Vai Vācijas klīnikas atklājums paver plašākas iespējas HIV ārstēšanai Latvijā?

Berlīnes Universitātes slimnīcā (Šaritē), veicot cilmes šūnu transplantāciju leikēmijas pacientam, kuram ir arī HIV infekcija, cilvēks ticis izārstēts. Šajā Vācijas slimnīcā tas ir jau otrais šāds gadījums, bet pasaulē – septītais. Vai šis atklājums paver plašākas iespējas arī HIV ārstēšanai Latvijā? Kāda ir ikdiena HIV pacientam Latvijā? 

Pasaulē kopumā HIV infekcija ir aptuveni 39 miljoniem cilvēku, Latvijā – nepilniem 6000.

Vaicāts, vai arī Latvijā ir izredzes paveikt ko tādu kā Vācijā, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, doktors Viesturs Zvirbulis atzina, ka tie šobrīd ir medicīnas zinātnes pētījumi: "Līmenis vēl šobrīd nav tāds, lai tuvākajos gados to ieviestu kā standarta ārstēšanas iespēju, tai skaitā Latvijā."

Vai Vācijas klīnikas atklājums paver plašākas iespējas HIV ārstēšanai Latvijā?
00:00 / 03:39
Lejuplādēt

"Arī Vācijā uzsver, ka tas ir viņu otrais pacients, arī uz visu lielo Vāciju tā ir salīdzinoši eksluzīva situācija."

Joprojām daudz mītu un aizspriedumu

Pašlaik Latvijā ir salīdzinoši stabils HIV pacientu skaits. Novērota pat neliela samazinājuma tendence, taču joprojām ir gana daudz mītu un aizspriedumu pret HIV pacientiem, novērots biedrībā "DIA+LOGS", kas ikdienā sniedz atbalstu HIV inficētajiem.

Arī speciālisti, kuriem būtu jābūt atbalstošiem un pretimnākošiem, lēmumu pieņemšanā mēdzot būt klaji diskriminējoši. Uzzinot diagnozi, cilvēkam ir ļoti bail, vēl jo vairāk ir liels kauns par to, atzina biedrības pārstāve Agita Sēja.

"Joprojām HIV inficētie cilvēki uzskata, ka viņi ir sliktāki cilvēki, tāpēc ka viņi ir inficējušies.

Tāpat ir arī daudz jautājumu par to, kam ir jāatklāj sava diagnoze, kam nav. Tās ir lielākās bailes, ka viņš atklās savu diagnozi saviem tuviniekiem, vai tie nenovērsīsies no viņa. Vai cilvēkam turpmāk varēs būt attiecības un kādas tās būs," par inficēto cilvēku bažām stāstīja Sēja.

Palīdz nokļūt pie ārsta

Ja HIV pacientam ir grūti laikus tikt pie ārsta vai regulāri lietot zāles, biedrība piedāvā atbalsta personas pakalpojumus – šāds cilvēks atgādina par darāmo un palīdz grūtā brīdī, kad nav neviena cita, ar ko parunāt. "DIA+LOGS" palīdz cilvēkiem no visas Latvijas – gan pierakstīties pie ārsta, gan arī pie viņa nokļūt.

"Ja cilvēks kaut kādu fizisku ierobežojumu dēļ nespēj pats pārvietoties, tad mēs viņu arī pavadām vai meklējam iespējas, kā viņš var apmeklēt ārstu. Redzam arī, ka cilvēki joprojām nezina valodu, viņi nemāk latviski lasīt, līdz ar to viņiem ir atkal grūtības nokļūt un grūtības izmantot medicīnas pakalpojumus, nokļūt pie ārsta. Tad mēs arī viņus pavadām, sagaidām Rīgā, aizvedam uz Latvijas Infektoloģijas centru un nospiežam vajadzīgās podziņas, lai viņš varētu piereģistrēties pie ārsta.

Ir cilvēki, kas nekad nav bijuši Rīgā, nemāk aizbraukt uz Latvijas Infektoloģijas centru," patieso ainu ieskicēja Sēja.

Biedrības "DIA+LOGS" pārstāve ir pārliecināta, ka noteikti vairāk jāpiestrādā, lai informētu sabiedrību un lauztu mītus, kas ietekmē HIV inficēto cilvēku dzīvi. Vēl jo vairāk svarīgi ir izglītot arī speciālistus, kuri saskaras ar HIV inficētajām personām, piemēram, sociālos darbiniekus un aprūpes personālu.

Šobrīd HIV pacientiem Latvijā ir pieejama laba veselības aprūpe un zāles, kas ļauj ilgi dzīvot un arī veiksmīgāk iekļauties sabiedrībā. Pacienti var ārstēties ne vien Rīgā, bet arī reģionos – Daugavpilī, Ventspilī un Liepājā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti