ĪSUMĀ:
- Latvijā galvenokārt problēmas ar alkoholu ir darbspējīgiem cilvēkiem vecumā no 30 līdz 40 gadiem.
- Ārsti cer, ka valdība atradīs naudu pērn oktobrī pieņemtajai programmai par veselības aprūpes uzlabošanu.
- Jau apstiprinātajā plānā paredzēts pacientus atbrīvot no ārstēšanas iemaksas slimnīcās.
- Daudziem pacientiem nav 7 eiro, ko samaksāt par dienu slimnīcā.
- Nepabeidzot detoksikāciju, pacienti izvēlas izrakstīties no slimnīcas.
Otrdien VM piedāvātās izmaiņas skatīs valdībā.
12,2 litri gadā jeb litrs absolūtā alkohola mēnesī uz katru iedzīvotāju – šī statistika par alkohola patēriņu Latviju pārliecinoši ierindo pirmajā vietā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valstu vidū.
Latvijā galvenokārt problēmas ar alkoholu ir darbspējīgiem cilvēkiem vecumā no 30 līdz 40 gadiem. Tāpēc bez piedāvātajiem grozījumiem ārsti cer, ka valdība beidzot atradīs naudu jau pērn oktobrī pieņemtajai programmai par veselības aprūpes uzlabošanu.
Piemēram, šajā plānā bija paredzēts pacientus atbrīvot no ārstēšanas iemaksas slimnīcās. Daudziem nav 7 eiro, ko samaksāt par dienu slimnīcā. Nepabeidzot detoksikāciju, pacienti izvēlas izrakstīties no slimnīcas.
Tāpat ārsti norādījuši – naudas trūkuma dēļ nevar palīdzēt arī jauniešiem.
Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna norādīja: "Mums bija pusaudžu nodaļa, ko gribējām izveidot. Kompensējamie medikamenti. Un pacientu iemaksas bija paredzēts kompensēt. Jo, ņemot vērā viņu sociālo stāvokli, viņi nav spējīgi kompensēt. Nokļūst pie mums atkārtoti, un tas visu tikai sadārdzina. Diemžēl sakarā ar finanšu trūkumu šai programmai finanses netiek piešķirtas. Vismaz ne šajā gadā; es ceru, ka varbūt nākošajā."
Taču Stirna piekrīt, ka alkohola reklāma jāierobežo: "Ir labi, ka skata reklāmas ierobežojumu, jo tirgus pieejamībai un reklāmai ir ārkārtīgi liela ietekme tieši uz jauniešu auditoriju. Nevis uz tiem, kam jau ir šīs alkohola problēmas."
Neārstēts alkoholisms nozīmē arī pašnāvības, braukšanu reibumā un milzu sirdssāpes dzerošā ģimenei un draugiem.
Daži uz RPNC atvestie pacienti ir tik agresīvi, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu pavada policijas auto. Centra akūto stāvokļu palātā brīvu vietu nav. Ikdienā katrā gultā guļ kāds alkoholiķis un notiek viņa detoksikācija.
Midzinām un skalojam – tā vienkāršoti norādīja RPNC mediķi, lai gan patiesībā ārstēšana nav vienkārša, jo kādam sāk streikot sirds, citam – hroniskās kaites.
RPNC pacients Pēteris, kurš centrā nokļuvis pirmo reizi par agresiju, jo strīdā izsita draudzenes auto stiklu, norādīja, ka tur uzturēties ir grūti: "Jūs neredzat savus tuvos, mīļos. Jūs pat ārā netiekat. Es nevaru piezvanīt, bērniem, man meitai 10 gadi, ko man viņai pateikt?"
Pacients uzskata, ka vajadzētu ierobežot alkohola tirdzniecību: "Alkoholu nevienam, kam vēl nav 21 gads. No 21 gada vecuma atļaut tirgot alkoholu tikai. Arī naktsklubu ieejās, nu, kā minimums 21 gads. Ātrāk jauniešus noteikti nevajag mudināt uz alkohola lietošanu. Arī smēķēšanu. Tas arī viens no maniem faktoriem."
KONTEKSTS:
VM rosina alkohola marķējumā norādīt uzturvērtību un sastāvdaļu sarakstu, grib aizliegt azartspēļu rīkošanas vietās piedāvāt alkoholu par brīvu, aizliegt 22% un stiprākus dzērienus tirgot 0,2l PET iepakojumā.
Piedāvāts aizliegt alkohola cenu un atlaižu reklāmas, aizliegt alkoholu piedāvāt akcijās ar citiem produktiem un pakalpojumiem un akcijas "Pērc vairāk, maksā mazāk". Plāno aizliegt arī vīna un alus atlaižu reklāmas televīzijā un radio.
Iecere par obligātu uzturvērtības un sastāvdaļu norādīšanu uz alkohola iepakojuma ministrijai bija jau pirms diviem gadiem, taču toreiz iepriekšējā sasaukuma Saeima šo priekšlikumu noraidīja, vairāki deputāti toreiz kritizēja ieceri, paužot, ka šādas izmaiņas nepalīdzēs cilvēkiem, kuriem ir alkohola atkarība.