Labdarības organizācija "Palīdzēsim.lv" jau vairāk nekā 14 gadus rūpējas par jauniešiem, kurus skārušas dažādas veselības un/vai sadzīves rakstura problēmas. Organizācija ikdienā strādā ar šiem jauniešiem, iesaistot viņus dažādos projektos, sporta aktivitātēs, semināros, nometnēs, radošajās darbnīcās, izglītojot viņus veselības, sociālajā un kultūras jomā, kā arī motivējot tālākai izglītībai un darba meklējumiem.
Daudziem no jauniešiem nepieciešams papildu atbalsts – gan psihoemocionāls, gan praktisks. "Palīdzēsim.lv" cenšas jauniešus nodrošināt ar dažāda veida terapijām, ko vecāki paši nevar atļauties, kā arī pastāvīgu mentoringu.
Nevajag kautrēties lūgt palīdzību
Trauksme, panikas lēkmes, paškaitējums, mobings, sabiedrības spiediens un prasības – mūsdienās jauniešiem izaicinājumu ir gana daudz.
"Pirmkārt, man šķiet, ka jaunieši bieži vien jūtas nesaprasti, neuzklausīti gan no ģimenes puses, gan apkārtējās vides. Lielākie izaicinājumi var būt gan trauksme, gan stress, kas mums ir visiem, bet jauniešiem vēl papildus. Esam saskārušies arī ar jauniešiem, kuri sev kaitē un nodara ļaunumu. Tas ir paškaitējums, tāpat arī suicidālas domas, ēšanas traucējumi. Viss, kas jauniešus mudina uz atkarībām," izaicinājumus uzskaitīja Skuja.
Gan sabiedrība, gan vecāki bieži vien baidās no pašu nespējas un nezināšanas, kā bērniem un jauniešiem palīdzēt. Skuja uzsvēra – vecākiem noteikti nevajadzētu baidīties kādu uzrunāt un lūgt palīdzību no malas.
"Ir dažādi vecāki. Ir vecāki, kuri diemžēl nepievērš bērniem un jauniešiem uzmanību, bet ir arī vecāki, kuri teorētiski dzīvo pilnīgi normālā ģimenē, kurā viss ir kārtībā un viss notiek, taču kaut kas tomēr noiet greizi.
Pusaudžu vecumposms ir tāds īpatnējs. Mums nevienam nav nācies saskarties ar perfektu pusaudzi, un tas nemaz nav labi – perfekts pusaudzis. Es ieteiktu vecākiem nekautrēties un lūgt atbalstu – vai tā ir kāda nevalstiska organizācija, vai kāds terapeits," uzsvēra Skuja.
Nepietiek bezmaksas terapeitu
Tikai visiem kopā cītīgi pie sevis un savām attiecībām strādājot, var nonākt pie laba rezultāta, pārliecināta ir Skuja. Tieši tāpēc "Palīdzēsim.lv" nodrošina dažādas terapijas iespējas.
Diemžēl problēmas sagādā tas, ka speciālistu Latvijā ir par maz. Rindas pie terapeitiem uz bezmaksas konsultācijām, kas bērniem un jauniešiem pienākas, ir tik garas, ka organizācija cenšas piesaistīt līdzekļus, lai tiem, kuriem palīdzība nepieciešama, šo pakalpojumu varētu apmaksāt. Problēmas risinājums ir vajadzīgs uzreiz, nevis pēc pusgada, skaidroja Skuja.
"Ir jaunieši, kuri paši pie mums vēršas ar lūgumu palīdzēt viņiem sameklēt piemērotāko terapeitu, un tad bieži ir otra puse – vecāki, kuri uzskata, ka nē, nē, manam jaunietim taču viss ir kārtībā, kāds terapeits? Viņš taču nav slims!
Tad ir arī tieši otrādi, ir jaunieši, kuri baidās no šīs sarunas, baidās atklāties, baidās, ka tiks pārāk dziļi atkal rakta kāda pagātnes negribēta emocija. Tad mēs viņus lēnām, lēnām iedrošinām," stāstīja Skuja.
Došanās pie speciālista jauniešiem netiek uzspiesta, viņi var iesaistīties dažādās citās grupu aktivitātēs un nodarbībās, kas saistītas ar sportu, radošumu. Tad, kad viņi iepazīstas ar citiem saviem vienaudžiem, kas nonākuši līdzīgā situācijā, bet apmeklē kādu no terapijas veidiem un jūtas labāk, arī viņi kļūst drošāki atvērties sarunai.
Gaida arī vecākus
Pie "Palīdzēsim.lv" var vērsties arī vecāki. Viņi tiek gaidīti, lai kopīgi risinātu sava bērna vai jaunieša problēmas, jo patiesībā bieži vien tās ir visas ģimenes problēmas, kuras jārisina, bet jaunieša uzvedība ir tikai sekas.
"Vecākus mēs gaidām, taču bieži vien vecāki neizvēlas šādu ceļu. Mēs strādājam arī ar sociālā riska ģimenēm, kuras no paaudzes paaudzē diemžēl manto tādu sociāli nelabvēlīgo fonu, pierodot pie tā, ka var dzīvot uz pabalstiem, ka var dzīvot, tikai saņemot labumus no valsts. Manuprāt, mēs bieži vien to arī veicinām. Tas bērns un jaunietis neko citu arī neredz," stāstīja Skuja.
Organizācijas brīvprātīgie šiem jauniešiem cenšas parādīt, ka var dzīvot arī citādi, ka īstenībā viss ir paša spēkos un rokās. Sevišķi brīnišķīgi, ka ir jaunieši, kas savulaik guvuši atbalstu no "Palīdzēsim.lv", bet tagad organizācijā atgriezušies kā brīvprātīgie.
KONTEKSTS
Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad aicina palīdzēt riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem. Vecrīgā, Doma laukumā, izbūvētajā stikla studijā uz 158 stundām ieslēgts Latvijas Radio 5 ētera personība Toms Grēviņš, lai sešarpus diennakšu garumā tiešraidē pirmo reizi "Dod pieci!" vēsturē viens pats atskaņotu tikai par ziedojumiem izvēlētās dziesmas.
Savukārt blakus "Dod pieci!" studijai sākusies garākā labdarības skriešanas stafete. Tās laikā, iesaistot pēc iespējas vairāk skrējējus, uz skrejceliņa bez apstājas paredzēts noskriet teju 158 stundas.
Ziedojuma iespējas un mērķis
-
No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.
-
No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.
-
No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā.
-
Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv, izvēloties projektu "Dod pieci!".
Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv – nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām.
KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ
Ārkārtas tūlītēja palīdzība:
-
OPEN Radošais centrs. Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
-
"YOU+". Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar "YOU+". Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.
-
Sociālā atbalsta un izglītības fonds (SAIF). Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.
-
Laiks jauniešiem. Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:
-
Palīdzēsim viens otram. Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.
-
Latvijas Samariešu apvienība. Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.
-
Resiliences centrs. Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.
-
"House of Hope". Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.
-
Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija. Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociālie pakalpojumi, sazinies.
-
Palīdzēsim.lv. Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.