4. studija

Kāpēc māksliniecei Edītei Pauls-Vīgnerei nama apsaimniekotājs atteica ierīkot margas, pie kurām pieturēties?

4. studija

Kāpēc kravas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības Latvijā var iegūt no 18 gadu vecuma, taču tik un tā jāgaida 21 gads?

Vai lietā par trīs cilvēkus nonāvējušo dzērājšoferi, kurš nenonāca cietumā, ģimene saņēma morālo kompensāciju no valsts?

Savlaicīgi neapcietinātā dzērājšofera lietā cietusī ģimene saņem vien atvainošanos

Pirms vairākiem gadiem vīrietim piesprieda sešu gadus cietumā par reibumā izraisītu avāriju, kurā dzīvību zaudēja trīs cilvēki, tostarp maza meitenīte. Taču viņš turpināja baudīt dzīvi un izklaidēties, jo Valsts policijas Kurzemes nodaļas kriminālpolicisti aizmirsa viņu apcietināt un nogādāt ieslodzījuma vietā. Cietusī ģimene vērsās tiesā pret valsti, bet morālās kompensācijas vietā tagad saņēmusi vien atvainošanās vēstuli, bet tiesnese, kura nenokontrolēja sprieduma izpildi šajā lietā, pa šo laiku paaugstināta amatā.

Tiesnese: Mēs patiešām nepamanījām problēmu ar konkrēto lietu

2018. gadā dzērājšofera izraisītā avārijā Jēkabpils novada Kūku pagasta Dreimaņos gāja bojā trīs cilvēki, viņu vidū nepilnus trīs gadus veca meitenīte. Etilspirta koncentrācija dzērājšofera asinīs bija 3,26 promiles, urīnā – 3,60 promiles.

Tiesas ilga divus gadus, vīrietim piesprieda sešus gadus cietumā. Cietušie bija pārliecināti, ka tiesas spriedums ir likums un notiesātais izcieš sodu par nodarīto, taču tad dzērājšoferi ievēroja, "gozējamies" sociālo tīklu fotogrāfijās un pat atpūšamies koncertā. Apsūdzētais nonāca ieslodzījumā vien pēc tam, kad trauksmi cēla bojāgājušo ģimene.

Cietusī ģimene cerēja, ka kāds uzņemsies atbildību par notikušo – klajo nolaidību, jo, ja nebūtu internetā parādījies video, dzērājšoferis vēl joprojām būtu uz brīvām kājām, jo sistēma par šo personu bija aizmirsusi. Ne nedēļu, ne mēnesi, bet vairāk nekā divus gadus!

"Šajā konkrētajā gadījumā paziņojumā par sprieduma izpildi policijai tika norādīta gan notiesātā deklarētā dzīvesvieta, gan vēl viena tiesai zināmā adrese. Tiesai ir zināms, ka policija ir saņēmusi šo tiesas paziņojumu, kā arī spriedumu ar izpildi.

No policijas nekas netika saņemts, un arī tiesa, mēs patiešām nepamanījām, ka šāda problēma ar konkrēto lietu radusies," atzina Zemgales rajona tiesas tiesnese Līga Baltmane-Zepa.

Policijas amatpersonas pie atbildības nesauc

Pēc cietušās ģimenes iesnieguma Valsts policijas vadībai Kurzemes reģionālās pārvaldes Disciplinārās uzraudzības grupa toreiz uzsāka faktu pārbaudi, kas secināja, ka kopš disciplinārpārkāpuma izdarīšanas ir pagājuši vairāk nekā divi gadi un minētās amatpersonas vairs neieņem amatus Valsts policijas Kurzemes Reģionālajā pārvaldē, tādējādi disciplinārlietu ierosināšana un amatpersonu saukšana pie atbildības nav iespējama. 

Tas nozīmē, ka jebkurš likumsargs, kurš "savārījis šmuci", var vienkārši atvaļināties no dienesta, un viņam par izdarīto nekas nebūs.

"Cerams, saņems sodu tie, kas neizpildīja šo te darbu. Un, ja arī tā bija, ka šī persona vairs nestrādā, tad attiecīgi sods ir jāsaņem cilvēkam, kurš ir atbildīgs par šo personu," cerēja tuviniekus zaudējusī Marta.

Cietusī ģimene saņem vien atvainošanās vēstuli

Toreiz cietusī ģimene valsti iesūdzēja tiesā, un patlaban ir zināmi rezultāti. 

"No sākuma it kā policisti bija vainīgi, pēc tam izrādījās, ka arī tiesnese visu nav izdarījusi, kā nākas," pastāstīja cietušās ģimenes juridiskais pārstāvis Aldis Alliks. "Nekas nav mainījies tādā ziņā arī pēc 30 gadu neatkarības atjaunošanas, ka viens rāda uz otru, uz trešo, un kolektīvi atbildīga ir valsts, bet vārdu un uzvārdu nav. Mana pārliecība, mana pieredze rāda, ka katrai neizdarībai, katram trūkumam ir vārds un uzvārds."

Sākumā ģimene pret Valsts policiju un Iekšlietu ministrijas sistēmu vērsās civiltiesiskā kārtā, pēc tam jau administatīvā, tomēr izcīnīt taisnību pār ierēdniecību, kas pieļāvusi klajas kļūdas, nenovedot tiesas spriedumu līdz galam – dzērājšofera ieslodzīšanai –, cerētos rezultātus nenesa.

"Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) jau daudzus gadus ir pateikusi, ka naudā ne vienmēr ciešanas ir jāmēra. Pietiek cietušajam ar to, ka ECT ir konstatējusi, ka pieteikuma iesniedzējam ir darīts pāri. Manai loģikai tas nav saprotams. Tad jau krimināllietās tiesai pietiks ar to, ka tā ir konstatējusi, ka kāds kādu ir noslepkavojis, un tad noslepkavotā tuviniekiem vajadzētu apmierināties ar to, ka tiesa ir atzinusi šo faktu," neizpratni pauda Alliks.

Ģimenes vēršanās dažādās instancēs ir rezultējusies ar to, ka morālās kompensācijas par radītajiem pārdzīvojumiem nebūs. 

"Jums, tā teikt, pietiks ar atvainošanos, jo ministrijas ieskatā cietušā ciešanas ir ilgušas tikai no tā brīža, kad viņa vai viņa ģimenes locekļi ieraudzījuši šo vienu vai otru bildi notiesātā "Facebook" profilā, līdz brīdim, kad reāli policija uzzinājusi, ka [notiesātais] neizcieš cietumsodu," skaidroja Alliks.

Tātad tiesas ieskatā nekas dižs nav noticis. Ģimenei saņēmusi tikai formālu atvainošanās vēstuli.

"Mēs visi esam cilvēki, bet acīmredzot ir kaut kādas cilvēku grupas, kuriem nekas tāds negadās un viņiem saprast tos, kuriem dzīvē kaut kas tāds ir atgadījies, ir pat ne grūti, bet neiespējami," atzina Alliks.

Jāpiebilst, ka lietā iesaistītā tiesnese Līga Baltmane-Zepa, kura neizkontrolēja sprieduma izpildi dzērājšofera lietā, pa šo laiku tikusi paaugstināta amatā un nu lietas izskata Zemgales apgabaltiesā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti