Daugavpilī aktīvi rit liftu nomaiņa – 90% daudzdzīvokļu namu jau ir jauni lifti

Līdzīgi kā Rīgā, kur ir daudz daudzstāvu dzīvojamo namu ar liftiem, arī Daugavpilij kā lielai pilsētai ir jāsaduras ar veco, vēl pagājušā gadsimta 70.–80. gados ražoto liftu turpmākās ekspluatācijas problēmu. Krievijā un Baltkrievijā ražoto liftu tehniskais stāvoklis vairs neatbilst nekādām mūsdienu prasībām, bet remontus apgrūtina sankcijas, – trūkst rezerves daļu, ko ievest no šīm valstīm ir aizliegts. Kamēr Rīgā ar liftu nomaiņu nesteidzas, Daugavpilī šobrīd ir izdevies nomainīt gandrīz 90% no visiem vecajiem liftiem uz jauniem.

Daugavpilī aktīvi rit liftu nomaiņa – 90% daudzdzīvokļu namu jau ir jauni lifti
00:00 / 04:35
Lejuplādēt

2022. gada 1. aprīlī stājās spēkā "Liftu un vertikālo cēlējplatformu drošības un tehniskās uzraudzības noteikumi". Tas nozīmē to, ka krietni augstākas prasības tika izvirzītas liftiem, kas uzstādīti līdz 2000. gada 1. septembrim. Pēc Bīstamo iekārtu reģistra datiem Latvijā ir aptuveni 3800 šādu liftu. Būtībā tie ir ceturtdaļgadsimtu vai vairāk veci, kļuvuši par bīstamu iekārtu, kuras kalpošanas laiks ir beidzies. Mūrēt ciet – neloģiski, bet remontēt vairs nav izdevīgi.

"Tas ir ļoti dārgi, un tiem ekspluatācijas ilgums ir beidzies. To kalpošanas laiks ir galā, tāpēc jāmaina uz jauniem, citu variantu nav,"

sacīja Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmuma "DDzKSU" tehniskās nodaļas inženieris Ruslans Dimitrijevs. Pēc viņa teiktā, lifti, kas jānomaina pilsētā, ir ražoti Krievijā un Baltkrievijā, attiecīgi remontēt vai atjaunot tos nav iespējams sankciju dēļ.

"No Mogiļevas Baltkrievijā tie lifti bija; protams, ka sankcijas atsaucas uz mums, ietekmē rezerves daļu piegādi. Vēl pirms sankcijām mēs paspējām iepirkt detaļas un varam veikt remontus [daļai liftu]."

Saprotams, ka šādā situācijā, lai neatstātu iedzīvotājus bez lifta ērtībām, ir jādomā par jauniem liftiem, sacīja Dimitrijevs. "Tāpēc tā ir mūsu misija, ka vajag visus liftus nomainīt, lai visi būtu jauni, lai tie atbilstu visām normām un būtu droši."

Daugavpils dzīvojamajos namos kopumā ir 67 lifti, kas ir dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmuma SIA "DDzKSU" pārraudzībā.

Liftu, kas ražoti vēl pagājušā gadsimta 70. un 80. gados, nomaiņa Daugavpilī sākās 2006. gadā. Un pa šo laiku pilsētā jau nomainīti 59 lifti.

Kā stāstīja Dimitrijevs, jaunākie lifti, kas tiek uzstādīti Daugavpilī, – 9 stāvu namā Jaunās Forštates apkaimē, Tartu ielā 17, nāk no Grieķijas. Tas ir iepirkuma rezultātā, un viena šāda lifta izmaksas ir ap 37 000 eiro bez PVN.

Iedzīvotāji par jaunajiem liftiem priecīgi.

"Protams, tas ir ērts, skaists un bez trokšņa. Viss tagad ir ļoti labi."

"Es dzīvoju astotajā stāvā, un bez lifta nu nekā nevaru. Ar veco liftu gan bija mocības, divas reizes pat biju iestrēdzis un saucu dienestu palīgā. Un vēl man ļoti patīk tas lielais spogulis, ja no rīta nepaspēj mājās ielūkoties, tad te, liftā, to var mierīgi izdarīt."

Daugavpilī strādā 13 liftus apkalpojošie tehniskie darbinieki, arī tiem mazāk rūpju, ja lifti tiek nomainīti, atzina liftu elektromehāniķis Dmitrijs Andrejevs:

"Vecajam liftam jau bija krietni apskādēta kabīne, arī mehāniskais nolietojums pašam dzinējam bija liels, bet te viss jauns. Gan iedzīvotājiem labi, gan arī mums labi apkalpot."

Protams, ka par ērtībām ir jāmaksā. Tas pilnībā gulstas uz iedzīvotāju pleciem. Turklāt neatkarīgi no stāva, kurā dzīvo. "Es dzīvoju 2. stāvā un liftu neizmantoju, par liftu maksāju 11,68 eiro, neko darīt. Ir jau labi, jo cilvēkiem jau vajag liftu un viņi to izmanto," pauda Andrejevs.

No kopumā Daugavpilī esošajiem 67 liftiem šobrīd atlicis nomainīt vien astoņus.

Liftu nomaiņa Daugavpilī notiek no uzkrājuma fonda, ko veido dzīvokļu īpašnieki. Uzņēmums, kas veic iepirkumu, ir pretimnākošs, stāstīja bijušais uzņēmuma "DDzKSU" galvenais enerģētiķis, šobrīd eksperts liftu jomā Valērijs Kalāns.

"Iepriekšējā iepirkumā, kas bija noslēgts 2023. gadā, cena par liftu bija nepilni 37 000 eiro bez PVN. Tā atmaksa tiek dalīta proporcionāli domājamām daļām, katram īpašniekam uz pieciem gadiem.

Pirmkārt, neviens nepārmaksā, jo nekādu procentu pa virsu nav, vidēji dzīvoklim 65 kvadrātmetru platībā mēnesī sanāca ap 7 eiro," pauda Kalāns.

Pieci gadi apmaksai un pieci gadi lifta garantijai. Bez liftu nomaiņas iedzīvotājiem neiztikt, uzsvēra Kalāns. "Tas ir jautājums par rezerves daļām, ir zināmas grūtības dabūt visas detaļas, kas mehāniski dilst, tāpēc ir pareizāk no rezervju piegādes viedokļa izvēlēties Eiropas Savienībā ražotus liftus."

Šobrīd Daugavpilī jau veikts iepirkums par sešu liftu nomaiņu, par atlikušajiem diviem procedūras plānots sākt nākamgad.

Tikmēr "Rīgas namu pārvaldnieka" apsaimniekotajās ēkās ir 1300 veco liftu, to nomaiņai nepieciešami 80–100 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti