Dienas ziņas

Zelenskis: Samits Šveicē bija solis miera virzienā

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Pašvaldības satrauc naudas trūkums civilajai aizsardzībai

Pašvaldības uztrauc naudas trūkums civilajai aizsardzībai

Aizsardzības ministrijā (AM) tapusi rokasgrāmata pašvaldībām, kā kara gadījumā sadarboties ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Taču vietvarām ir lielas bažas, kā šīs vadlīnijas ievērot. Pašvaldību savienība norāda, ka nav zināms, kur ņemt nepieciešamo finansējumu, lai krīzēm sagatavotos, un kas nodrošinās aizsargaprīkojumu. Piemēram, Dienvidkurzemes novada budžetā līdzekļu drošības stiprināšanai neesot un arī patvertnes novadā vēl tikai tiek apzinātas.

Dienvidkurzemes novada pašvaldības deputāts Andris Jefimovs ("Jaunā Vienotība") jauno rokasgrāmatu šodien izlasīja pirmo reizi, bet jau skaidrs, ka visas tajā minētās rekomendācijas tikai ar vietvaras budžetu nespēs izpildīt. Piemēram, nav naudas aizsarglīdzekļiem kritisko infrastruktūru darbiniekiem, kā arī patvertņu iekārtošanai.

"Pašlaik arī likumprojekts ir izstrādāts, nu, nevis izstrādāts, bet saskaņošana Ministru kabinetā, lai arī kaut kādi finansiāli līdzekļi tiktu piešķirti pašvaldībām, lai kaut cik, minimāli varētu šos te pagrabus, tā teikt, pazemes stāvu pielāgot prasībām. Budžetā atsevišķi civilajai aizsardzībai netika plānots tieši kā konkrēta sadaļa," skaidroja Jefimovs.

Līdz šim Dienvidkurzemes novadā esot apsekotas 30 potenciālās bumbu patvertnes, bet pašvaldības īpašumā esot ap 50 potenciālu patvertņu. Apsekošanu cer pabeigt līdz nākamā gada beigām.

Vietvara arī jau pieteikusies 150 aprīkotām gultām civiliedzīvotāju un karavīru izmitināšanai krīzes gadījumā, ko segtu no valsts budžeta, un tas šogad varētu tikt realizēts. Izstrādās arī likumprojektu, lai nodrošinātu nepieciešamo aizsargaprīkojumu.

"Pie pašreizējā regulējuma pašvaldība pat nevar pirkt pat tādas īpašas bruņuvestes. Pašvaldība būtu tiesīga aprīkot un iegādāties, pieņemsim, individuālos aizsardzības līdzekļus saviem darbiniekiem, kuri strādā ar stratēģiskas nozīmes objektiem, kā, pieņemsim, ūdens saimniecības nodrošināšana, siltums," sacīja Dienvidkurzemes novada pašvaldības pārstāvis.

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) uzskata, ka vadlīnijas krīzes gadījumiem ir svarīgas, taču joprojām neesot skaidrs, cik daudz vietvaras tiks iesaistītas lēmumu pieņemšanā un kur piesaistīt vajadzīgos līdzekļus un atbalstu no privātā sektora.

"Aizsardzības ministrija atvēra Pandoras lādi ar šo vadlīniju definējumu. Tas izraisīja papildus citus jautājumus. Jānodefinē, cik tad maksā tā civilā aizsardzība. Mums ir plāns, bet pretī finansējuma nav.

Un tad ir jautājums – varbūt prezidenta līmenis – cik sabiedrība gatava neattīstīties, nodrošinot drošību. Ar sabiedrību jārunā, kuras lietas neattīstām, lai cilvēkus nomierinātu," teica LPS padomnieks tautsaimniecības jautājumos Aino Salmiņš.

LPS sola analizēt un sagatavot priekšlikumus AM. Tā rakstiskā komentārā atbildēja, ka drošības pasākumu finansējums tiks sadalīts atbilstoši institūciju pienākumiem, kas norādīti spēka esošajos normatīvajos aktos, kā arī gaida atgriezenisko saiti no vietvarām, lai uzlabotu rokasgrāmatas vadlīnijas. Ministrija, izstrādājot jauno rokasgrāmatu pašvaldībām, neesot veikusi vietvaru aptauju vai pētījumu, bet ņemta pieredze no dažādām civilās aizsardzības komisijas mācībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti