ĪSUMĀ:
- RSU izcēlies konflikts starp Izraēlas un palestīniešus atbalstošo arābu valstu studentiem.
- Vairāki studenti norādījuši uz naida kurināšanu un nedrošu vidi.
- Students: Konflikts pastāv interneta vidē un studiju procesu neietekmē.
- RSU par notikušo vērsusies Valsts drošības dienestā; aicina to darīt arī studentiem.
- Ja Drošības dienests konstatēs reālus draudus, vainīgie studenti tiks izslēgti no mācībām.
Kopš kara sākuma starp Izraēlu un teroristisko grupējumu "Hamās" vairāki ebreju studenti vērsušies pie RSU administrācijas, ziņojot, ka viņi saskārušies ar naida kurināšanu un augstskolā nejūtas droši, vēstīja portāls "Tvnet".
RSU prorektors Guntis Bahs Latvijas Televīzijai apstiprināja, ka saņemtas vairākas ziņas par nekorektiem izteikumiem sociālo tīklu kontos, negatīviem komentāriem. Fiziska izrēķināšanās nav notikusi.
"Mums nav ziņu par fizisku ietekmi vai fiziskiem draudiem.
Mēs esam dzirdējuši par tādiem emocionāliem konfliktiem. Un mēs skaidri vēršamies pret jebkuriem draudiem, pret jebkuru neveselīga klimata radīšanu," norādīja Bahs.
"Tvnet" runājis ar kādu studenti anonīmi. Viņa pastāstīja, ka draudi pienākot no viltotiem sociālo tīklu profiliem, reiz kāds students uz lekciju esot ieradies ar palestīniešu karoga zīmējumu uz sejas. Par konkrēto gadījumu universitātei gan neesot pierādījumu.
Pašlaik RSU mācās ap 30 studentu no Izraēlas, no arābu valstīm mazāk – pa vienam no Sīrijas un Libānas. Vēl pieci studenti ir no Irānas. Taču studenti, kas pārstāv ebreju vai arābu kopienas, nāk arī no citām Eiropas valstīm.
"Panorāma" uzrunāja ārvalstu studentus, kuri nāk no Izraēlas, taču no aptuveni 20 uzrunātajiem neviens nepiekrita runāt, arī anonīmi ne.
Kāds medicīnas students, kurš studē kopā ar abu kopienu pilsoņiem, "Panorāmai" anonīmi stāstīja – studiju procesu konflikts neietekmējot, tas vairāk pastāvot interneta vidē.
Students: "Esmu to manījis sociālajos tīklos. Mēs visi tos lietojam, atveram, skatāmies video, un tur tas viss ir. Bet lekcijās, tepat gaiteņos vai ēdnīcā, nekur publiski Izraēlas–Palestīnas karš netiek pieminēts. Naida runu realitātē neesmu dzirdējis, bet sociālajos tīklos gan to esmu manījis, jā."
LTV: "Naida runu pret izraēliešiem? Vai arī pret palestīniešiem?"
Students: "Pret abiem."
RSU pati vairākos gadījumos vērsusies Valsts drošības dienestā (VDD) un ir aicinājusi to darīt arī studentiem, ja šādus gadījumus fiksē. Pagaidām neviens ārvalstu students no studiju procesa nav atskaitīts, jo atsevišķos gadījumos aizvien gaidot VDD.
Arī VDD Latvijas Televīzijai apstiprināja, ka ir informēts par radušos saspīlējumu RSU ārvalstu studentu vidē. Šobrīd VDD veic situācijas izpēti un plašākus komentārus nesniedz.
RSU prorektors Bahs norādīja – kamēr nav saņemts kompetents VDD slēdziens, pamata universitātei rīkoties nav. "Tomēr jebkuru verificētu, patiesu draudu gadījumā mēs domājam, ka studijas nav iespējams turpināt universitātē, kuras pamatā ir akadēmiskums, sadarbība un miers," sacīja Bahs.
Bahs norādīja, ka arī RSU rektors Aigars Pētersons ir nācis klajā ar paziņojumu universitātes mājaslapā. "Mūsu kolēģi, studējošie vai citi, kuri jūtas apdraudēti jebkādā veidā, viņiem nepieciešams griezties VDD, mēs aicinām to darīt," sacīja Bahs, norādot, ka RSU attieksme ir viennozīmīga – pret jebkādiem draudiem un aizvainojumu universitātei ir nulles tolerance.
"Ja VDD atzīs, ka tiešām pastāv kaut mazākie draudi drošībai, šie studenti vai pat kāds no pasniedzējiem, ja būs tāds gadījums, pie mums studēt vai strādāt vairs nevarēs."
Situācijas skaidrošanā iesaistījusies arī Izglītības un zinātnes ministrija.
Daudz ārvalstu studentu no dažādām valstīm studē arī Rīgas Tehniskajā universitātē un biznesa augstskolā "Turība", taču tajās, kā noskaidroja Latvijas Televīzija, nekādu konfliktu nav bijis.
KONTEKSTS:
Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.
Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.