ĪSUMĀ:
- Premjera amatam nominēta Siliņa tiekas ar "Apvienoto sarakstu" un ZZS.
- AS aktualizē savu ieceri – pusi Saeimas deputātu ievēlēt no vienmandātu apgabaliem.
- Šādu sistēmas maiņu varētu atbalstīt arī ZZS.
- AS par sadarbību ar "Progresīvajiem" vēl lemtu atsevišķi valdē.
- AS vēlas arī novērst iespējamu Lemberga ietekmi, ja ZZS būs valdībā.
- ZZS gatava koalīcijas līgumā noteikt – lemšanā piedalās tikai deputāti un ministri.
Koalīcijas sarunas: «Apvienotais saraksts» aktualizē vēlēšanu sistēmas maiņu; grib novērst Lemberga ietekmi
Atkal rosina mainīt vēlēšanu sistēmu
Piektdien, 25. augustā, koalīcijas veidošanas sarunās "Apvienotā saraksta" pārstāvji prioritāšu lokā uzsvēruši ekonomiskās atpalicības mazināšanu no Lietuvas un Igaunijas, ārējās un iekšējās drošības pasākumu palielināšanu, tajā skaitā robežas infrastruktūras izbūvi.
"Apvienotais saraksts" arī atjaunojis jautājumu par vēlēšanu sistēmas maiņu, piedāvājot ieviest jauktu vēlēšanu sistēmu. Tā nozīmētu, ka Saeimas vēlēšanās vienlaikus partiju sarakstiem no vienmandāta apgabaliem varētu balsot arī par konkrētām personām.
Šis punkts bija ietverts arī "Apvienotā saraksta" programmā, taču iepriekšējās valdības veidošanas sarunās šis temats palika bez virzības.
AS piedāvāja, ka puse Saeimas deputātu tiktu ievēlēti no partiju sarakstiem, bet otra puse – vienmandātu apgabalos, dodot iespēju vēlētājiem viņus arī atsaukt, tā vairojot Saeimas deputātu tiešu atbildību savu apgabalu vēlētāju priekšā.
Šo pieeju gatava atbalstīt arī Zaļo un Zemnieku savienība.
Prasa juridisku risinājumu Lemberga ietekmes novēršanai
Runājot par nākamās koalīcijas sastāvu, viens no "Apvienotā saraksta" līderiem Edgars Tavars atkārtoja, ka ir sastrādājušies un arī nākamajā koalīcijā piemērotākā komanda būtu kopā ar līdzšinējiem koalīcijas partneriem – "Jauno Vienotību" un Nacionālo apvienību.
Precīza attieksme pret "Progresīvo" iespējamu iesaisti valdības darbā "Apvienotajam sarakstam" vēl būtu jāapspriež valdē.
Savukārt saistībā ar ZZS iesaisti galvenais jautājums ir Ventspils eksmēra Aivara Lemberga faktors.
"Jaunajai Vienotībai" viņa ietekmes novēršanai jārod juridiski risinājumi, norādīja Edgars Tavars. Pēc viņa teiktā, tiekot galā ar šiem jautājumiem, vienošanās par atbildības jomu sadali valdībā nebūšot sarežģīta.
"Es domāju, ka vispirms mums skaidri un gaiši jānovienojas, ar ko šī valdība atšķirsies no iepriekšējās un kādu sniegumu vēlamies parādīt ekonomikā, konkurētspējā, drošībā. Ka mēs varam strādāt bez kašķiem kā vienota komanda. Otrs, protams, ir koalīcijas sastāvs. Kad mēs zināsim šos divus lielumus – ko mēs paveicam un kas mēs esam šajā koalīcijā –, no tā loģiski izrietēs arī atbildības jomu sadalījums. Izejot no tā, ar konkrētiem cilvēkiem mēs par to vienosimies. Tas nebūtu ne šķērslis, ne problēma," sacīja Tavars.
ZZS gatavi koalīcijas līgumā noteikt – lemšanā piedalās tikai deputāti un ministri
Viens no ZZS līderiem Viktors Valainis pēc sarunas ar Eviku Siliņu un pārējiem "Jaunās Vienotības" pārstāvjiem uzsvēra, ka pirmie punkti, kam jāpievēršas vēl šogad, ir risinājumi saistībā ar strauji pieaugušajiem elektroenerģijas sadales tarifiem, augstajām banku procentu likmēm, dzīves dārdzību.
Konkrētus risinājumus politiķi gan vēl neminēja, taču veicamo darbu saraksts taps pavisam drīz, jo partiju pārstāvji šajā vasarā jau daudz laika pavadījuši sarunās.
Koalīcijas sastāvs ir primāri valdības vadītāja atbildība, piebilda ZZS pārstāvis.
Savukārt "Apvienotā saraksta" pieminēto jautājumu par Lemberga ietekmes nepieļaušanu Valainis komentēja, sakot, ka "šo jautājumu kolēģi aktualizēs tik ilgi, kamēr izveidosies šīs politiskās aprises, un tā savā ziņā ir cīņa par vienu vai otru koalīcijas modeli".
"Tā ir arī sastāvdaļa kampaņā pret premjera amata kandidāti.
Ja mēs vienojamies par to, ka politiskajos procesos valdībā un Saeimā piedalās tikai Saeimā ievēlēti deputāti un valdības locekļi, manuprāt, šie politiskie standarti ir jānostiprina koalīcijas līgumā.
Par to mēs runājām ar kolēģiem no "Jaunās Vienotības", un mums ir kopīga izpratne, ka šāds punkts ir jāiekļauj," sacīja Valainis.
Piektdien koalīcijas veidošanas sarunas turpināsies ar Nacionālo apvienību un "Progresīvajiem". Sagaidāms, ka neformālas un formālas tikšanās turpināsies nākamajā nedēļā.
KONTEKSTS:
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs ceturtdien, 24. augustā, nominēja līdzšinējo labklājības ministri, Saeimā lielākās frakcijas "Jaunā Vienotība" izvirzīto premjera amata kandidāti Eviku Siliņu ("Jaunā Vienotība") veidot nākamo valdību.
Siliņa piektdien sāks individuālas sarunas ar četriem potenciālajiem koalīcijas partneriem. Piecu partiju koalīcija ir maz ticama, un valdību, visdrīzāk, veidos četras partijas – "Jaunā Vienotība", "Apvienotais saraksts", Zaļo un Zemnieku savienība un vai nu Nacionālā apvienība, vai "Progresīvie".
Ministru kabineta sastāvs ir jāapstiprina Saeimā, un to plānots izdarīt līdz septembra vidum.