Šogad pirmā piesūkusies ērce Latvijas Infektoloģijas centra uzņemšanas nodaļā tika noņemta jau marta beigās, bet laboratoriskai pārbaudei cita atnesta vēl pirms nedēļas. Līdz šim centra laboratorijā ērču encefalīts ērcēs nav atklāts vispār, bet borēliju, kas ierosina Laimas slimību, atklāts daudz – 26% ērču.
Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle uzsvēra, ka ir svarīgi uzreiz, kad ērce pamanīta, to pēc iespējas ātrāk noņemt.
Tagad lauvas tiesu ērču analizēšanai uzņemas privātais sektors. "Centrālajā laboratorijā" šajā pavasarī pārbaudītas jau 710 ērces un tikko ievestas nākamās. Šobrīd ērces ir ļoti aktīvas.
Kopumā visās 84 "Centrālās laboratorijas" filiālēs, kur noņem ērces un pieņem tās analizēšanai, strauji pieaudzis analizēto ērču skaits.
"Centrālās laboratorijas" valdes locekle Jeļena Storoženko pastāstīja, ka
ērču encefalīts atklāts četrām pārbaudītajām ērcēm, bet Laimas borelioze – aptuveni 23% no 710 pārbaudītajām ērcēm.
Pēc ērces noņemšanas iesaka sekot līdzi savai veselībai, vai neparādās gripai līdzīgi simptomi. To nevajadzētu palaist garām un savlaicīgi jāvēršas pie ārsta. Laimas slimību ārstē ar antibiotikām.
Pērn Latvijas Infektoloģijas centrā ārstējās 50 ērču encefalīta pacienti un 11 Laimas slimības pacienti. Patlaban te ārstējas viens cilvēks, kuram Laimas slimība norit smagi.
Rozentāle pastāstīja, ka slimība izraisīja smadzeņu apvalka iekaisumu, sirds muskuļu iekaisumu, locītavu bojājumu. "Tas ir nopietni. Tagad trīs nedēļas intravenozi ir jāsaņem antibiotikas," stāstīja Rozentāle.
Pret Laimas slimību vakcīnas nav. Tiesa, ne visi ar to saslimst. Ja imūnsistēma ir stipra, tā borēlijas uzveiks pati un tikai vēlāk asins analīzēs atklās, ka Laimas slimība izslimota, pašam nezinot.
Ja ērci vēlas analizēt laboratorijā, kukainis tur jānogādā 72 stundu laikā. Tas nedrīkst būt izžuvis vai saspiests.