Atrast atbalsta plecu un līdzīgi domājošos. Vidzemē izveido reemigrantu kontaktu karti

Atgriežoties Latvijā pēc ilgiem ārzemēs pavadītiem gadiem, atbraucējam svarīgs ir draugu loks, kas bieži vien dzimtenē vairs nav tik plašs un ciešs. Tāpēc ļoti būtiska ir pleca sajūta, ka tu šajā situācijā neesi viens. Lai palīdzētu atbraucējiem, Vidzemē reemigrantiem tiek rīkotas tīklošanās pēcpusdienas, kā arī izveidota interaktīvā karte, kur var uzzināt informāciju par citiem reemigrantiem, lai savstarpēji veidotu kontaktus.

Atrast atbalsta plecu un līdzīgi domājošos. Vidzemē izveido reemigrantu kontaktu karti
00:00 / 04:08
Lejuplādēt

Kontaktu karte

Pašlaik kartē, ko Latvijas Radio rādīja Vidzemes reemigrācijas koordinatore Inga Madžule, ir atzīmēti 20 cilvēki, kuri atgriezušies uz dzīvi Latvijā.

"Aizpildot īsu anketu, vari redzēt citus atbraucējus savā tuvumā. Šī ir anketa, tajā jāievada vārds un uzvārds, tālāk var atzīmēt kartē, no kuras valsts esi atgriezies, piemēram, Anglija, vai arī konkrētu pilsētu var ievadīt, tad tālāk ievada telefona numuru vai e-pastu, un šeit atzīmē to vietu, uz kurieni ieradies Latvijā," pastāstīja koordinatore.

Šīs kartes izveidi Inga Madžule pamatoja ar to, ka, tiekoties ar atbraucējiem, viņa sapratusi – ja prom būts 10 vai 20 gadus, šeit daudz kas ir mainījies un cilvēkiem nereti ir grūti orientēties. Bet vēl svarīgāka ir komunikācija, jo bieži vien mēs, vietējie cilvēki, esam atturīgi kontaktu veidošanā.

"Atgriežoties, protams, liela daļa ir sagatavojušies, bet daudzi atbrauc arī nesagatavojušies. Viņi saskaras principā ar trijām galvenajām problēmām: viens ir mājokļa meklējumos, viņiem ir diezgan lielas grūtības, tad ir mācību iestādes – bērnudārza vai skolas atrašana tuvākā apkārtnē, tad arī darba atrašana. Tad viņiem ir ļoti svarīgi, lai viņi savā starpā varētu aprunāties, tādā veidā viņiem nav jāmeklē internetā, jo internetā ir ļoti daudz un dažāda informācija un var arī apmaldīties šajā informācijas pārpilnībā, bet viņiem ir tāds palīdzīgs plecs, kas ir turpat tuvumā," stāstīja Madžule.

Vidzemes reemigrācijas koordinatore Inga Madžule
Vidzemes reemigrācijas koordinatore Inga Madžule

Viena no pirmajām šajā kartē ziņas par sevi atstāja Marta Vētra, kura atgriezusies no Anglijas. "Tas ir svarīgi būt kontaktā, pat ne būt kontaktā, bet būt uz tās kartes, būt redzamam kā punktam, kur, ja kādam kaut ko vajag, ka tu zini, ka es tur esmu un es esmu gatava palīdzēt, ja vajag," sacīja Marta Vētra.

Atbraucēju tikšanās

Vēl viena aktivitāte, kas nu jau Vidzemē kļuvusi par tradīciju, lai dotu iespēju atbraucējiem satikties un veidot kontaktus, ir tīklošanās pēcpusdienas "Manas mājas Vidzemē". Katru reizi šīs tikšanās ir citā vietā.

Reemigrante Marta Vētra atzina – lai arī atgriežoties ar iejušanos nav bijušas problēmas, tomēr šīs tikšanās ar citiem atbraucējiem arī ir svarīgas. "Tur ir tā kā ģimenes ballītes sajūta, es nezinu, tā kā radu saiets. Tur tu tiešām nepazīsti pusi no cilvēkiem, bet atkal pazīsti, un ir jauni atbraukuši. Un arī tie pasākumi ir parasti tādā labā izmērā, ka vari visus aptvert un parunāties," viņa pastāstīja.

Reemigrācijas koordinatore Inga Madžule atklāja, ka šīs ieceres pamatā ir viņas pašas pieredze: "Es esmu pati atbraucēja. 20 gadus nodzīvoju ārpus Latvijas, mans partneris ir ārzemnieks, un līdz ar to es jutos nedaudz nepieņemta, nesaprasta sākumā. Un es meklēju līdzīgos,

es tiešām meklēju cilvēkus, kas ir atgriezušies, jo es ar viņiem jutos daudz ērtāk, varēju būt daudz atvērtāka, caur sevi to visu izlaižot, tāpēc man radās tā ideja."

Tīklošanās ir būtiska

To, ka atbraucējiem ir būtiski veidot savstarpējus kontaktus, tīklošanās pēcpusdienā Dikļos atzina arī pasākuma dalībnieki.

"Pozitīvi ir šitā, vairāk var satuvināties, dalīties ar pieredzi un izaicinājumiem, kas bija tur, kas tagad."

"Vienkārši parādīt ģimenei, bērniem, ka ir arī tādi paši kā viņi, kas ir bijuši citur."

"Tā ir vide, kurā es varu satikt tos, kuri arī ir tam izgājuši cauri, jo daudzi arī nesaprot, kā tas ir, kad ir būts prom. Man ir arī svarīgi, ka es varu palīdzēt ar savu pieredzi kādam citam."

Remigrācijas koordinatore Inga Madžule vērtēja – lai arī atgriežoties ļoti svarīgs ir mājokļa un darba jautājums, ne mazāk svarīga ir arī spēja iejusties, lai nebūtu atkal jākravā ceļasomas.

"Ļoti svarīgi, lai viņi satiktu līdzīgi domājošos cilvēkus, kas, teiksim, dzīvojuši tajā pašā Anglijā un ir atgriezušies. Viņiem ir kopīgas atmiņas, viņi var dalīties šajās atmiņās, salīdzināt, kā ir bijis tur, kā šeit.

Tā kopīgā pieredze ir ļoti no svara, lai viņi varētu ātrāk iedzīvoties un lai nebrauc atkal atpakaļ," sacīja Madžule.

Bet, runājot par interaktīvo karti, kas atbraucējiem izveidota Vidzemē, reemigrācijas koordinatore atklāja – šo pieredzi varētu pārņemt arī citi reģioni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti