Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieku Mārtiņu Varguli

Rīta Panorāma

ES boikotēs Ungārijas organizēto ārlietu ministru sanāksmi

Intervija ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāju Lieni Cipuli

NMPD vadītāja: Situācija ar narkotiku pārdozēšanu jauniešu vidū ar katru gadu kļūst sliktāka

Situācija ar narkotiku pārdozēšanu jauniešu vidū ar katru gadu kļūst sliktāka, to Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule. 

NMPD vadītāja stāstīja, ka dienestā katru gadu novēro ar narkotiku lietošanu saistītu izsaukumu skaita pieaugumu. 

"Pērn dubultojās izsaukumu skaits, šogad tas noteikti atkal sasniegs jaunus rekordus. Diemžēl katru dienu mēs dodamies uz četriem pieciem izsaukumiem tieši pie bērniem un jauniešiem līdz 19 gadu vecumam," sacīja Cipule.

NMPD novērojis arī, ka jauniešu lietoto narkotiku īpašības "ir īpaši agresīvas". Cipule pauda: "Ja mēs agrāk izsaukumos kā pretvielu lietojām 1–2 ampulas antidotu, tad pašlaik tās var būt pat 10 ampulas, lai mēs varētu atgriezt cilvēku pie dzīvības. Un ļoti sarežģītas situācijas tiešām ir jauniešiem."

Cipule novērojusi, ka valstī nedarbojas sistēma, kas palīdzētu jauniešiem, kad tie jau reiz pārdozējuši narkotikas. 

"Mums ir situācijas, kad iepriekšējā dienā slimnīcā nogādāts pacients jaunietis tur saņem palīdzību, viņu izraksta, bet jau nākamajā dienā mēs atkal pie šī paša cilvēka esam izsaukumā, viņš atkal dodas uz slimnīcu smagā narkotiku reibumā," pauda Cipule. 

NMPD vadītāja uzskata, ka šobrīd ir svarīgi uzsākt diskusiju par rīcību šādos gadījumos, jo "katru gadu paliek tikai sliktāk, tātad līdzšinējie pasākumi nav efektīvi". 

"Ir ļoti svarīgi, lai gan sabiedrība, gan ārstu organizācijas, gan politikas veidotāji sēstos pie viena galda un sastādītu kompleksu risinājumu plānu," piebilda Cipule. 

KONTEKSTS:

Mediķi pēdējā laikā ceļ trauksmi par narkotiku pārdozēšanu jauniešu vidū. Skaitļi ir dramatiski – vismaz četri izsaukumi dienā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) saistīti ar narkotiku pārdozēšanu jauniešiem. Runa ir par pilnīgi visu Latvijas teritoriju, ne tikai Rīgas centru.

Saskaņā ar Veselības ministrijas aplēsēm dažu gadu laikā atkarību izraisošu vielu lietošana jauniešu vidū ir dubultojusies. Vismaz kādas narkotikas ir pamēģinājuši 27% 15–16 gadus veci Latvijas skolēni.

Premjerministre Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") 8. jūlijā rezolūcijā uzdevusi divu nedēļu laikā sasaukt Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes un Bērnu lietu sadarbības padomes kopsēdi, lai piedāvātu rīcību narkotisko vielu atkarības risku novēršanai jauniešu vidē, risinot gan problēmu, gan tās cēloņus.

Tikmēr Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) kopā ar biedrību "OPEN Radošais centrs", kas strādā ar grūtībās nonākušiem jauniešiem, vērsusies pie valsts amatpersonām ar aicinājumu dekriminalizēt nelegālo narkotiku lietošanu, lai novērstu nāves gadījumus pusaudžu un jauniešu vidē. Šāds solis pavērtu lielākas iespējas prevencijas pasākumiem, jo atkarīgās personas varētu drošāk runāt par savām problēmām, bet sabiedrībā samazinātos stigma pret šo iedzīvotāju grupu, jo narkotiku atkarība ir slimība. Šādu aicinājumu atbalsta arī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība"), savukārt speciālistu domas par šo aicinājumu dalās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti