Panorāma

Par nākamo koalīciju vairāk jautājumu nekā atbilžu

Panorāma

Panorāma

Valstiskuma balvu pasniedz Vilim Vītolam

Valstiskuma balvu pasniedz mecenātam un sabiedriskajam darbiniekam Vilim Vītolam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

21. augustā Rīgas pilī tika pasniegta biedrības "4. maija deklarācijas klubs" iedibinātā Valstiskuma balva mecenātam, sabiedriskajam darbiniekam, Vītolu fonda dibinātājam Vilim Vītolam, informēja Valsts prezidenta kancelejā. 

"Bagātība latviešu tautas pasakās parasti tiek attēlota negatīvi – bagātais ķēniņš ir arī lepns, ļauns, ne pārāk gudrs. Ja grāmatā ir zīmējumi, atklājas, ka bagātnieks nav arī glīts. Turpretim nabadzīgais ir čakls, labsirdīgs un attapīgs. Un labākais veids, kā pasakās kļūt turīgam, – ar burvestībām vai apmānot kādu bagātnieku. Taču Valstiskuma balvas laureāts turību, no kuras nekautrējas, ieguvis bez burvestībām vai bez citu iegrūšanas nabadzībā. Viņš sācis no nekā. Mācījies. Strādājis, lai varētu atbalstīt savu ģimeni. Pašaizliedzīga un mērķtiecīga darba rezultātā ir nopelnījis gana, lai varētu atbalstīt ne tikai savu ģimeni, bet arī citus Latvijas cilvēkus. Un tagad viņš grib redzēt, kā citi jauni cilvēki mācās, sasniedz savus mērķus un ceļ turīgu un laimīgu Latviju," Valstiskuma balvas pasniegšanas ceremonijā par Vili Vītolu teica Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Viļa Vītola runa, saņemot Valstiskuma balvu
00:00 / 01:31
Lejuplādēt

"No visas sirds pateicos par man piešķirto lielo pagodinājumu. Šādos brīžos mēs nedrīkstam kļūt iedomīgi. Šie brīži ir pazemībai – lai atcerētos, ka apbalvojums nav tikai apbalvotā nopelns, bet gan daudzu draugu, kolēģu atbalstītāju, domubiedru un arī ģimenes nopelns. Esmu dzīvē saņēmis tik daudz atbalsta, ka nespēju visus uzskaitīt, bet izmantošu šo izdevību, lai visiem pateiktos – liels, liels paldies," saņemot balvu sacīja Vītols. "Vēlos teikt dažus vārdus par divām vērtībām, kas mani ir pavadījušas kopš jaunības dienām, kad dzīvojām svešumā. Vispirms, pāri visam tā bija apņemšanās atgriezties tēvzemē, tiklīdz tas būs iespējams. Otra – ja man dzīvē laimēsies, palīdzēt citiem, kuriem mazāk laimējies. Tā vienmēr bija rīkojušies mani vecāki savu iespēju robežās. Viņi man bija piemērs. Dievs man ir palīdzējis atgriezties un ļāvis kopā ar sievu Martu mūsu iespēju robežās citiem palīdzēt.

Man ir stingra pārliecība, ka cilvēkam, kam vairāk dots, ir morāls pienākums palīdzēt citiem."

Kad Vītolu ģimene Otrā pasaules kara gados devās bēgļu gaitās, Vilim bija 10 gadi. Svešumā viņš pavadīja 55 gadus. Pieaugot ģimenes labklājībai, ziedot labdarībai Vilis Vītols sāka jau trimdā. Kopš atgriešanās dzimtenē 1999. gadā viņš joprojām ziedo.

Vilis ar sievu Martu nodibināja "Vītolu fondu", kas piešķir stipendijas vidusskolu absolventiem no trūcīgām ģimenēm, lai jaunieši var mācīties augstskolā. Fonda pamatkapitālā Vītoli ieguldīja pusotru miljonu eiro. Desmit gados ar fonda stipendijām izskoloti 4683 jaunieši. 

"Nekad nevajag aizmirst, Vītolu fonds mūsu vārdā ir nodibināts, bet mums ir 2300  atbalstītāju, ziedotāju un bez viņiem nekas nebūtu," uzsvēra Vītols.     

Otrs liels Viļa Vītola labdarības projekts ir Likteņdārzs – piemiņas vieta tiem cilvēkiem, kuri gājuši bojā pagājušajā gadsimtā totalitāro režīmu dēļ. Likteņdārza ierīkošanai Vilis Vītols kopā ar domubiedriem 2005. gadā nodibināja "Kokneses fondu".

Šogad pirmo reizi pasniedza arī "4. maija deklarācijas kluba" Godinājumu. To saņēma Viļa Vītola dzīvesbiedre Marta.

"Par to, ka viņa daudzus gadus ir bijusi blakus savam kungam, par eleganci, par viņas mīlestību, prātu, gudrību, audzinot piecus bērnus. No sirds jums esmu pateicīga, Martas kundze, jo bez jums diez vai Vilis Vītols būtu tāds, kāds viņš ir šobrīd," pasniedzot Godinājumu, sacīja biedrības "4. maija deklarācijas klubs" prezidente Velta Čebotarenoka.

KONTEKSTS:

Valstiskuma balvas mērķis ir veicināt sabiedrībā cieņu un izpratni par Latvijas valstiskumu, tā stiprināšanas sabiedrisko un politisko nozīmību katra iedzīvotāja dzīvē. Ar Valstiskuma balvu tiek izteikta atzinība personai, kura devusi un dod izcilu ieguldījumu Latvijas valstiskuma stiprināšanā.

Par nopelniem uzskatāms gan atsevišķs izcils darbs, gan ilgstoša panākumiem bagāta darbība, gan īpaši nopelni Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā vai valsts tālākas nostiprināšanās laikā. Valstiskuma balvu var piešķirt gan par mūža nopelniem, gan atsevišķu rīcību vai projektu. Balvu piešķir vienam pretendentam vienu reizi gadā.

Pirmo Valstiskuma balvu 2021. gadā saņēma Integrālās izglītības institūta direktors, teologs un sabiedriskais darbinieks Juris Rubenis.

Otro Valstiskuma balvu 2022. gadā saņēma latviešu dzejnieks, atdzejotājs, kritiķis un publicists Knuts Skujenieks.

Valstiskuma balvas pasniegšana norisinās svinīgā ceremonijā Rīgas pilī, un balvu pasniedz Valsts prezidents. Pasniegšanas ceremonijā piedalās arī Saeimas priekšsēdētājs un biedrības "4. maija deklarācijas klubs" prezidents. Ceremonija notiek katru gadu 21. augustā – konstitucionālā likuma "Par Latvijas Republikas valstisko statusu" pieņemšanas un Latvijas Republikas faktiskās neatkarības atjaunošanas dienā vai pēc žūrijas komisijas lēmuma citā Latvijas valstiskumam nozīmīgā dienā. Valstiskuma balvas saņēmēja vārds, uzvārds un saņemšanas gads tiek iegravēts plāksnē, kas publiski redzama Saeimas ēkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti