Šobrīd Jaunsardzes centra rīcībā ir 244 apmācīti jaunsargu instruktori un Jaunsardzes centrs VAM ieviešanu jau nodrošina 182 Latvijas izglītības iestādēs, kuras šai programmai pieteikušās brīvprātīgi.
Kā norādījusi AM, jāņem vērā arī Izglītības un zinātnes ministrijas paustās bažas, ka ne visās izglītības iestādēs VAM ieviešana varētu noritēt nevainojami, kas ir secināms no divu pieeju paredzēšanas izglītības iestādēm un autonomijas noteikšanas VAM iekļaušanai vidējās izglītības saturā. Līdz ar to arī paredzams, ka
tām izglītības iestādēm, kurās VAM realizācija tiks uzsākta pirmreizēji, būs nepieciešama īpašāka pieeja un jaunsargu instruktoriem būs lielāka administratīvā slodze, ne tikai nodrošinot VAM, bet arī veidojot sadarbību ar mācību iestādi.
VAM iekļaušanai mācību stundu plānā izglītības iestāžu izvēlei tiks piedāvāti divi iespējamie risinājumi – VAM tiek īstenots ārpus izglītojamo slodzes vai arī, samazinot mācību stundas citos kursos par 15%, VAM tiek iekļauts mācību slodzē.
Lai nodrošinātu kvalitatīvu VAM realizāciju, Jaunsardzes centram nepieciešami 75 papildu jaunsargu instruktori, kā arī atbalsta personāls 9 cilvēku sastāvā. Kopumā tās ir 84 papildus finansētas amata pozīcijas. 40 instruktori nepieciešami jau no šī gada janvāra, savukārt 35 papildu amata vietas nepieciešamas no 2024. gada septembra.
Aizsardzības ministrija norādījusi, ka tieši jaunsargu instruktors ir svarīgākais faktors VAM kā obligāta mācību priekšmeta ieviešanai visās Latvijas vidējās izglītības iestādēs.
"Nepietiekams jaunsargu instruktoru skaits radītu risku, ka attiecīgās izglītības iestādēs VAM netiktu realizēts, tādējādi neizpildot Saeimas lēmumu.
Savukārt jaunsargu instruktoru neatbilstoša izglītība vai nepietiekama kvalifikācija radītu risku, ka VAM pasniegšanas kvalitāte ir zemā līmenī, tādējādi radot negatīvus aizspriedumus pret šo priekšmetu," paudusi AM.
AM aprēķinājusi, ka 75 jaunsargu instruktoru amata pozīciju (no kurām 30 plānoti profesionālā dienesta karavīru amati) un 9 atbalsta personāla amata vietu izveidei nepieciešams finansējums 1 824 012 eiro apmērā 2024. gadam, 2 816 297 eiro apmērā 2025. gadam un 2 940 214 eiro apmērā 2026. gadam un turpmāk.
Ņemot vērā, ka valsts budžets ir jau atbalstīts valdībā, AM Jaunsardzes centram papildus nepieciešamos finanšu resursus atlīdzībai pārdalīs no būvniecībai plānotajiem finanšu resursiem ar apropriāciju grozījumiem 2024. gada sākumā.
Valdība otrdien, 23. janvārī, vienojās uzdot Aizsardzības ministrijai līdz nākamā gada janvārim sagatavot informatīvo ziņojumu par pirmo gadu valsts aizsardzības mācības kā obligāta mācību priekšmeta īstenošanā, kā arī par sasniegto Jaunsardzes attīstībā.
KONTEKSTS:
Saeima 2018. gada 7. jūnijā pieņēma lēmumu "Par valsts aizsardzības mācības iekļaušanu valsts vidējās izglītības standartā". Atbilstoši šim lēmumam no 2024. gada 1. septembra visās izglītības iestādēs, kas īsteno vispārējo un profesionālo vidējo izglītību, paredzēts ieviest jaunu obligāto mācību priekšmetu – valsts aizsardzības mācību.
Valsts aizsardzības mācību vispārējās vidējās izglītības, profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības iestādēs apgūst divu secīgu mācību gadu laikā 8 mācību stundu apjomā vienu mācību dienu mēnesī (izņemot septembri un janvāri), atbilstoši Jaunsardzes centra izstrādātajai mācību kursa programmai. VAM īsteno jaunsargu instruktori.
Šobrīd VAM veiksmīgi tiek īstenota 182 izglītības iestādēs, aptverot vairāk kā 15 500 izglītojamo.
Lai VAM noteiktu kā obligātu priekšmetu un integrētu kopējā slodzē, Aizsardzības ministrija ir vienojusies ar Izglītības un zinātnes ministriju, ka sākotnējo 144 stundu programmas vietā tiks realizēta 112 stundu VAM programma, saglabājot visus VAM moduļus, tomēr daži temati tiks nodoti īstenošanai citiem mācību priekšmetiem.