4. studija

Vai pierīgas mežā notikusi dabas katastrofa, kas saraibinājusi lapu koku stumbrus?

4. studija

Kāpēc kravas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības Latvijā var iegūt no 18 gadu vecuma, taču tik un tā jāgaida 21 gads?

Kāpēc māksliniecei Edītei Pauls-Vīgnerei nama apsaimniekotājs atteica ierīkot margas, pie kurām pieturēties?

Kāpņutelpas ieejā atsaka ierīkot margas seniores vajadzībām; sarosās draugi – uzliek koka zaru

Vides pieejamība ir svarīga ne tikai cilvēkiem ar invaliditāti, bet arī senioriem un vecākiem ar bērnu ratiņiem. Tekstilmāksliniece Edīte Pauls-Vīgnere lūgusi pie ārdurvīm ierīkot kāpņu margas, taču apsaimniekotāja sarīkotajā mājas iedzīvotāju aptaujā nav saņemta vairākuma piekrišana. Invalīdu un viņu draugu apvienībā "Apeirons" skaidro – rokturis ir labiekārtojums, kas nama apsaimniekotājam būtu jānodrošina cilvēku ērtībām, savukārt aptauja jārīko kapitālu būvju gadījumā.  

Kad esi vesels un spēka pilns, nešķiet, ka pie pāris pakāpieniem būtu vajadzīgas margas. Bet daudziem vecākiem cilvēkiem, lai tiktu augšā vai lejā, pie kaut kā ir jāpieturas.

Pirms kāda laika tekstilmāksliniece Edīte Pauls-Vīgnere vērsās pie sava nama apsaimniekotāja, lai pie mājas ieejas durvīm tiktu ierīkotas kāpņu margas, jo viņai veselības stāvokļa dēļ ir neiespējami bez pieturēšanās uzkāpt un nokāpt pa trepēm. Kundzei gan nav invaliditātes apliecības, taču šajā namā viņa mitinās jau 40 gadus un regulāri maksā īri.

Atsaka uzstādīt margas

Apsaimniekotājs "Nekustamā īpašuma pārvalde" sarīkoja iedzīvotāju aptauju, vai pārējie kaimiņi piekrīt, ka kāpnēm pie ieejas durvīm nepieciešamas margas. Izrādās – nepiekrīt vis!

"Tātad lēmums nav pieņemts. Kopējās izmaksas viņi pateica – 230 eiro. Tikai trīs ir "par" un 32 "pret" tad iznāk. Bet viņi nav "pret", viņi vienkārši nav piedalījušies," stāstīja Pauls-Vīgneres kundze.

To, ka pat pie pāris pakāpieniem ir nepieciešamas margas, apliecinot arī viņas brālis – maestro Raimonds Pauls, kurš arī pārvietojas ar spieķa palīdzību. Māksliniece pati ir ieteikusi namu pārvaldei, kādas kāpņu margas piestāvētu jūgendstila namam, un ir pārliecināta, ka tās neprasītu milzu kapitālieguldījumus.

SIA "Nekustamā īpašuma pārvalde" vadītājs ar LTV raidījumu "4. studija" sazinājās tikai ar savas sekretāres starpniecību un paziņoja: "Ja reiz iedzīvotāju kopība ir nolēmusi, ka margas nav jāierīko, neko Vīgneres kundzei palīdzēt nevar."

Par savas draudzenes nedienām uzzinājusi māksliniece Dzintra Vilks. Saprotot, ka jārīkojas ir tepat un tūlīt, jo iziet laukā, bet pēc tam tikt atpakaļ dzīvoklī cilvēkam nepieciešams jau šodien, viņa ar palīgiem ķērusies vērsim pie ragiem.

"Tā kā man ir diezgan ierobežoti līdzekļi, es aizgāju uz mežu, dabūju skaistu, vētras nogāztu zaru. Izdomāju, kā to visu izdarīt bez kādām atļaujām," atklāja māksliniece.

Draudzene ne tikai ierīkoja kāpņu margas, pie kā pieturēties, bet arī, lai iepriecinātu Edīti, sastādīja pagalma puķu dobē ziedus. Kad darbs pabeigts, Pauls-Vīgneres kundze iznākusi ārā, lai izmēģinātu jaunās trepju margas, un apstiprināja, ka tās ievērojami atvieglo kāpšanu.

Raidījuma "4.studija" filmēšanas grupai izdevās sastapt kaimiņieni Ievu, kas iedzīvotāju aptaujā nav piedalījusies, jo aptaujas anketa viņu nav sasniegusi. Lai arī mājas iemītniece atzina, ka nav sajūsmā par jauno margu dizainu, taču piekrita, ka šāds labiekārtojums ir nepieciešams, turklāt apšaubīja, ka kāds no kaimiņiem tīšuprāt balsotu "pret", tāpēc solīja vērsties pie pārvaldnieka.

"Visiem ir labi saprotams, ka mēs visu dzīvi jauni nebūsim, kļūsim veci, un ir jāpielāgojas pārējo vajadzībām. Bet tam ir jābūt uztaisītam skaisti, atbilstoši šīs mājas fasādei. Droši vien mutiski viņam lūgšu, lai viņš uzsāk to procedūru vēlreiz. Jo es, protams, neskrūvēšu šo nost; tam ir jāpaliek, kamēr to nesataisa kārtīgi no jauna," norādīja kaimiņiene.

Tiesības parūpēties par vides pieejamību

Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" pārstāvis Ivars Balodis zināja stāstīt, ka parasti iedzīvotāju aptaujas rīko tad, ja runa ir par pamatīgu, kapitālu būvi, kas nepieciešama, lai uzlabotu vides pieejamību.

"Pie tādām elementārām lietām kā rokturiem, kas nav nekas īpašs, reizēm pat nav uz invaliditāti attiecināms, bet izmantot var visi, tur nevajadzētu nekādus parakstus," uzsvēra Balodis.

"Tas vienkārši ir labiekārtojums, ko nama īpašniekiem vajadzētu nodrošināt, lai tajā īpašumā cilvēkiem būtu ērtāk, labāk; lai bez piepūles varētu iekļūt iekšā un izkļūt ārā."

"Apeirons" pārstāvis piebilda, ka situācijās, kur jāvāc paraksti, to bieži nav iespējams izdarīt, jo īpašnieks dzīvokli ir izīrējis.

Vēršoties pie Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides departamenta juristiem, "4. studija" noskaidroja, ka ne tikai cilvēciskais taisnīgums, bet arī likumdošana ir Edītes Pauls-Vīgneres pusē. Ja margas ir uzstādītas pēc personīgās iniciatīvas, tā nav uzskatāma par nelikumīgu būvniecību.

"Likumā ir skaidri pateikts, ka iedzīvotājiem ir tiesības rūpēties par vides pieejamību savam mājoklim. Ar nosacījumu, ka tas atbilst būvniecības noteikumu prasībām un par to ir informēts nama apsaimniekotājs," sacīja RD Mājokļu un vides departamenta pārstāvis Mārtiņš Vilemsons. "Vides pieejamība attiecas ne tikai uz cilvēkiem ar invaliditāti, bet arī uz vecāka gadagājuma cilvēkiem, māmiņām ar ratiņiem un pārējiem."

Likumā gan nekas neesot minēts par papildelementu vizuālo izskatu. Tādēļ, lai tik ļoti nepieciešamās kāpņu margas apmierinātu gan vecāka gadagājuma iedzīvotāju vajadzības, gan pārējo kaimiņu estētiskās jūtas, nama pārvaldniekam ir jāatmet ļoti ērtā burta kalpa loma un jāizrāda patiesa ieinteresētība dzīvokļu īpašnieku dzīves apstākļu uzlabošanā, kuri savam pārvaldniekam par darbu maksā visai pieklājīgu naudas summu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti