Piparkūku smarža, aktīva rosība un sirds gaišums – šāda noskaņa valda radošajā meistarklasē Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā. Šeit kopā sanākušas ukraiņu ģimenes ar bērniem. Viņi novērtē katru iespēju citam citu satikt, komunicēt, dalīties pieredzē un vienlaikus apgūt arī jaunus rokdarbus.
"Iepriekš olas krāsojām, tagad arī piparkūkas, es dievinu šīs nodarbības," atzina Jekaterina, skolniece no Izjumas pilsētas Ukrainā.
Šeit notiek arī praktiskas latviešu valodas nodarbības, vārdu krājuma paplašināšana. Divas reizes mēnesī aptuveni 20 ukraiņiem meistarklases vada gan studenti, gan arī akadēmijas absolventi.
"Tiek lietota latviešu valoda, dzirdēta latviešu valoda un arī šobrīd mēs redzam, jūtam un saprotam, ka ukraiņu pārstāvji ir gana labi apguvuši, jo arī mācās latviešu skolās," pastāstīja biedrības "RTA absolventu asociācija" valdes locekle Lolita Kivleniece-Kuzņecova.
Deviņus gadus vecā Tamila, skolniece no Izjumas pilsētas Ukrainā, pastāstīja, ka mācās Rēzeknes Valsts Poļu ģimnāzijas 4. klasē. Viņa no Ukrainas uz Latviju atbraukusi, jo gāja bojā viņas tētis.
Arī Jeļenas stāsts par Ukrainā pieredzēto ir sāpīgām atmiņām piepildīts. Viņa kopā ar ģimeni Latgalē ir jau teju divus gadus, pamazām pierod, strādā, mazmeita Veronika mācās 3. klasē, bet mazdēls Jegors uzsācis bērnudārza gaitas.
"Blakus tanki stāvēja. Jegoram bija gads, viņš raudāja dienu un nakti, un mēs aizbraucām [no Ukrainas]. Gribējām atgriezties mājās, bet nav vairs, kur. Saka – bumba divas reizes nekrīt vienā un tajā pašā vietā, mūsu mājām trāpīja trīs reizes, un nav nekas palicis pāri. Labāk to nezināt, nekad neizjust, jo tas ir smagi," atzina Jeļena.
Vairums meistarklases dalībnieku piparkūkas dekorē Latvijas un Ukrainas karogu krāsās un uzsver, ka ir pateicīgi par katru labo vārdu un palīdzību. Lielākā un gaidītākā dāvana ikvienam – lai karš beidzas un citiem nav jāpieredz tā posts.
"Gribētos, lai būtu kā agrāk. Vienkārši ar ģimeni pastaigāties pa [Izjumas] pilsētu. Kad es biju mājās, mums pilsētas centrā bija egle, jautrība, daudz dažādu pasākumu un koncertu," atminas Jekaterina, skolniece no Izjumas.
Darbnīcu norise šogad ir noslēgusies. Idejas iniciatori – Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas absolventi – cer turpināt sadarbību ar organizāciju "SOS bērnu ciemati Latvijā", kas līdz šim palīdzēja materiālu sagādē, un tikties ar ukraiņu ģimenēm arī nākamgad.