Organizācija "Laiks jauniešiem" sniedz mentora un citus atbalsta pakalpojumus riska grupā esošiem jauniešiem, kā arī ir starp tām organizācijām, kas sniedz krīzes palīdzību un ir sazvanāma 24 stundas diennaktī.
Dienā, kad pie "Laiks jauniešiem" viesojās Latvijas Televīzija (LTV), jaunieši kopā ar savām atbalsta personām bija sanākuši uzspēlēt galda spēles, jo, kā sacīja biedrības vadītājs, socializācija šai vecuma grupai ir īpaši svarīga. Šeit nonāk jaunieši, kuri no citiem uzzina par atbalstu grūtā brīdī un arī tādi pusaudži, kurus šurp atved pašvaldības sociālais dienests, ar ko ir sadarbība.
Aivijai ir 13 gadu.
"Mani atveda šurp sociālais dienests tāpēc, ka ģimenē ir tādas lietas, kas nav labas. Brāļa dēļ... Tad, kad man nebija [mentora], bija tāda sajūta, ka vienkārši... ir tāda vientulība. Bet tad, kad es dabūju mentoru, viss sāka palikt labāk."
Šajās telpās notiek arī kopīga skolas mājasdarbu pildīšana, ir arī datori, kopā cep piparkūkas, sarūpē svētku dāvanas, mācās valodas un fotografēt. Vēl biedrībai ir labdarības noliktava krīzes situācijām un ir arī iespēja pārnakšņot.
Biedrības valdes priekšsēdētājs Gints Jankovskis pastāstīja, ka lielai daļai bērnu ir problēmas ar skolu: "Gan ar neapmeklēšanu, gan tiešām, es gribētu teikt, traģiskām atzīmēm. Ir ļoti daudz problēmu ģimenē.
Un trešais, diemžēl jāsaka, ka ļoti daudzi klaiņo. Klaiņošanas ir ļoti daudz. Tur ir ļoti traki gadījumi, kad vienkārši nenāk mājās, klaiņo."
Džūlijai ir 17 gadu.
"Bija problēmas skolā. Cietu no tā saucamā mobinga. Mani daudz apsmēja, atstūma, bija grūtības ar mācībām. Bija sliktas atzīmes. Pēc tam man piedāvāja vai nu mentoru, vai psihologu. Viņa mani atbalstīja. Palīdzēja."
Tagad atzīmes pieklibojot vien atsevišķos priekšmetos. Skolā izdevies atrast draugus. Palīdzēt ne vienmēr ir viegli un ne vienmēr arī izdodas, norādīja mentore Olga Pavlova.
Pavlova: "Pārsvarā viss sākas ar tādu draudzību, ar līdzjušanu. Ar kādu piemēru no savas dzīves. Ar puišiem ir vieglāk. Viņi ir tādi čomi. Nu tad – man vajag to, to, to. Es gribu šo, šo, šo. Ar meitenēm ir tā sensitīvāk. Ir jāpieiet citādi. Jo ne visu gribas teikt. Gribas pamelot."
LTV: "Par ko jums līdz šim ir bijis lielākais gandarījums?"
Pavlova: "Par pārcelšanu nākamajā klasē. Par vasaras darbiem, kuros tiek izlabotas atzīmes. Tas ir tāds uh! Tagad es ļoti gaidu maiju, kad būs izlaidumu laiks."
Biedrība, kas strādā četrus gadus, novērojusi, ka pašvaldībās problēmjaunieši nav prioritāte, drīzāk grupa, ko izvēlas nepamanīt. Vairāk resursus ieguldot jauniešos, kas ir talantīgi un izcili.
"Mēs izvēlamies 75% gadījumos strādāt ar tiem labajiem, foršajiem un visiem jauniešiem, kuriem viss ir dzīvē kārtībā. Ar tiem, kuri dodas uz pieciem pulciņiem, tiem, kas dejo, dzied, ģitāru spēlē un tamlīdzīgi. Un tā, es uzskatu, ir lielākā problēma. Jo fantastisks ir "Dod pieci!" signāls, ka mēs atbalstām tos jauniešus, kurus izvēlas neredzēt. Diemžēl tāda ir realitāte," vērtēja Jankovskis.
Par ziedojumu, vismaz pieciem eiro, "Laiks jauniešiem" nodrošina vienas stundas konsultāciju ar mentoru jeb atbalsta personu vai kādu kopīgu aktivitāti.
Ziedojuma iespējas un mērķis:
-
No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.
-
No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.
-
No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā.
-
Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv, izvēloties projektu "Dod pieci!".
Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv – nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām.
KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ
Ārkārtas tūlītēja palīdzība:
-
OPEN Radošais centrs. Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
-
"YOU+". Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar "YOU+". Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.
-
Sociālā atbalsta un izglītības fonds (SAIF). Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.
-
Laiks jauniešiem. Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:
-
Palīdzēsim viens otram. Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.
-
Latvijas Samariešu apvienība. Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.
-
Resiliences centrs. Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.
-
"House of Hope". Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.
-
Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija. Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociālie pakalpojumi, sazinies.
-
Palīdzēsim.lv. Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies