«Re:Check»: Kā sociālo mediju dezinformatori biedē ar jaunu piespiedu vakcināciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Kā sociālo mediju dezinformatori biedē sabiedrību ar jaunu piespiedu vakcināciju? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

"Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" jaunākais melu un maldu apskats
00:00 / 09:48
Lejuplādēt

Augusta beigās Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) rīkoja mācību semināru veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Tajā mācīja, kā ar pacientiem labāk runāt par Covid-19 vakcināciju. Apmācību moduļus semināram bija izstrādājis Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģionālais birojs. 

"Mērķis bija pārrunāt šajā laikā, kad mēs dzīvojam – ir pagājis Covid-19 laiks, ir pagājusi jau viena pilna gripas sezona – kā runāt un atbildēt uz cilvēku jautājumiem, kuri nāk un kuriem varbūt ir radušās šaubas par vakcināciju. Kādi ir vakcīnas mērķi, kā vakcīna aizsargā cilvēku, kāpēc, piemēram, cilvēkam ar hroniskām slimībām tiešām ir nepieciešams vakcinēties," skaidroja SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Sociālo mediju dezinformatori tūlīt pēc tam sāka biedēt sabiedrību ar it kā gaidāmo piespiedu vakcināciju – tieši tai minētajā seminārā esot gatavoti ģimenes ārsti.

Veselības ministrija (VM) gan norādīja, ka mācībās Rīgā kopumā piedalījās tikai 34 cilvēki. Latvijā kopumā praktizē vairāk nekā 1400 ģimenes ārstu.

Šos maldus sāka izplatīt dezinformators un bijušais diplomāts Rūdolfs Brēmanis. "Un tur uz 60 lapu prezentācijas tika parādīts, kā ārstiem vajadzēs apstrādāt savus pacientus, lai gatavotu piespiedu vakcinēšanai," pauda Brēmanis.

Platformā "TikTok" viņa video skatīts 180 tūkstoš reizes, bet "Facebook" ar to dalījušies seši tūkstoši. Brēmaņa teikto savā "TikTok" krievu valodā pārstāsta arī kāds cits maldinātājs no Latvijas. Viņš piebilst: "Kamēr cilvēki ir atslābuši, Pasaules Veselības organizācija pamazām dara savu sātana darbu."

Lai vēstījumu padarītu vēl šausminošāku, abi dezinformatori savos stāstos iepin tādus vārdus kā "bendes", "fašisti" un "genocīds". 

Vai panikai ir pamats? 

Pirmkārt, Brēmaņa minētajā prezentācijā nav ne vārda par piespiedu vakcināciju vai kādiem ierobežojumiem. Otrkārt, epidemioloģiskā situācija Latvijā ne tuvu nav tāda, ka ļaudis ar kādiem ierobežojumiem vai citiem instrumentiem būtu "jāspiež" vakcinēties. To apstiprināja gan VM, gan SPKC.

Pēdējās divās nedēļās gan novērots saslimstības pieaugums, skaidroja Arāja.

"Bet jāsaka, ka tas ir tāds mērens pieaugums. Šobrīd mēs neredzam tādu plašu izplatību," atzīmēja SPKC pārstāve.

Rudenī riska grupām piedāvās valsts apmaksātu vakcināciju gan pret Covid-19, gan pret gripu. VM skaidroja – šobrīd netiekot rekomendēta pilnīgi visas sabiedrības vakcinācija. Lielākais akcents tiekot likts tieši uz riska grupām. Vai būs obligāta sejas masku lietošana? SPKC pašlaik to neprognozē. 

"Ja, piemēram, cilvēks aiziet uz darbu un sajūt kādas saslimšanas [pazīmes]: klepus, iesnas, tad viņš liek masku un dodas mājās. Cilvēki ar hroniskām slimībām, novājinātiem organismiem. Attiecīgi, ja ir jādodas uz kādām vietām, kur ir liela pulcēšanās, daudz cilvēku, drūzmēšanās, tad šeit var padomāt arī par papildu aizsarglīdzekļa, maskas lietošanu," sacīja Arāja.

Brēmanis kādā citā video melo, ka par obligātām vakcīnām jau nolemts ASV: "Amerikā Baltais nams paziņo, ka atgriežas pie pilna kovida  protokola." 

Maldinātāji vedina domāt, ka šo praksi pārņems arī Latvija. 

Taču ASV nav neko tādu lēmusi.  Augustā ASV vairākas privātas iestādes – skolas un slimnīcas – ieviesa prasību savās telpās valkāt maskas. "Re:Check" neatrada nekādus pierādījumus, ka ASV valdība plāno lokdaunus, vakcīnu mandātus vai citus valsts līmeņa ierobežojumus. Arī atbildīgās iestādes skaidrojušas, ka tādu plānu pašlaik nav.

Tātad šobrīd nav pamata apgalvojumiem, ka Latvijā vai ASV tuvākajā laikā ieviesīs kādus ierobežojumus vai citus pasākumus, kurus kaut kādā mērā varētu uzskatīt par "piespiedu vakcināciju".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti