Dienas ziņas

Apdraudēta savvaļas bišu populācija

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Zemā starojuma dēļ rentgens bez aizsarga

Uzlabojoties aparatūrai, turpmāk rentgenu veiks bez svina priekšauta

Bez smagā svina priekšauta, kas nereti biedē vairāk nekā pats rentgens. Tādas ir jaunās vadlīnijas, kā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) tiek veikti radioloģiskie izmeklējumi. Mūsdienu radioloģijas izmeklējuma aparatūras starojuma deva neatšķiras no tās, ko saņemam ikdienā no saules gaismas. Tāpēc turpmāk no starojuma tiks sargāti tikai darbinieki un vecāki, ja viņi atrodas bērnam blakus. 

"Es treniņā nokritu un, lai es nekustinātu celi, man uzlika ģipsi," sacīja BKUS pacients Marats. Viņa mamma Evita, sarunā ar Latvijas Televīziju sacīja, ka ir saprotams, ka tehnoloģijas attīstās un izmeklējumi kļūst ērtāki.

"Ir 21. gadsimts un ticu, ka starojums nav tāds, kā bija kādreiz. Un vispār izrādās, ka kāja nav lauzta un ģipsi ņemsim nost," sacīja Evita. 

Patlaban priekšautus velk tikai vecāki, ja bērns izmeklējuma laikā jāatbalsta vai jāpietur, kā arī to dara paši ārsti. Tas nereti izbrīna vecākus un viņi pieprasa, lai aizsarglīdzekli liek arī bērnam.

"Domstarpības mēdz gadīties, jo mazajam vairs nevajag, bet mammai un tētim ir nepieciešams. Jo starojums atstarojas. Šobrīd šis ir tikai apgrūtinājums. Pacientam un personālam,"

uzsvēra BKUS vecākā medicīnas fiziķe Katrīna Čaikovska.

Diagnostiskā radioloģijas dienesta klīniskā virsārste Ilze Apine uzsver, ka priekšauti savulaik tiešām sargāja no spēcīgas radiācijas. Bet aparatūra ir mainījusies. Patlaban mūsdienīgu izmeklējumu var veikt ar tādu pat devu, kas neatšķiras no dabiskā radiācijas. 

"Pagājušajā gadsimtā, kad rentgena aparāti bija ar augstām dozām, tad situācija bija citādāka. Kosmiskais starojums, kas ir no Saules, ir tieši tādā pašā stiprumā, ko mēs izmantojam šeit, lai dabūtu nepieciešamos attēlus.

Vadlīnijas attiecas uz visu Latviju, bet, ņemot vērā, ka mums ilgstoši bijusi šī kultūra, tad paies laiks, kamēr mainīsies pieradumi. Jāuzsver, ka mēs esam pirmie, kas par šo runā," sacīja BKUS Diagnostiskā radioloģijas dienesta klīniskā virsārste Ilze Apine.

Pirmie, kas ieteica atteikties no aizsarglīdzekļiem izmeklējuma laikā, bija Amerikas fiziķi. Patlaban šīs vadlīnijas ieviestas daudzviet pasaulē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti