Plāksnīšu nomaiņas izmaksas – ap 80 tūkstošiem eiro
Pēc ilgām diskusijām Rīgas dome tomēr nolēma mainīt vairāku ielu nosaukumus. Ļermontova iela pārsaukta Viļa Plūdoņa vārdā, bet Puškina iela – Kārļa Mīlenbaha vārdā, bet Gogoļa iela turpmāk būs Emīlijas Benjamiņas un Turgeņeva iela – Purvīša iela.
Ielu nosaukumu maiņa ir ne tikai emocionāls un politisks lēmums, lai atteiktos no Krievijas dižgaru vārdiem mūsu pilsētvidē, bet arī praktisku darbību veikšana – karšu pārveidošana, ielu nosaukumu plāksnīšu nomaiņa un neskaitāmu līgumu koriģēšana, kuros minētas adreses.
Rīgas domes (RD) Ārējās komunikācijas projektu koordinatore Tatjana Smirnova skaidroja, ka atbilstoši RD lēmumam adrešu un ielu nosaukumu zīmju nomaiņa ir jāveic trīs mēnešu laikā, jo ir vajadzīgs laiks, lai apzinātu, cik zīmju nepieciešams, jāveic iepirkums, zīmes jāizgatavo, tās jānomaina.
Pašvaldības aplēses ir, ka izmaksas varētu sasniegt ap 80 000 eiro (bez PVN), bet precīza summa būs zināma pēc iepirkuma beigām.
Rīgas dome plāksnītes izgatavos, bet to nomaiņa būs namu īpašnieku un apsaimniekotāju pārziņā.
Cilvēkiem, kas dzīvo mājās, kur iela pārdēvēta, nav jāmaina ne deklarētā adrese, ne jāpārslēdz līgumi ar pakalpojumu sniedzējiem. Tas notiks automātiski, jo par pamatu tiks ņemts Valsts adrešu reģistrs. Arī Zemesgrāmatā izmaiņas tiks veiktas automātiski.
Kādu adresi saukt operatīvajiem dienestiem?
"Ja cilvēks vēlas izsaukt neatliekamo palīdzību, droši var nosaukt gan veco adresi, gan jauno adresi. Mums viņas šobrīd ir pieejamas vienlaicīgi," atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Operatīvās vadības centra vadītāja vietniece Diāna Tkačenko.
"Izsaukuma pieņemšanas dispečeri, kas ikdienā saņem zvanus uz tālruni 113, strādā ar Valsts zemes dienesta datu bāzēm. Un adreses mēs saņemam no viņu datu reģistriem, strādājam ar vismaz sešām kartēm," viņa turpināja.
Vienlaikus Tkačenko atzina, ka šobrīd ir neliels apjukums, jo cilvēki sauc gan veco, gan jauno adresi, bet šim uztraukumam nav nekāda pamata. "Bet, protams, primāri ir jādomā par nākotni un jāsauc jaunā adrese, lai rodas ieradums, kad ir nepieciešamība izsaukt neatliekamo palīdzību un tas nerada nekādus misēkļus, un izsaukumu var pieteikt daudz ātrāk," viņa norādīja.
Tātad, operatīvajiem dienestiem – policijai, neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai, ugunsdzēsējiem un glābējiem – visās kartēs ir gan jaunie, gan vecie nosaukumi. Satraukumam nav pamata.
Kā jaunajai situācijai pielāgojas uzņēmēji, iestādes, veikali?
Veikalu tīkla "Rimi Latvija" sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Bite pastāstīja, ka adrešu pārdēvēšana attiecas uz sešiem "Rimi" veikaliem. "Tas mums nozīmē apmēram 20 dažādas iekšējas un ārējas sistēmas, vietnes vai failu apmaiņas, uz ko mums ir jāveicina šī adrešu pārmaiņa. Protams, ka tas ir diezgan sarežģīts un intensīvs process, pie kā jau mēs esam strādājuši pēdējās trīs nedēļas, bet nu var teikt, ka mēs jau esam noslēguši šo procesu, lai arī mūsu iekšējās un ārējās sistēmas, piemēram, pavisam vienkāršoti "rimi.lv" mājaslapa – lai pircēji zinātu, kādā adresē atrodas mūsu veikali," stāstīja Bite.
Plāksnīšu nomaiņa pie nama fasādes ir mazākā daļa no ielu nosaukumu maiņas procesa. Uzņēmējiem jāveic izmaiņas un papildinājumi līgumos, veidlapās – visur, kur tiek pieminēta vecā adrese, tā jāmaina uz jauno.
Rīgas pašvaldība plāno izgatavot 580 ielu nosaukumu un 940 adrešu numuru adrešu zīmes.
"Pašvaldība vērtē iespējas, kā izsniegt iedzīvotājiem šīs zīmes, bet noteikti tas būs, iesaistot pašvaldības apkaimju iedzīvotāju centrus. Par kārtību, saņemšanas laikiem, cik ilgā laikā zīmes ir jānomaina, mēs informēsim vēlāk," sacīja RD Ārējās komunikācijas projektu koordinatore Tatjana Smirnova.
"To pakalpojumu datu bāzēs, kas ņem informāciju no valsts oficiālajiem reģistriem, šai informācijai būtu jāatjaunojas automātiski. Tomēr mūsu rīcībā nav informācijas par pakalpojumu sniedzējiem, kur tas nenotiek," viņa vēl piebilda.
Visvairāk jauno ielu nosaukumu plāksnīšu nāksies mainīt Latgales ielā (iepriekš – Maskavas), kas stiepjas gandrīz 15 kilometru garumā un ir otra garākā iela Rīgā.
Ko par ielu nosaukumu maiņu domā iedzīvotāji?
Rīdziniece Līga: "Es esmu par. Es neesmu jutusi tādēļ neērtības. Protams, varbūt tiem, kas te dzīvo, ir kādas neērtības."
Carnikavietis Vents: "Katras ielas pārsaukšana vai numura maiņa ir vienmēr bardaciņš sākumā, es pat domāju, ka liels bardaks, jo Maskavas iela ir gara. Bet ar laiku cilvēki sapratīs, pieradīs un viss būs labi.
Ielu nosaukumu maiņas gadu gaitā mūs ir skārušas ne reizi vien. Ļeņina, Sverdlova, Stučkas ielu jau esam aizmirsuši un īsti vairs neatceramies, kur tās bija. Tagad Rīgas karti papildinājušas Lastādijas, Jāņa Klīdzēja, Kārļa Mīlenbaha, Vilhelma Purvīša, Viļa Plūdoņa, Emīlijas Benjamiņas, Valērijas Seiles iela, tā padarot mūsu pilsētvidi latviskāku.