Dienas ziņas

Vai droši Līgot atpūtas un piknika vietās?

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Pirmoreiz pārstāda cilmes šūnas multiplās sklerozes pacientei

Latvijā pirmoreiz pārstāda cilmes šūnas multiplās sklerozes pacientei

Pirmoreiz Latvijā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) veiksmīgi īstenota cilmes šūnu transplantācija 23 gadus vecai multiplās sklerozes pacientei. Multiplā skleroze joprojām ir milzu mīkla pasaules medicīnai, jo zāļu, kas slimību izārstētu, nav.

Ne ratiņkrēslā, bet savām kājām 23 gadus vecā sieviete devās mājās no Austrumu slimnīcas pēc veiksmīgās cilmes šūnu transplantācijas. Diagnoze viņai būs uz mūžu, bet ir cerība, ka slimība noritēs lēnāk. Ka viņa atkal varēs staigāt un nebūs smagi traucējumi. Multiplā skleroze ir saslimšana, kad cilvēka paša imunitāte darbojas pret viņu. Bieži to atklāj tieši gados jauniem cilvēkiem.

"Imūnā sistēma uzbrūk paša nervu sistēmai, kuru vajadzētu normāli aizsargāt. Nervu šūnai bojājas apvalciņš un nevar strādāt. Un veidojas traucējumi," skaidroja RAKUS Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas virsārste Daina Pastare.

Klīnikas vadītājs Guntis Karelis skaidroja, ka multiplā skleroze izpaužas dažādi – ar jušanas, koordinācijas traucējumiem, iespējama arī redzes dubultošanās.

Šo slimību nevar izārstēt, bet ar efektīviem medikamentiem var bremzēt tās gaitu un novērst paasinājumus.

Arī Latvijā šīs zāles simtprocentīgi sedz valsts.

Taču ir pacienti, kuriem zāles nelīdz. Tā bija šai jaunajai sievietei, kura kļuva par pirmo pacienti Latvijā, kurai veiksmīgi pārstādītas pašas šūnas.

"Jūtamies priecīgi, ka pacientei nebija jāvāc ziedojumi, ka ļoti augsta līmeņa profesionāla palīdzība ir iespējama mūsu slimnīcā. Mēs, protams, lepojamies ar to," sacīja ārste Pastare. Priecīgs ir arī Karelis: "Emocijas ir tik labas! Jums jāsaprot, ka mēs vienmēr braucam, klausāmies kongresos un tagad, kad paši to varam izdarīt..."

Pats process nav vienkāršs. Pacientam dod zāles, kas stimulē paša asinsrades cilmes šūnu dalīšanos. Tās iegūst, apstrādā un sasaldē. Pēcāk, kad ar spēcīgu ķīmijterapiju nokautas ļaunās šūnas, intravenozi atkal ievada paša šūnas jeb labos kareivjus.

"Tajās rokās ir maisiņš ar šūnām. Tu viņu šūpo, tu auklē, jo dažkārt ir jāliek klāt medikamenti. Saproti, ka no tavām rokām, atbildības, zināšanām un pat kustībām ir ļoti daudz kas atkarīgs," stāstīja RAKUS Cilvēka šūnu un audu transplantācijas centra vadītāja Ilze Trociukas.

Cilmes šūnu transplantācija RAKUS tiek veikta jau gadiem, taču tieši multiplās sklerozes pacientei tā veiksmīgi notikusi pirmo reizi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti