Panorāma

Aizsardzības ministrija: "Vagner" atrašanās Baltkrievijā Latviju neapdraud

Panorāma

Neattīrīti notekūdeņi aizvien ieplūst Baltijas jūrā

Bēgšana no Centrālcietuma: atrastais ieslodzītais ārstējas; veiks dienesta pārbaudi

Bēgšana no Centrālcietuma: atrastais ieslodzītais ārstējas; dienesta pārbaudē vērtēs 18 darbiniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Latvijas cietumi ir droši un sabiedrība ir drošībā. Tā pirmdien, vērtējot svētdienas, 23. jūlija, notikumus, kad četru stundu laikā tika atrasts no Rīgas Centrālcietuma izbēdzis cietumnieks, uzsvēra gan Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) priekšnieks Dmitrijs Kaļins, gan tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība"). Izbēgušais un notvertais noziedznieks šobrīd ārstējas cietuma slimnīcā. Svētdien cietumā strādāja 18 darbinieki, kuru rīcība nu tiks vērtēta dienesta pārbaudē.

Nikns suns. Vārti, kas aizveras aiz katra nācēja vai braucēja. Dzeloņstiepļu ripuļi uz sētas, novērošanas kameras. Fiziska apsardze. Rīgas Centrālcietums tiek stingri sargāts. Taču Mārim Kovaļovam svētdien izdevās aizbēgt un četras stundas pavadīt brīvībā. Policija īstenoja vērienīgo operāciju "Slazdi", Kovaļovu atrada Sarkandaugavas apkaimē. Viņš nepretojās. Bija traumējis kāju. 

Centrālcietumā Kovaļovs gaidīja tiesu. Pirmā instance viņu notiesāja par slepkavības mēģinājumu. Viņš gaidīja pārsūdzību.

Šie cilvēki atrodas citā korpusā, bet tas ne ar ko neatšķiras no pārējā cietuma. Pirmie izmeklēšanas rezultāti liecina, ka bēgšana bija spontāna, bez sabiedrotajiem cietumā. 

"Šis nav raksturīgākais vai vidusmēra cilvēka portrets. Tāpēc viņam izdevās pārvarēt cietuma mūrus un izmukt, tas nav kuram katram izdarāms," Kovaļovu raksturoja Kaļins. 

Savukārt Rīgas Centrālcietuma priekšnieks Raivis Runcis norādīja, ka dienesta pārbaudes laikā tiks vērtēta cietuma darbinieku rīcība. Brīdī, kad Kovaļovs izbēga, darbā bija 18 cilvēki. "Procesa ietvaros tieši šos cilvēkus vērtēsim. Arī augstāk stāvošos," sacīja Runcis.

Tikmēr tieslietu ministre Lībiņa-Egnere sacīja, ka Latvijas sabiedrība ir drošībā, un šis incidents apliecinājis, ka policijas un ieslodzījumu vietas sadarbība ir perfekta.

"Noziedznieks ir notverts. Šis ir bijis unikāls gadījums. Nedz Rīgas Centrālcietumā, nedz kādā citā ieslodzījuma vietā šāds gadījums nevar atkārtoties," pauda tieslietu ministre.

Pagaidām Kovaļovs Centrālcietumā nav atgriezies, jo cietuma slimnīcā ārstē traumēto kāju. 

Šī bēgšana aktualizē asu un neatrisinātu jautājumu – un tas ir atalgojuma jautājums. Vidēji cietuma uzraugs nopelna 800 eiro uz rokas, un vakanču skaits ir milzīgs. Runcis atklāja, ka šobrīd ieslodzījuma vietās Latvijā brīvas ir 400 vietas. 30% no visām – tieši Rīgas Centrālcietumā. Cietumā par uzraugu cilvēki strādāt negrib. 

"Atalgojuma dēļ. Un psiholoģiski smaga darba dēļ. Strādāt ar noziedzniekiem ir grūts darbs," sacīja Runcis.

Tieslietu ministre solīja, ka ieslodzījuma vietu darbinieku atalgojuma jautājums no jauna tiks skatīts valdības līmenī. 

"Par to mēs esam daudz runājuši valdībā, un premjers apzinās, ka nākamā gada budžetā to jau reāli vēlēsimies parādīt. Tas ir svarīgākais, kas jāpasaka, ja vēlamies jaunus darbiniekus piesaistīt," sacīja ministre, piebilstot, ka jauni darbinieki īpaši būs nepieciešami Liepājā, kur tuvāko gadu laikā cels Latvijā modernāko cietumu.

KONTEKSTS:

Svētdien, 23. jūlijā, no Rīgas Centrālcietuma ap pulksten 13.45 izbēga ieslodzītais, 1993. gadā dzimušais Māris Kovaļovs, kurš ieslodzījumā atrodas par slepkavības mēģinājumu.

Valsts policijā tika uzsākti plaši personas meklēšanas pasākumi un izsludināta operācija "Slazdi" visā valstī, kuru laikā tika ierobežotas citu personu ikdienas gaitas, kā arī pārmeklēti transportlīdzekļi un veiktas citas darbības personas meklēšanai.

Pēc aptuveni četrām stundām Kovaļovs atrasts kādā namā Sīmaņa ielā, Sarkandaugavas rajonā Rīgā un nogādāts atpakaļ ieslodzījuma vietā. Par bēgšanas faktu ir uzsākts kriminālprocess.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti