Rīta Panorāma

Kādi notikumi gaidāmi "Liepājas Mākslas forumā"?

Rīta Panorāma

No kosmosa saņemts Zemes "izejmateriāla" paraugs

Intervija ar veselības ministru Hosamu Abu Meri

«E-veselība pēc būtības ir e-recepte.» Ministrs uzsver nepieciešamību pēc digitalizācijas medicīnā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Veselības nozarē Latvijā nepieciešams izveidot vienotu datu bāzi ar pacientu reģistru, kurā būtu redzama visa informācija par pacientu un viņa iepriekš veiktajiem izmeklējumiem, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība").

Ministrs norādīja, ka datu bāzes izveidei nepieciešams laiks un arī cilvēkresursi, šādas sistēmas izveidei sākumā būtu pieejami apmēram 36 miljoni eiro no Eiropas Savienības fondiem.

Vienotas datu bāzes izveidi Abu Meri pieminēja, runājot par problēmām onkoloģijas aprūpē. Kā norādīja ministrs, viena no problēmām ir "zaļais koridors", kas it kā strādā labi, bet, ņemot vērā Covid-19 pandēmiju, daudziem pacientiem onkoloģiskās saslimšanas netika diagnosticētas laikus, tāpēc radies pacientu "sastrēgums". Kā otru jautājumu, kas jāsakārto, Abu Meri minēja kompensējamo medikamentu pieejamību un zāļu klāsta paplašināšanu.

Savukārt kā trešo problēmu ministrs uzsvēra iepriekš minētās pacientu datu bāzes trūkumu.

"Onkoloģijas reģistrs diemžēl nedarbojas," sacīja ministrs, skaidrojot, ka atklājies, ka informācija par pacientiem tajā ievadīta tikai līdz 2017. gadam. Kā skaidroja ministrs, šādas datu bāzes trūkums noved pie situācijām, kad ārstam nav pieejama visa informācija par pacientam iepriekš veiktajiem izmeklējumiem, arī analīzēm, ko nereti nākas veikt atkārtoti. Tas savukārt noved pie garākām rindām.

"Tāpēc ir svarīgs jautājums par digitalizāciju medicīnā. To vajag sakārtot," pauda Abu Meri, norādot, ka sistēmu varētu aizgūt arī no Igaunijas.

"Arī Anglijā ir sistēma, visā pasaulē, Eiropā ir veselības sistēma, kas strādā normāli, nevis kā mūsu e-veselība, kas pašreiz pēc būtības ir e-recepte," pauda Abu Meri,

uzsverot, ka šādas sistēmas izveide būtu izdevīga gan pacientiem, gan ārstiem, gan arī valstij.

Abu Meri norādīja, ka šobrīd Veselības ministrija strādā ar stratēģiju, kas izstrādāta jau kādreizējā veselības ministra Daniela Pavļuta ("Attīstībai/Par!") laikā: "Analizējam, strādāsim, un cerams, līdz nākamajam gadam būs skaidrība, ar ko sākt."

KONTEKSTS:

Digitālās veselības "kodola" izveide plānota 35 miljonu eiro apmērā, līdzekļus pamatā tam piešķirot Eiropas fondiem. Tika izveidota Digitālās veselības padome, kas stratēģijā noteica pilnu pāreju uz digitālo vidi veikt līdz 2029. gadam.

Digitālās veselības stratēģijā tostarp noteikts ārstniecības iestādēm attīstīt jaunus pakalpojumus, arī izmantojot mākslīgo intelektu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti