Dienas ziņas

Skolotāji gatavojas nākamajam mācību gadam

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Krāpnieki zvanot uzdodas par tuviniekiem

Zagļi zvanot runā tuvinieka balsī – krāpnieki izmanto aizvien jaunas metodes

Pēdējo septiņu mēnešu laikā no Latvijas iedzīvotājiem izkrāpti jau 10 miljoni eiro, shēmas ir visdažādākās un nemitīgi mainīgas. Parādās pirmie gadījumi, kad cietušie liecina, ka krāpnieks runājis tuvinieka vai paziņas balsī un lūdzis palīdzību.  

Pirms pāris gadiem, kad drošības eksperti sacīja, ka pienāks diena, kad krāpnieki varēs veiksmīgi izklausīties pēc tuviniekiem, tā izklausījās pēc zinātniskās fantastikas. Nu šī diena ir pienākusi un šo stāstu kļūst arvien vairāk.

Apkrāpa? Ziņo LTV!

Lai izpētītu, kādus paņēmienus krāpnieki lieto un kādēļ viņiem reizēm izdodas apvārdot pat lielākos skeptiķus, Latvijas Televīzija (LTV) aicina palīgā ikvienu, kurš cietis no krāpniekiem.

Ziņo LTV par krāpniekiem:

Un nu jau tie vairs nav pāris gadījumi, atzina uzņēmumā "Bite".

"Šis ir viens no populārākajiem [veidiem]. Zvana, ka "hei, mamma, hei, tēti". Atkarībā, kas paceļ. Saka, ka esmu negadījumā un tādā garā, ka noticis negadījums un steidzami jāpalīdz. Tā emocionāli ievelk tajā, tad [uzrunātais] neieklausās līdz galam," par krāpnieku metodēm stāstīja SIA "Bite Latvija" iekšējās drošības procesu vadītājs Reinis Pudāns.

Tikai pirms pāris dienām bijis gadījums, kad saņemts zvans no sveša numura un tur atskan drauga balss, kurš izmisis saka, ka ir ķibeles ar policiju un dikti nepieciešams pārskaitīt naudu.

Zvans bijis no Latvijā reģistrēta numura. "Jā, tas strādā. To var izdarīt ļoti vienkārši. Jebkādu numuru ievada un zvana no tā," atzina Reinis Pudāns.

Uzņēmums nevar apliecināt, vai tiešām konkrētajā gadījumā balss bijusi ģenerēta pēc drauga balss līdzības vai arī krāpnieka balss pietiekami atgādinājusi drauga balsi.

Bet tehniski – arī to var izdarīt. Tas gan prasa lielākas pūles. Nepieciešami balss paraugi. Lielākoties zvana uz dullo un cenšas runāt nekonkrēti, bet, konkrēti pasakot, ka steidzami nepieciešams pārskaitīt naudu.

Mobilo sakaru operatori cenšas iespējamos krāpnieku numurus bloķēt. Pagaidām nav kopēja regulējuma, kurš visiem operatoriem noteiktu, kā bloķēt krāpnieku numurus.

Katrs uzņēmums pats izstrādājis vadlīnijas un mehānismus, bet pilnībā pasargāt – nevar.

Izkrāptās kopsummas katru mēnesi līdz šim no Latvijas iedzīvotājiem sasniedza 1 miljonu eiro. Nu bankas saka, ka summas kļūst arvien lielākas un kopējā izkrāptā summa sasniedz 1,4 miljonus eiro katru mēnesi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti