Novārtā atstāts sirmgalvis Madonā pārraksta īpašumu sociālās darbinieces vīram; policija sāk pārbaudi

Madonā kāda 92 gadus veca sirmgalvja māja un citi īpašumi pārrakstīti uz vietējā Sociālā dienesta darbinieces vīra vārda, bet pats seniors, pateicoties nevienaldzīgiem cilvēkiem, nonācis Madonas slimnīcā. Valsts policijā uzsākta resoriskā pārbaude un notiek materiālu apkopošana, noskaidroja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija".

Madonietim Jānim decembrī apritēs 93 gadi. Līdz šī gada 3. septembrim senioru apciemoja kāda sieviete vārdā Ņina. Viņa bija vienīgā, kura regulāri nesa Jānim siltu zupu. Diemžēl sieviete gāja bojā ugunsnelaimē. Kaimiņienes, sapratušas, ka tagad Jānis palicis viens, jo draudzene mirusi, nolēmušas senioru apciemot, lai pārliecinātos, ka ar viņu viss ir kārtībā.

Kaimiņienes LTV raidījumam "4. studija" atklāja, ka sastapušas Jāni guļam bezpalīdzīgā stāvoklī un antisanitāros apstākļos:

"Viņam nebija pilnīgi nekā, viņam nebija nevienas kripatiņas. Viņam stāvēja netīra "pīle" blakus pie galda. Viņam bija bundžiņa ar cukuru nomesta un "pepsi" pudele, kuru viņš nevarēja ne pacelt, ne padzerties."

Par 3000 eiro pārdevis māju un zemi kaimiņam

Sievietes Jāņa mājā ieraudzījušas arī dokumentu, ka

seniors savu zemi 1369 kvadrātmetru platībā, dzīvojamo māju un saimniecības ēku par 3000 eiro ir pārdevis Madonas novada Sociālā dienesta darbinieces vīram.

Jaunais īpašnieks, pamatojoties uz 2023. gada 20. decembrī noslēgto draudzības pirkuma līgumu, tagad ir kaimiņš, taču bez Jāņa rakstiskas piekrišanas viņš nedrīkst ar īpašumu rīkoties, jo šīs tiesības līdz mūža galam ir tikai pašam Jānim.

Pēc kaimiņieņu teiktā, seniors, parakstot dokumentus, nav sapratis, ka māju pārdevis. Kamēr sievietes domājušas, ko ar bezpalīdzīgā stāvoklī esošo senioru darīt, ieradies mājas jaunais īpašnieks un teicis, ka viss esot kārtībā – lai viņas dodas prom. Tomēr kaimiņienes izsaukušas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.

Patlaban Jānis no pārdzīvotā atgūstas Madonas slimnīcā. Informāciju par pacienta veselības stāvokli datu aizsardzības dēļ raidījums neuzzināja. Tikmēr kaimiņienes ir nolēmušas nepadoties un palīdzēt viņam atgūt īpašumu.

"Mums pastāv šeit biedrība "samarieši", ko var piesaistīt, noteikti atrastos cilvēks, kas par naudiņu atnāktu un cilvēku aprūpētu, uzturētu kārtību mājā, bet šeit nekas tāds netika darīts. Šeit tikai atnāca, apskatījās un aizgāja. Tā arī vecais kungs to teica," norādīja Jāņa kaimiņiene Zane.

Sociālā darbiniece par Jāņa stāvokli darbā nav stāstījusi

Madonas novada Sociālā dienesta darbiniece Rita Kromāne, kuru kaimiņienes vaino nolaidībā un arī īpašuma izkrāpšanā, skaidroja, ka Jāni pazīst kopš bērnības.

Lai gan viņš esot atteicies no Sociālā dienesta pakalpojumiem, Rita viņu tāpat vien apciemojusi.

Par sociālo darbinieci viņa strādā citā pagastā, un Jānis esot tikai kaimiņš un sen pazīstams cilvēks.

"Viņam sāka aktualizēties jautājums, ko ar māju darīt. Viņš piedāvāja mums viņu vienkārši uzdāvināt. Mēs ilgi ar vīru par to domājām, vai tiešām vajag," stāstīja Kromāne, atzīstot, ka "varbūt tas nebija pareizs lēmums, ka izdomājām izmantot šo iespēju".

Kromāne uzsvēra, ka Jāni neviens cits nav apciemojis vismaz pusotru gadu, vienīgi viņa ar dzīvesbiedru un Jāņa draudzene Ņina. Tāpat sociālā dienesta darbiniece skaidroja, ka nesusi senioram ēdienu, taču nav spiedusi ēst:

"Es to nedarīju, jo uzskatīju, ka cilvēks spējīgs pats par sevi parūpēties. Ja viņš var aiziet līdz tualetei pats, tad viņš pats par sevi var parūpēties.

Jā, piekrītu, tas, ka viņam cukurs, kola un kefīrs bija pirmajā vietā – jā, tas nav normāli. Diemžēl tāda viņam tā izvēle bija."

