Skolu tīkla sakārtošana šogad skars 93 skolas

Jauno mācību gadu šogad Latvijā kopumā sāks 605 skolas, un attiecībā uz skolu tīkla sakārtošanu ir pieņemti 93 lēmumi, intervijā Latvijas Radio pastāstīja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība").

Intervija ar izglītības ministri Andu Čakšu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Šis ir bijis intensīvs gads skolu ekosistēmas izveidei ar mērķi nodrošināt, ka tuvākā skola mājām ir laba skola. Un pašvaldības ir ļoti daudz strādājušas, lai saprastu, kā nodrošināt kvalitatīvu izglītību," sacīja ministre.

Kopumā ir pieņemti 93 lēmumi, kas saistīti ar skolu ekosistēmas nostiprināšanu. Līdz ar to jauno mācību gadu sāks 605 skolas, tostarp pašvaldību vispārējās izglītības un speciālās izglītības iestādes, arī privātās skolas.

Čakša vērtēja, ka kopumā tas ir liels izglītības iestāžu skaits.

Viņa arī novēroja, ka sarunās par skolu tīklu gada garumā pašvaldību pieeja ir būtiski mainījusies. "Divas trešdaļas pašvaldību ir ļoti intensīvi strādājušas. Iespējams, ir pašvaldības, kur vēl neesam uz vienas lapas par to, kā tikt līdz kvalitatīvai izglītībai," sacīja Čakša.

KONTEKSTS:

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) kopā ar pašvaldībām strādā pie skolu tīkla reformas, kas paredz jaunus kritērijus. kas ietver klašu posma piepildījumu, attālumu starp izglītības iestādēm, izglītojamā ceļā pavadīto laiku, materiāltehnisko nodrošinājumu un pedagogu pieejamību. IZM piedāvā noteikt jaunus klašu lieluma kritērijus, kas 1.–6. klasei būtu rekomendējoši, bet 7.–12. klašu posma skolām kritēriji būtu obligāti un par skolu atrašanās vietām lemtu valsts. 

Pēc diskusijām ar pašvaldībām IZM pieļāva, ka skolu tīkla veidošanā pašvaldībās joprojām noteicošais kritērijs būtu skolēnu skaits, taču IZM piedāvājumā ieviesusi izmaiņas. Sākotnēji IZM piedāvāja noteikt, ka pierobežas pašvaldībās skolēnu skaitu līdz 9. klasei nosaka pašvaldības, taču 10.–12. klašu grupā jābūt vismaz 60 skolēniem. Turpretim jaunākais ministrijas rosinājums paredz pierobežas skolās prasīt nodrošināt vismaz 45 vidusskolēnus jeb 15 skolēnus vienā klasē.

Savukārt pieejamības skolās 10.–12. klašu grupā būs jānodrošina vismaz 30 skolēni jeb 10 skolēni klasē. Vienlaikus pierobežas un pieejamības skolām nebūtu pieļaujama novirze, lai saņemtu pilnu valsts finansējumu. Par pieejamības skolām plānots noteikt skolas, kas neatbilst kritērijiem, bet kuru darbība ir nepieciešama, lai skolēniem nebūtu jāmēro pārlieku tāls ceļš. Šādu statusu skolām varēs noteikt IZM kopā ar pašvaldību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti