"Mani biedēja un izmantoja"
Ar Edgaru Furniku Latvijas Radio tikās attīstības platformā "You+", kur viņš atnācis ar saviem draugiem. Par sevi pārliecināts, drošs, piekrita arī filmēties un bez kautrēšanās stāstīt par savas dzīves melnākajiem notikumiem. Viņš sācis smēķēt jau 7 gadu vecumā, taču vēlāk viss kļuvis arvien sliktāk un sliktāk, īpaši laikā, kad gājis internātpamatskolā, kas tagad ir slēgta, stāstīja Edgars.
"Tur es iepazinu daudzus sliktus cilvēkus, kuri mani ietekmēja gan uz alkoholu, gan narkotikām. Viss sākās ar cigaretēm, tad aizgāja alkoholiskie dzērieni, bija zālīte, spaiss, bija līmes ostīšana un tā tālāk. Es sāku [visu] lietot, jo man bija bail no tiem visiem. Viņi mani biedēja un izmantoja, lika apzagt veikalus, nest kaut kādas mantas, nelaida mājās, principā mocīja," stāstīja jaunietis.
Tā tas turpinājies vairākus gadus, atklāja Edgars. Ja sākumā izliekas par draugiem, tad jārēķinās, ka cilvēki, kuri tirgo narkotikas, var tevi ļoti ātri nodot.
"Galvenie, kas par narkotikām atbild, viņi viens otru iegāž. Ja ir kāda saistība ar policiju, liks to vājāko vietā. Daudzi čomi nonarkojas, nevar ne paskriet, ne pievilkties, neko! Viss, ko viņi var, ir pacelt cigareti rokās," sacīja jaunietis.
Dzīvi izmainīja gribasspēks un atbalstoši cilvēki apkārt
Edgars atklāti stāstīja arī par to, kas noticis skolā un ģimenē. Tagad, kad viņš jau spējis atbrīvoties no atkarībām un pilnībā mainījis savu dzīvi, visvairāk viņš nožēlo nodarītās ciešanas mammai.
"Mana mamma ļoti centās. Skola sākās 8.30, es aizgāju uz skolu un uzreiz muku prom, no tā laika mamma man skraidīja līdz. Vienreiz, kad es jau biju policijas meklēšanā, es biju caur maisu saelpojies līmi. Policija mani savāca sabiedriskajā transportā un aizveda uz skolu. Tur jau bija mani vecāki, skolotāji. Viņi bija šokā, visa mute man bija līmē, saprata, ka es kaut ko lietoju," stāstīja Edgars.
Tagad Edgaram ir 17, viņš tālmācībā mācās 9. klasē. Edgars stāstīja, ka jāiespēj četros gados skolā nokavētais. Viņa dzīvi mainījusi satikšanās ar ielu vingrošanas treneri Gvido Šalmu, mentoriem un aizraušanās ar ielu vingrošanu. Ja vien ir iekšējs gribasspēks un apkārt atbalstoši cilvēki, viss ir iespējams, atzina Edgars.
"Es uzzināju, ka Gvido Šalms ir atvēris savu zāli. Sāku pie stieņiem trenēties. Viņi man palīdzēja, mācīja, tajos laikos bija labāki nekā es. Puse no draugiem, kuri bija manā vecumā, mani tajā laikā vēl vilka uz alkoholu un zālīti. Es mācēju pateikt – nē. Kamēr viņi dzerstījās, es viens pats laukumā trenējos. Tas ir paša gribasspēks, neviens tevi nevar piespiest," pauda jaunietis.
Gribasspēks jaunieti ir aizvedis arī līdz starptautiskiem panākumiem ielu vingrošanā. Šobrīd viņš jau gatavojas nākamajām sacensībām, kas notiks Ēģiptē.
"Divu gadu laikā esmu izgājis cauri vairākām sacensībām. Tagad lielākās, kur es esmu bijis, tas ir pasaules čempionāts. Tiku finālā, ieguvu sesto vietu 250 atlētu vidū. Man ir vairāki tituli – Latvijas čempiona tituls, arī Igaunijā esmu ieguvis augstas vietas un esmu arī Liepājas čempions," stāstīja Edgars.
Edgars bijis no tiem jauniešiem, kurus izliekamies neredzam.
Viens no viņa mentoriem laikā, kad Edgars jau sāka mainīt savu dzīvi, ir attīstības platformas "You+" vadītājs Andris Kāposts. Organizācija šobrīd sniedz mentora pakalpojumus Liepājā. Viņš uzsver, ka Edgars bijis viens no tiem, kurus izliekamies neredzam.
"Edgars bija tipisks jaunietis, kurš nāk no smagākas vides, kurš nav redzējis, kā var citādāk. Dara, kā zina un prot savā vecumā; ar grūtībām mācībās un citās lietās līdz brīdim, kamēr ir citi cilvēki, mentors, atbalsta persona, viņa gadījumā treneris Gvido, kurš parāda, ka var savādāk, var censties un pilnveidot sevi. Cerēt, ka tāda vecuma jaunieši nenokurienes, redzot tikai sliktos piemērus, sapratīs, ka šis nav labi, – tas nav reāli, viņiem ir vajadzīgs paraugs un atbalsts," pauda Kāposts.
Pats Edgars sacīja: "Tagad es trenēju un palīdzu arī mazajiem, arī mans draugs, kuru skolā apsaukāja, grūstīja, un viņš negāja uz skolu, tagad, trenējoties ar mani, gūst panākumus." Edgars pauda, ka Liepāju cer padarīt labāku.