Par kunga ēšanas paradumiem, izlietiem zupas spaiņiem, kurus Jānis nebija ēdis, vien dzēris saldinātu limonādi, Kromāne neesot iedomājusies pastāstīt savā darba vietā – Madonas novada Sociālajā dienestā. Arī, kad Jāni pirms pāris nedēļām, 2. septembrī, atraduši gulošu savos izkārnījumos uz grīdas, nav ziņojuši nevienam. Raidījumam "4. studija" viņa atzina, ka tagad saprot – vajadzējis saukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu:

"Es vienkārši netiku galā. Nebija tāda attieksme, ka es viņu būtu ignorējusi."

Rita kā sociālā darbiniece, kurai ir nepieciešamās profesionālās zināšanas un kura ir apmācīta, kā rīkoties līdzīgās situācijās, ilgstoši nav piesaistījusi nekādu – ne sociālu, ne medicīnisku palīdzību bezpalīdzīgam sirmgalvim.

Valsts policijā atklāja, ka par notikušo uzsākta resoriskā pārbaude un notiek materiālu apkopošana.

Sociāla dienesta vadītāja vērsīsies Ētikas komisijā

Izrādās, ka par Ritas ieceri aprūpēt Jāni un arī nolūku iegūt īpašumu, zinājusi arī pati Madonas novada Sociālā dienesta vadītāja Ilze Fārneste.

"Pirms gada izskanēja jautājums, ka viņai dzīvo kaimiņos vientuļais seniors, kas ir attālu radu viņai, ka viņa palīdzēšot aprūpēt viņu. Viņa viņu aizvedot reizi nedēļā uz pirti savā mājā un tad palīdzot ko vēl darīt, un ka varētu sakārtot to viņa īpašumu. Un es tajā reizē jau pateicu, ka nebūs labi," atklāja Fārneste.

Fārneste piebilda, ka tad, ja senioru reizi nedēļā mazgāja pirtī, nebija iespējams nepamanīt izgulējumus.

Jānis nekad nav bijis Madonas Sociālā dienesta uzraudzībā, jo neviens nav ziņojis, ka šim senioram klātos grūti, un, izrādās, ka dienestam neesot jāapmeklē vientuļie seniori dzīves vietā, ja neviens neziņo.

Rita Kromāne patlaban paņēmusi darbnespējas lapu. Savukārt Jāni slimnīcā pēkšņi uzmeklējuši tuvi radinieki. Tas, iespējams, mainīs tālāko gaitu notikumiem.

Savukārt Sociālā dienesta vadītāja solīja, ka pieprasīs no Madonas slimnīcas izrakstu, kādā stāvoklī Jānis tur nonācis, un vērsīsies Latvijas Sociālo darbinieku biedrības Ētikas komisijā.

Ministrija: Sociālie darbinieki nedrīkst ļaunprātīgi izmantot cilvēku uzticību

Labklājības ministrijas Sociālā darba un sociālās palīdzības politikas departamenta direktore Ilze Skrodele-Dubrovska skaidroja, ka Latvijas sociālo darbinieku biedrība, kurā ir pulcējušies Latvijas sociālie darbinieki, kas strādā dažādās institūcijās, ir izveidojuši Latvijas Ētikas kodeksu.

"Viens no tādiem punktiem ir, ka

sociālie darbinieki nedrīkst ļaunprātīgi izmantot savas profesijas doto pilnvarojumu, savas varas pozīcijas un uzticību attiecībā pret cilvēkiem, ar kuriem viņi sadarbojas vai ir tiešajā kontaktā.

Sociālajiem darbiniekiem ir jāatzīst šī robeža starp personīgo un profesionālo dzīvi un savu amatu. Sava amata pilnvaras nedrīkstētu izmantot dažādu materiālu labumu gūšanai. Tas, protams, arī nenozīmē, ka, ja tu esi konkrētas profesijas pārstāvis, šajā gadījumā sociālais darbinieks, ka tev vairs nav tiesības slēgt nekādus līgumus, bet tam ir jābūt korekti atrunātam, korekti pamatotam," norādīja Skrodele-Dubrovska.

Labdarības organizācijas juriste vēršas policijā

Uzzinot par seniora situāciju Madonā, reaģēja arī labdarības organizācija "Palīdzēsim viens otram", kuras ikdienas darbs ir saistīts ar sociālajiem dienestiem visā Latvijā. Organizācijas vadītājs Edijs Pipars raidījumam uzsvēra, ka liela daļa sociālo darbinieku strādā pēc labākās sirdsapziņas, tomēr, kad notiek kas šāds, ir nekavējoties jāreaģē.

Organizācijas juriste, izzinājusi situāciju, iesniegusi Valsts policijai iesniegumu, lai aizstāvētu seniora intereses.

"Šis ir viens no gadījumiem, kas arī parāda tās ēnas puses, kad sociālā dienesta darbinieks var izmatot savu dienesta stāvokli savtīgos iemeslos. Mēs cīnīsimies arī tālāk tādā valstiskā līmenī, lai tomēr šāds gadījums vairāk neatkārtotos, proti, lai sociālais dienests nevarētu pieņemt gan dāvinājumu vai arī nopirkt par draudzīgu pirkumu īpašumu; lai netiktu pārrakstīti šie īpašumi uz radinieku vārdiem, un lai netiktu apieta sistēma," pauda Pipars.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti