Robežsargi sadarbībā ar Valsts policijas amatpersonām Krāslavas novada Asūnes pagastā apturēja kādu "Mercedes Benz Viano" markas mikroautobusu, kuru vadīja Latvijas nepilsonis. Dokumentu pārbaudes laikā konstatēts, ka mikroautobusa salonā atrodas 10 Indijas pilsoņi bez ceļošanas dokumentiem, kā arī derīgām vīzām un uzturēšanās atļaujām.
Pret pārvadātāju uzsākts kriminālprocess par liela personu skaita, tas ir, vienā gadījumā vairāk nekā piecu personu, nodrošināšanu ar iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijas Republikā (Krimināllikuma 285. 1. panta trešā daļa).
Personai piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums ar iespēju aizstāt piemēroto drošības līdzekli pret drošības naudu 20 000 eiro apmērā.
Robežsardze informēja, ka aizvadītās nedēļas nogalē – piektdien, sestdien un svētdien – amatpersonas novērsušas 136 cilvēku mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas–Baltkrievijas valsts robežu. Tikmēr kopumā šogad no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti 496 cilvēki.
Kā zināms, kopš pērnā gada oktobra ir stājušies spēkā Krimināllikuma grozījumi, kas paredz bargākus sodus par personu nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai un citu noziedzīgo darbību organizēšanu un veikšanu, kas saistītas ar nelegālo migrāciju uz Latvijas Republiku. Jaunie grozījumi paredz arī ilgstošu brīvības atņemšanu.
Februārī spēkā stājās pirmais tiesas spriedums pēc veiktajiem grozījumiem likumā. Kādam vīrietim, kurš pieķerts, mikroautobusā pārvadājot 10 Sīrijas pilsoņus, kuri bija pretlikumīgi iekļuvuši Latvijā, piespriesta reāla brīvības atņemšana uz 4 gadiem un diviem mēnešiem ar probācijas uzraudzību uz diviem gadiem.
KONTEKSTS:
2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai. Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.
Ilgāku laiku vairākās pierobežas pašvaldībās bija noteikta ārkārtējā situācija, bet 2023. gada augustā uz sešiem mēnešiem – no 11. augusta līdz 2024. gada 10. februārim – izsludināja pastiprinātu robežapsardzības režīmu. Tāpat papildus mobilizēja robežsargus, ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas. Cīņā pret nelegālo migrāciju atbalstu sniedza arī Igaunijas un Lietuvas robežsargi.
2024. gada februārī noslēdzoties pastiprināta robežapsardzības režīma termiņam, robežsardze tomēr turpināja darbu pastiprinātā režīmā. 12. martā valdība lēma atkārtoti izsludināt pastiprinātā robežapsardzības sistēmas darbības režīmu uz sešiem mēnešiem, līdz 12. septembrim. Tāpat uz robežas ar Baltkrieviju slēgts palicis Silenes robežpunkts, kuru sākotnēji slēdza 2023. gada septembrī nelegālās migrācijas spiediena dēļ.
Pērn no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas atturēti 13 863 cilvēki, bet humānu apsvērumu dēļ uzņemti 428 cilvēki. Savukārt 2022. gadā tika novērsti 5286 cilvēku mēģinājumi nelikumīgi šķērsot Latvijas–Baltkrievijas robežu, savukārt 217 cilvēkiem humānu apsvērumu dēļ robežas šķērsošana netika liegta.