikai čehu, itāļu vai baltkrievu valoda, viņš nezina krievu valodu. Mums bija itāļu tētis, kurš atgriezās šeit, lai būtu kopā ar savu bērnu, bet viņš runāja tikai itāliski," pastāstīja Daugavpils izglītības pārvaldes pārstāve Ilze Onzule.
Šobrīd nav konkrētu datu par to, cik Daugavpilī un tās apkaimē ir cilvēku no trešajām valstīm vai bēgļu. Tomēr vienas pieturas aģentūras pārstāvji lēš, ka ik mēnesi sadarbojas ar aptuveni 50 cilvēkiem.
"Cilvēkam nav jāstaigā pa daudzām, dažādām institūcijām, bet viņš atnāk vienā vietā un tur viņiem arī tiek palīdzēts no A līdz Z," sacīja Sabiedrības integrācijas fonda direktore Zaiga Pūce.
Dokumentu kārtošana dažādās iestādēs, darba meklējumi, valodas mācības, bērnu izglītošana – tas viss prasa zināšanas, pacietību un laiku. Kad riņķa dancis iziets, trešo valstu pilsoņi pārsvarā atrod darbu apkalpošanas nozarē.
"Gan viesmīļi, gan pavāri, ir dzirdēts arī par citiem reģioniem. Tās sākumā varbūt nav augsti apmaksājamas darbavietas, bet ir arī dzirdēta prakse par ārstiem, māsām, medicīnas darbiniekiem. Jāpaiet arī laikam, lai iebraucējs varētu apgūt latviešu valodas zināšanas," sacīja Latgales plānošanas reģiona vecākā komercdarbības speciāliste Ruta Priede.
Tiesa, Latgali trešo valstu pilsoņi nav iecienījuši, jo lielākas izredzes iegūt labāk apmaksātu darbu ir Rīgā un Pierīgā.
Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) vietējā filiālē Daugavpilī šādu klientu ir maz. "Pa gadu mums tie īstenībā ir daži cilvēki. Un NVA šajā gadījumā sadarbojas ar PMLP. Mēs esam kā sadarbības partneri tajā ziņā, ka mēs piedāvājam savu CV vakanču portālu, platformu, lai darba devējs likuma noteiktajā kārtībā ievietotu sludinājumu," sacīja NVA filiāles vadītāja Jurate Kornutjaka.
Tomēr kopumā pieprasījums pēc vienas pieturas aģentūras esot salīdzinoši liels. "Konsultācijas no 2023. gada sākuma mēs esam snieguši nepilniem četriem tūkstošiem. Konsultācijas mēs sniedzam gan klātienē, gan telefoniski vai arī "WhatsApp"," pastāstīja Pūce.
Līdzīga vienas pieturas aģentūras ir četrās pilsētās – bez Daugavpils vēl arī Rīgā, Liepājā un Jelgavā.