Sabiedrisko mediju rubrikā "Sistēmas bērni" ziņots par piecām ārpus ģimenes aprūpes iestādēm:
- Jelgavas bērnunamu,
- bāreņu namu "Līkumi",
- bērnunamu "Stikli",
- Kapseļu ielas bērnunam,
- Adamovas internātskolu.
Pēc sižetiem par nepieņemamo bērnu audzināšanā darbu zaudējuši vairāku bērnunamu vadītāji, kā arī ir ierosināti kriminālprocesi. Šis gads sācies, diviem bēdīgi slaveniem bērnunamiem pārtraucot savu gadu desmitiem ilgo pastāvēšanu.
Jelgavas bērnunamu
Jelgavas bērnunamā pirms nepilniem diviem gadiem bija ievietoti 54 bērni. Tagad tur dzīvo tikai četri nepilngadīgie un četri pilngadību sasnieguši audzēkņi. Tik krasas izmaiņas panāca bērnunama direktore Inese Kovaļevska, ar kuru pašvaldība vairs darba attiecības neturpina.
Tomēr bērnunama slēgšana uzskatāma vien par formālu – tas tagad nosaukt par sociālo pakalpojumu centru bērniem.
Strādā arī līdzšinējais krīzes centrs. Turklāt vadības grožus par šo bērnu nākotni pašvaldība nodevusi Ritai Stūrānei – Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes direktorei. Viņa bērnunama skandāla sākumā problēmas noliedza un pauda uzticību toreizējai direktorei Maijai Neilandei, kas savos pārkāpumos ir atzinusies.
Turklāt Stūrāne esot iecelta par atbildīgo, pašai to nezinot: "Diemžēl tajā laikā es biju slimības atvaļinājumā, un man atlika izpildīt domes lēmumu tādu, kāds tas ir."
Viņas iecelšana gan satraukusi vairākus Kovaļevskas komandas bijušos darbiniekus.
No vairākiem uzticamiem avotiem saņemti signāli, ka centrā, kas Jelgavā turpmāk aizstās bērnunamu, darbā atgriežoties cilvēki, kuri tur strādājuši laikā, kad tika fiksēta vardarbība.
"Mani neinteresē patiesībā laiks. Droši vien, ka viņi arī tur ir! Ir cita iestāde, cits darba devējs. Mēs sākam dzīvi no jauna," saka Stūrāne. Vēlāk pašvaldība precizē – jaunie darbinieki kādu laiku darbojušies arī Kovaļevskas komandā. Sodītās aukles starp šiem darbiniekiem gan neesot.
Vienlaikus jaunā centra vadības postenī iecelta sociālā aprūpētāja Anita Herca, kas tur strādājusi kopš tā izveidošanas un devusies prom, kādu laiku strādāja arī Sociālo lietu pārvaldē. Ar viņu aprunāties LTV nesanāk. Pašvaldības policists, kurš informē, ka vadība tepat vien atrodas, pēc brīža paziņo, ka viņa nav sasniedzama.
Bērnunams "Stikli"
Otrs bērnunams, kurš formāli ir likvidēts, atrodas Ventspils novadā, un tie ir "Stikli". Arī tur fiksēti dažādi bērnu tiesību pārkāpumi – balss pacelšana, kaunināšana un vēl citi.
Atšķirībā no Jelgavas, kur kriminālprocess noslēdzies ar direktores atzīšanos pārkāpumos un ar samaksātu sodu, "Stiklos" izmeklēšanu negrib sākt. Likumsargi atteicās ierosināt kriminālprocesu, bet audžumamma, kas cēla trauksmi par notiekošo bērnunamā, šo atteikumu pārsūdzēja. Atkal notiek resoriskā pārbaude.
Policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārstāvis Eduards Jansons saka – tas, cik drīz būs rezultāts, saistīts ar atbilžu saņemšanas laiku: "Bet cerēsim, ka tuvākā laikā mēs varēsim pieņemt attiecīgo lēmumu." Rezultāti varētu būt gaidāmi februārī.
Bāreņu nams "Līkumi"
Savukārt 29.maijā Jēkabpils tiesā gaidāma prāva pret bāreņu nama "Līkumi" atstādināto direktoru Juri Boķi, kurš apsūdzēts par amatpersonas pilnvaru pārkāpšanu un cietsirdīgu izturēšanos pret bērniem. Lietā ir vairāk nekā 60 liecinieki, desmit cietušie, un materiāli apkopoti 20 sējumos. To vidū bērnu un ekspertu liecības, noklausītas telefona sarunas un citi pierādījumi.
Līdzīga apmēra lietas atbildīgais prokurors Aivars Egle neatminas: "Jēkabpils lietā tika gūta pilna pārliecība, ka lietā savāktie pierādījumi ir pietiekami apsūdzības celšanai konkrētai personai. Arī es kā prokurors uzskatu, ka ar minētajiem pierādījumiem es spēšu pārliecināt tiesu par personas vainu konkrētajā kriminālprocesā."
Kapseļu ielas bērnunams un Adamovas internātskola
Tikmēr daudz mazāk zināms par Kapseļu ielas bērnunama un Adamovas internātskolas kriminālprocesa attīstību. Abi procesi ierosināti pirms vairāk nekā gada par līdzīgiem pārkāpumiem – aizbildņa tiesību ļaunprātīgu izmantošanu un cietsirdīgu apiešanos ar bērniem. Iestādēs darbu zaudēja atbildīgās amatpersonas.
Adamovas kriminālprocesā lietas izmeklēšana ir pabeigta, tālāki lēmumi sekošot, tāpēc neko vairāk izmeklēšanas noslēpuma dēļ neskaidro. Arī par Kapseļu ielas kriminālprocesu zināms visai maz
Ar pagaidām ievākto informāciju nepietiek, lai personu sauktu pie atbildības.
"Ir nepieciešams savākt visus ievāktos materiālus kopā, lai varētu līdz galam izvērtēt personas atbildību. Izmeklēšanas termiņi kriminālprocesā nav pārkāpti. Faktiski šogad ir plānots pabeigt kriminālprocesu," atklāj Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes izmeklētāja Marija Avksentjuka.
Prokurors Aivars Egle, kas salīdzinoši ātri līdz lietas iznākumam noveda Jelgavas bērnunama un "Līkumu" krimināllietu, kolēģu lietas komentēt nevēlas, bet atgādina, ka arī "Līkumos" iepriekš lieta divarpus gadus netika kustināta. Savākt nepieciešamos pierādījumus un tos apkopot saprātīgā termiņā var un problēmām ar pierādīšanu nevajadzētu būt, pārliecināts Egle.
Kāda būs bērnunamu nākotne? Kā rāda Jelgavas piemērs, iestādes maina nosaukumus un statusus, taču to būtība nemainās. Lai gan valsts mērķis ir slēgt bērnunamus, tajā pat laikā vēstīts, ka pērn vasarā apstiprinātais deinstitucionalizācijas plāns paredz uzbūvēt 15 mini bērnunamus par vairāk nekā astoņiem miljoniem eiro. Pārskatīt deinstitucionalizācijas virzību sola arī, iespējams, topošā labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV").
Tikmēr "sistēmā" uzaugusī Karīna Pētersone par nākotni pauž zināmas bažas: " Es domāju, ka beigsies šis deinstitucionalizācijas plāns, un visi sapratīs, ka nekas nestrādā, un sāksies kaut kas jauns."