To, kā jaunās mājas izskatās pēc pārbūves un kad istabiņas jau ir iekārtotas, to topošie iemītnieki redz pirmo reizi. Viņi neslēpj prieku un plāno, ko liks plauktos, un apskata, kur būs atpūtas stūrītis un virtuve.
"Puķes man mājās jau ir, trīs puķu podi, tos man uzdāvināja mana tante. Nu jā, un te, kur es atrodos, man patīk. Gaidīju jau ilgi," atzīst grupu dzīvokļu mājas iemītniece Sigita Kārkliņa.
Katram no 12 grupu dzīvokļu mājas iemītniekiem ir savs dzīvesstāsts – kāds mitis ilgstošas sociālās aprūpes centrā, kāds citu uzraudzībā mājās.
Aija joprojām ir satraukta par savu vecāku neseno aiziešanu mūžībā, viņas brālis saka – šī būs iespēja sākt dzīvi no jauna.
"Viņa visu dzīvi tā kā mūžīgais bērns, jā. Mamma arī viņu nelaida, kā saka, no savām rokām prom. Te viss skaisti, viss jauns, tīras telpas, izskatās ļoti labi, es domāju, iedzīvosies, viss būs kārtībā," vērtē Aijas brālis Roberts Leitāns.
"Beidzot iemāca būt patstāvīgam, daudzas lietas varbūt būs jaunas, protams. Tas ir vajadzīgs, gan jau sākumā bišķi tā jocīgi būs, tās pirmās dienas. Pēc tam būs tīri forši," uzskata grupu dzīvokļu mājas iemītnieks Ingus Jēgers.
Sākotnēji ēka tika projektēta ar dzīvokļiem astoņiem iemītniekiem. Atsedzot konstrukcijas, atklājās, ka tā ir daudz sliktākā stāvoklī, – sienām un jumta konstrukcijām jāveic pamatīga pārbūve. Tad arī nolemts, ka ēku paaugstinās, otrā stāva līmenī iegūstot papildu telpas četriem iemītniekiem, vietu atpūtai un sanitārajiem mezgliem. Sociālajā dienestā uzsver, ka šāda iespēja cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem ir ļoti nepieciešama.
"Mēs zinām, ka daudzi ģimenē dzīvo pie vecākiem, vecāku aprūpē, pāraprūpē, bet šeit viņi dzīvos atsevišķi, iemācīsies dažādas prasmes.
Piemēram, rēķināties ar savu budžetu, samaksāt visus rēķinus laikus, organizēt savu dienu," norāda Kuldīgas novada Sociālā dienesta direktore Sarmīte Segliņa.
Kuldīgas novadā šī ir jau otrā grupu dzīvokļu māja cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Pakalpojuma nodrošināšana uzticēta Latvijas Samariešu apvienībai.
"Mīlestība, draudzība viņiem noteikti vajadzīga. Viņiem vajadzīgs, lai viņi jūt, ka viņiem līdzās ir stiprs plecs, jo ir jāiegūst to cilvēku uzticība, lai viņi tiešām justos labi, lai viņi uzticas cilvēkiem. Ja viņi uzticas, tad mēs esam draugi," saka Kuldīgas grupu dzīvokļu mājas vadītāja Anta Anševica.
Kuldīgā durvis vēris arī sociālo pakalpojumu centrs "Tilts", kurā uz dažādām nodarbībām tiek gaidīti gan pieaugušie, gan bērni ar dažāda rakstura traucējumiem. Abi projekti īstenoti ar programmas "Kurzeme visiem" atbalstu.