Panorāma

Spāru svētki Rakstu mājai

Panorāma

Panorāma

Kā ar uzmākšanos cīnās mūzikas vidusskolās?

LTV saņēmusi anonīmas sūdzības par seksuāla rakstura pārkāpumiem mūzikas skolās

Seksuālā uzmākšanās nav attaisnojama nekādā gadījumā. Tomēr atbilstīgi likumam – daudz smagākas sekas iestājas, ja vardarbība vai nepieņemama uzvedība tikusi vērsta pret nepilngadīgu personu. Kopš Latvijas Televīzija (LTV) aicināja ziņot par šāda rakstura pārkāpumiem, tā saņēmusi anonīmas sūdzības par vairākām mūzikas skolām. Kā šajās skolās, kurās arī ir īpaša specifika, piemēram, individuālās nodarbības un šaura profesionāļu vide – kontrolē to, lai nebūtu seksuāla rakstura pārkāpumi? Un ko darīt nepilngadīgiem, bieži vien arī kautrīgiem bērniem?

Nevēlami pieskārieni, seksuāla satura ziņas sociālajos tīklos, divdomīgas piezīmes ikdienā, kailfoto sūtīšana vai pieprasīšana, intīmās attiecības starp audzēkni un pasniedzēju. Latvijas Televīzija aicina neklusēt un runāt par šādiem gadījumiem!

Mēs saglabāsim jūsu anonimitāti, bet neklusēsim – rakstiet uz e-pastu [email protected], ziņojiet uz "WhatsApp" numuru 20553333. Klusēšana iedrošina varmākas!

"Apburtais loks un bezpalīdzība," tā par viena konkrēta mācībspēka uzmākšanos kādā mūzikas skolā netālu no Rīgas, konkrēti – grābstīšanu un nepiedienīgu komentāru izteikšanu, turklāt regulāri – anonīmi LTV raksta kādas 14 gadus vecas meitenes draudzenes māte. Meitene ir ļoti kautrīga. Ko darīt? Pasniedzēja vārdu LTV neminēs. Šajā skolā ar "Panorāmu" runāt atteicās, noliedzot, ka šādi precedenti būtu bijuši.

LTV saņēmusi ziņas arī par citām skolām, bet pagaidām neviena mācībspēka vārds publiski netiks saukts.

Pēc uzsāktā kriminālprocesa par notikušo Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā šonedēļ LTV raidījumā "Viens pret vienu" akadēmijas rektoram Guntaram Prānim tika vaicāts: "Kā jums šķiet vispār mūzikas nozarē? Pats esat mācījies Emīla Dārziņa speciālajā mūzikas skolā, tagad to sauc par Rīgas Doma kora skolu. Vai tur viss ir kārtībā?"

"Ja runā par šo psiholoģisko, ētisko aspektu, es esmu pilnīgi pārliecināts, ka visa šī ekosistēma šādā ziņā būtu jāpārstartē un jāpārskata. Ne tikai augstskolām jāpārskata savi ētikas kodeksi, savi rīcības modeļi, bet, protams, atbilstoši vecumam," sacīja Prānis.

Skaidrot vairāk LTV šodien devās uz vairākām mūzikas vidusskolām. Tā kā šeit mācās arī nepilngadīgi bērni, tad atbildība par seksuālu uzmākšanos šādā gadījumā ir daudz nopietnāka. Un ir svarīgi saprast – vai un kā arī šajās skolās par to var ziņot?

Ko darīt nepilngadīgajam, un kā mudināt neklusēt tos, kas ir kautrīgi?

"Es gribu izmantot iespēju un vērsties pie jauniešiem – nedrīkst klusēt. Tas ir pirmais. Atrodiet savu uzticības personu, caur kuru jūs varat nodot mums vismaz pirmo informāciju. Un visiem ir jājūtas droši jebkurā vecumā. Bez šaubām," pauda Rīgas Doma kora skolas vadītājs Gints Ceplenieks.

Runa ir arī par audzēkņiem, kas nav pilngadīgi. Viņi var ziņot arī saviem vecākiem, var informāciju nodot anonīmā veidā.

Līdz šim šādu signālu skolā nav bijis, saka direktors. Ziņotājiem ne par ko nav jāsatraucas. Arī Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā bērnus un jauniešus aicina vērsties, pirmkārt, pie tā pieaugušā, kuram uzticas. Arī anonīmi var. Arī šajā skolā noliedz, ka šādi signāli vai precedenti tur būtu notikuši.

"Ir anonīmas aptaujas. Ja ir tā dēvētie signāli par kādu problēmu, kas būtu pietiekoši asa, lai tai pievērstu uzmanību, tad, protams, tas ir jādara nekavējoties. Pat ja tas ir anonīmi. Pat ja tas ir baumu līmenī," norādīja Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas direktors Ainars Šablovskis.

Nevēlama sarakste, fiziska uzmākšanās ir nepārprotami signāli. Bet kā ar fizisku pieskaršanos? Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā ir izskanējis, ka īpaša uzraudzība vajadzīga individuālajām konsultācijām. Tiks domāts par kamerām vai drīzāk stikla durvīm. Bet vēl ir fiziski pieskārieni mūzikas instrumentu spēles apmācībās.

"Lai mēs pieskartos bērnam, ja tas ir nepieciešams mācību procesā, tad tam ir jāpaprasa atļauja un tam ir jābūt bērna piekrišanai. Tas nedrīkst būt pašsaprotami. Bērni mainās. Mainās jaunatne. Mainīsies arī topošie vecāki," teica Ceplenieks. "Mana pārliecība, ka mūsu laikos pedagoģisko darbu ir iespējams [veikt citādi], un es uz to aicinu arī strādājošos – atrast līdzekļus, jo nav nepieciešama šāda veida komunikācija. Es ticu, ka ir daudzi kolēģi, kas tam nepiekristu. Bet es esmu par to pilnīgi pārliecināts."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti