Panorāma

Kas bija Baltijas ceļš?

Panorāma

Baltijas ceļa nozīmīgumu apjauta tikai vēlāk

Robežpunktos satiekas Baltijas prezidenti

Robežpunktos Baltijas ceļa gadadienā satiekas Baltijas prezidenti

Igaunijas un Lietuvas robežpunkti ir vietas, kur pirms 35 gadiem satikās un sadevās rokās Baltijas valstu iedzīvotāji. Tagad tur izveidotas piemiņas vietas, un piektdien, Baltijas ceļa gadadienā, visu trīs Baltijas valstu prezidenti tieši robežpunktos tikās ar iedzīvotājiem.

Aptuveni divi miljoni cilvēku sadevušies rokās pirms 35 gadiem veidoja dzīvu brīvības ķēdi – Baltijas ceļu. Viļņa, Rīga, Tallina. Visas paaudzes roku rokā. Vienīgā saziņa – radiouztvērēji. Akcija cauri Baltijas valstīm vijās aptuveni 670 kilometru garumā, lai pievērstu pasaules uzmanību trīs Baltijas valstu nelikumīgajai pievienošanai PSRS un starptautisko tiesību pārkāpumiem. Pēc 20 gadiem Baltijas ceļu iekļāva UNESCO dokumentālā mantojuma sarakstā "Pasaules atmiņa". Baltijas ceļu atceramies ik gadu un šodien – 35. reizi.

Pie Latvijas–Igaunijas robežas piektdien muzicēja Nacionālo bruņoto spēku orķestris, atskaņojot visiem sanākušajiem zināmu dziesmu – "Atmostas Baltija". Izvēlētā tikšanās vieta nav nejauša. Šeit Baltijas ceļa laikā meža vietā bijusi pļava, pilna ar cilvēkiem un viņu mašīnām. Tā, ka pat adata nevarēja nokrist, sacīja vietējie, kuri bija šeit tad un arī piektdien.

Savās uzrunās Latvijas un Igaunijas prezidenti atgādināja vēstures gaitu. Kāpēc Baltijas ceļš bija svarīgs un kāpēc par to jāstāsta arī mazākajiem skautiem, kuriem šodien uzticēts turēt valstu karogus.

"Ir svarīgi būt kopā. Nav svarīgi varbūt tagad dzīties pēc kaut kāda lielāka vai mazāka cilvēku skaita, ir svarīgi, ka par to runājam nevis katrus 5, 10, 20, 35 gadus, bet katru gadu par to atgādinām pasaulei un sev," Latvijas Televīzijai sacīja Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs.

Tikmēr Igaunijas prezidents Alars Kariss pats savulaik bijis Baltijas ceļa dalībnieks.

"Tā kā esmu mazliet vecāks par jūsu prezidentu, man paveicās piedalīties šajā pasākumā. Mēs neatradām vietu netālu no Tartu, no kurienes es esmu, tā nu bija jābrauc blakus Latvijas robežai. Es joprojām atceros notikumu. Izmantoju sava sievastēva automašīnu. Tas ir neaizmirstams notikums. Tas ir svarīgi, jo ļaunums joprojām pastāv," sacīja Kariss.

Pēcpusdienā aiz Grenstāles jau Lietuvā Latvijas prezidentu sagaidīja Lietuvas prezidents. Visu trīs Baltijas karogi atradās Lietuvas pilsētā Pasvalē. Tā ir pārdesmit kilometru attālumā no Latvijas robežas. Arī šeit skanēja "Atmostas Baltija" visās Baltijas valstu valodās.

"Tieši Baltijas ceļā pirmo reizi sajutām savu brīvību. Tiešām brīvi, neatkarīgi dvēselē un darbībā. Brīvi, cik vien brīvs var būt cilvēks, kurš vēl nav pazinis pasauli, taču sapņo par to, kas viņu sagaidīs ārpus "dzelzs priekškara"," sanākušos uzrunāja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

Vēlāk notika akcijas pieminēšana Paņevežā. Arī šeit domas ne tikai par Lietuvu, bet par visām trim Baltijas valstīm.

Baltijas ceļa maršrutu turpina arī vēsturiskie spēkrati, kuri braucienu sāka Tallinā, ceturtdien bija Rīgā un sestdien, 24. augustā, iebrauks Viļņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti