Par savu neierašanos uz trešo Valsts aizsardzības dienesta iesaukumu iepriekš nebija ziņojuši astoņi jaunieši. Ar četriem no viņiem Aizsardzības ministrijai (AM) ir izdevies sazināties, iesaucamie primāri sevi attaisnojuši ar veselības problēmām. Tomēr ar četriem jauniešiem kontakta tā arī nav.
"Šos atlikušos četrus mēģināsim sasniegt. Ja tas neizdosies, šie četri cilvēki tiks nodoti Militārajai policijai," pastāstīja AM Valsts aizsardzības dienesta departamenta Iesaukšanas plānošanas nodaļas vadītājs Kristers Grauze.
Līdz brīdim, kamēr netiek iesaistīta Militārā policija, nekādas soda sankcijas par neierašanos nedraud. Vienīgais – dienestā pēc tam būs jāpaliek ilgāk nekā citiem, sakrājot pilnus 11 mēnešus.
Ja iesaistās Militārā policija, tad gan var piemērot sodu no 50 līdz pat 5000 eiro.
Ministrijā norādīja – nebūšot gluži tā, ka tos, kas no dienesta izvairās, mēģinās fiziski noķert un uz dienestu aizvest, drīzāk Militārā policija turpinās mēģinājumus sākt komunikāciju. Jāpiemin arī tas, ka soda samaksāšana no dienesta neatbrīvos. Šos cilvēkus atrodot, ar tiem vienosies par jaunu datumu, kad dienestu sākt.
Šis iesaukums bija pirmais, kurā nepietika vien ar brīvprātīgajiem, daļa iesaukti obligātā kārtā. Taču nav bijis tā, ka nav ieradušies tikai obligāti iesaucamie.
"Par tiem, kas neieradās piektdien [19. jūlijā], nav tāds ļoti strikts sadalījums starp brīvprātīgajiem un obligātajiem. Tāds striktāks sadalījums parādās pirmās atlases posmā, viņus sūtot uz medicīnas pārbaudēm. Tad gan ir ievērojama atšķirība – brīvprātīgie ir krietni aktīvāki un ātrāk atsaucas, un ātrāk ierodas uz medicīnas pārbaudēm. Obligātā kārtā tas process ir nedaudz laikietilpīgāks," pastāstīja Grauze.
Par aizsardzību atbildīgās komisijas vadītājs parlamentā norādīja, ka ar informāciju par to, cik daudz jauniešu nav ieradušies uz aizsardzības dienestu, Saeima iepazīsies pēc tās pārtraukuma – rudenī.
"Jebkura sistēma ir jāsakārto un jāuzzina arī iemesli, kāpēc tas tā ir noticis, un tad jau to arī var saprast. Bet mēs kā komisija esam gatavi darboties un pietiekami ātri to arī pārskatīt, ja būs nepieciešamība, arī labot," sacīja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Raimonds Bergmanis ("Apvienotais saraksts").
Nākamais Valsts aizsardzības dienesta iesaukums plānots 2025. gada janvārī.