Rīta Panorāma

Arī Ukrainā nosvinēta Jāņu diena

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar VP Reaģēšanas pārvaldes priekšnieku Juri Jančevski

Aicina padomāt par drošību, braucot ar elektroskrejriteni

BKUS: Elektroskrejriteņu avārijās gūtās traumas ir smagākas, nekā braucot ar velosipēdu

Salīdzinot ar velosipēdiem, ar skrejriteņiem gūto traumu skaits ir mazāks, bet tās ir smagākas, norādīja Bērnu slimnīcā. Lai gan šogad šie braucamrīki ir obligāti jāreģistrē, soda par šādu transportlīdzekļu nereģistrēšanu pagaidām nav. Kā mēģināt pasargāt sevi un savus bērnu no traumām, kas tiek gūtas, braucot ar elektroskrejriteņiem?

Laikam jau nekas nav ērtāks, kā uzkāpt uz elektroskrejriteņa un bez piepūles, sasvīšanas un sastrēgumiem doties savās ikdienas gaitās. Tomēr ik pa brīdim elektroskrejriteņu vadītāji gūst smagas traumas, pastāstīja Valsts policijā (VP).

VP Reaģēšanas pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis atgādināja, ka vadīt elektroskrejriteni nav tas pats, kas braukt ar velosipēdu: "Ļoti bieži skrejriteni izmanto pēc svinēšanas, pēc ballītēm, lai nokļūtu mājās. Ņemot vērā to, ka skrejriteņa vadīšana ar savām īpatnībām atšķiras no velosipēda vadīšanas, tad ir ļoti bieži gadījumi, kad vadītāji krīt un gūst traumas.

Ikdienā mēs saņemam informāciju no medicīnas iestādēm, ka vadītāji ir krituši, guvuši miesas bojājumus un paši vēršas pēc palīdzības. Diezgan bieži vadītāji atrodas alkohola reibumā."

Policijā atgādināja, ka šogad spēkā stājusies prasība, ka elektroskrejriteņi ir jāreģistrē. Sods gan par šī braucamrīka nereģistrēšanu šobrīd nav noteikts.

"Mēs redzam ielās, ka ir daļa, kas ir reģistrējuši savus braucamrīkus. Daļa varbūt ir palaidusi šo informāciju garām, bet šis ir pārejas periods, kad īpašniekiem šī darbība ir jāveic. Kaut arī šobrīd likumdevējs nav paredzējis noteiktu atbildību, šis jautājums šobrīd ir procesā," norādīja Jančevskis.

Tikmēr Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) atgādināja neaizmirst par ceļu satiksmes noteikumiem, izmantojot elektroskrejriteni. Noteikumus vajadzētu atgādināt arī saviem bērniem, norādīja CSDD satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis:

"Atceramies, ka [drīkst braukt] no 14 gadiem. Un nomas skrejriteņus [nomāt drīkst] tikai no 18 gadiem. Nepārkāpsim likumu.

Nedosim kredītkartes datus saviem bērniem, lai viņi varētu iznomāt šos braucamrīkus. Braucot ar skrejriteni, ir ārkārtīgi svarīgi braukt vienam. Tad, kad brauc divatā, ja krīt, tad tas, kas ir aizmugurē, tas priekšējo spiež vēl vairāk pie asfalta, un tās traumas ir traģiskas."

Traumu mazāk, bet tās ir smagākas

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) norādīja – salīdzinot ar velosipēdiem, ar skrejriteņiem gūto traumu skaits ir mazāks, bet tās ir smagākas. Nereti vainojama gan ceļu satiksmes noteikumu neievērošana, gan vienkārši nemācēšana braukt.

"Nevar būt tāda situācija – cilvēks bērnam uz dzimšanas dienu uzdāvina foršu dāvanu, pasūta elektroskūteri, atnāk lielā paka, bērns priecīgi atplēš dāvanu, un vecāki saka: brauc ārā un patrenējies, pabraukā. Cilvēks vispār nezina, kā viņam uzkāpt, kā nobremzēt, kā pagriezties," par vecāku atbildību atgādināja BKUS bērnu ķirurgs Jānis Upenieks.

Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka nepilngadīgām personām, pārvietojoties ar skrejriteni, ir jāvalkā ķivere. Šo noteikumu būtu vērts ievērot arī pieaugušajiem.

Ideāli, ja ir arī kāju un roku sargi.

"Galva mums ir viena, un galvā ir šis tas iekšā. Viņa nav domāta tikai tāpēc, lai cepuri būtu kur uzlikt," atgādināja Upenieks. 

Eksperti arī norāda, ka ar elektroskrejriteni gūtās traumas vairāk līdzinās traumām, kas gūtas, braucot ar motociklu, nevis ar velosipēdu, tāpēc ir īpaši vērts padomāt par savu drošību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti