Jaunie mājdzīvnieku turēšanas noteikumi: ar ko no jūlija jārēķinās suņu un kaķu saimniekiem

No 1. jūlija būs stingrāki mājdzīvnieku turēšanas noteikumi, piemēram, jaunus suņus nedrīkstēs turēt pie ķēdes, bet kaķim, kurš brīvi uzturas ārpus mājas, būs jābūt sterilizētam, apzīmētam ar mikroshēmu un reģistrētam. To paredz izmaiņas Dzīvnieku aizsardzības likumā un jaunie dzīvnieku labturības un aizsardzības noteikumi.

Jaunie mājdzīvnieku turēšanas noteikumi: ar ko no jūlija jārēķinās suņu un kaķu saimniekiem
00:00 / 02:31
Lejuplādēt

Jaunie mājas jeb istabas dzīvnieku labturības un aizsardzības noteikumi regulēs to, kā dzīvniekus varēs turēt īpašnieka teritorijā un publiskā teritorijā, telpās, kā arī noteiks prasības dzīvnieka demonstrēšanai izstādēs.

Neatceļot esošās labturības prasības, nāks klāt papildu nosacījumi gan attiecībā uz dzīvnieku pārvadāšanu, gan kucēnu turēšanu, attiecībā uz ķēdes garumu esošajiem suņiem un dzīvnieku socializāciju. Piemēram, noteikumi nosaka minimālo pieļaujamo platību voljēram un to, ka, turot suni voljērā vai citā ierobežotā laukumā, īpašniekam ir jānodrošina apstākļi dzīvnieka barošanai, dzirdināšanai, fiziskām aktivitātēm un socializācijai.

Jauni turēšanas un pārvadāšanas noteikumi

Zemkopības ministrijas (ZM) Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Agija Mediņa skaidroja, ka pie ķēdes nedrīkstēs turēt suņus, kas ir dzimuši pēc 2023. gada 31. augusta. Noteikumi paredz, ka suni atļauts piesiet sacensībās, medībās, izstādēs vai vietās, kurās suni izmanto darbam. Suni drīkstēs piesiet arī pēc praktizējoša veterinārārsta norādījumiem atbilstoši suņa veselības stāvoklim un īslaicīgai suņa fiksēšanai, klātesot tā īpašniekam vai turētājam.

Savukārt, ja sunim, kas dzimis līdz 2023. gada 31. augustam un kurš nav turēts piesiets, mainās īpašnieks vai turētājs,

tam būs jānodrošina, ka suni arī turpmāk tur nepiesietu, paredz jaunie noteikumi.

Tāpat, pārvadājot dzīvnieku sabiedriskajā transportā, taksometrā vai privātajā transportlīdzeklī, būs jāierobežo dzīvnieka brīva pārvietošanās. Ja sunim ir uzpurnis, tas sabiedriskajā transportā jātur pavadā, bet, ja uzpurņa nav – pārvadāšanai piemērotā konteinerā vai somā. Arī privātajā transportlīdzeklī jāpārliecinās, ka dzīvnieka kustība ir ierobežota. To var panākt, izmantojot speciālus iemauktus vai konteineru, ko nostiprina ar drošības jostu. Dzīvnieku drīkstēs ievietot arī atsevišķi no transportlīdzekļa salona nodalītā bagāžas nodalījumā.

Minimālās platības dzīvnieku turēšanai

Jaunie noteikumi nosaka arī minimālo brīvas telpas platību, kādā drīkst turēt suni un kaķi.

Mazam sunim un kaķim, kuri sver līdz 10 kilogramiem, jānodrošina vismaz 4 kvadrātmetru brīvā platība. Sunim, kas sver vairāk par 10, bet mazāk par 20 kilogramiem – 6 kvadrātmetri, bet sunim, kas sver 20 līdz 29 kilogramus – 8 kvadrātmetri. Savukārt par 30 kilogramiem smagākam sunim jānodrošina vismaz 10 kvadrātmetru platība. Ja šai platībai ir jumts, tam jābūt vismaz 1,80 metru augstumā.

Noteikumi arī liedz suni un kaķi pastāvīgi turēt būrī vai sprostā, kā arī uz mājas balkona vai lodžijas.

Savukārt sunim, ko tur telpās, voljērā vai citā ierobežotā teritorijā,

ne retāk kā divas reizes diennaktī jānodrošina vismaz 30 minūšu ilga pastaiga vai skriešana.

Kaķu čipošana ar izņēmumiem

Stingrākas prasības attieksies arī uz kaķu turēšanu, skaidroja Mediņa:

Zemkopības ministrijas (ZM) Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Agija Mediņa
00:00 / 00:51
Lejuplādēt

"Sterilizēts kaķis, kas ir vecāks par 6 mēnešiem, drīkstēs uzturēties ārpus īpašnieka vai turētāja teritorijas, apzīmēts ar mikroshēmu un reģistrēts datu bāzē. Likums no 1. jūlija nosaka, ka ar mikroshēmu jāapzīmē un jāreģistrē visi kaķi, bet Ministru kabineta noteikumos būs izņēmumi."

Mediņa skaidroja, ka izņēmumi attieksies uz istabas kaķiem, kuri neiet ārā. "Ja man ir istabas kaķis, kuru neizmantoju pavairošanai, ar kuru neceļoju pa Eiropu un neplānoju nodot viesnīcā, jā, šāds kaķis nav un nebūs jāapzīmē un jāreģistrē," sacīja ZM pārstāve, vienlaikus atgādinot, ka,

piemēram, šādam kaķim izkrītot pa logu, viņš jau pārtaps par klaiņojošu dzīvnieku.

Tālāk šāds nereģistrēts un neapzīmēts kaķis nokļūs patversmē, kur atrast viņa īpašnieku būs sarežģīti, tāpēc viņš varēs nokļūt pie jauna īpašnieka. 

Kaķa pircējam tiesības pieprasīt vairāk no pārdevēja

Veterinārārstu biedrības Mazo dzīvnieku veterinārārstu sekcijas pārstāve, veterinārārste Lita Konopore aicināja izprast, ka veterinārmedicīniskie pakalpojumi ir maksas pakalpojumi. Kopumā šis process izmaksās vairākus desmitus eiro. 

Konopore jaunos noteikumus vērtēja ļoti pozitīvi:

Veterinārārste Lita Konopore
00:00 / 00:22
Lejuplādēt

"Gribu pateikt potenciālajiem kaķu ieguvējiem, ka no 1. jūlija kaķēns ir jāiegādājas tikai tāds, kurš ir jau čipēts, kuram ir dokuments un kurš ir reģistrēts vienotajā datu bāzē. Pircējam šobrīd ir būtiski augušas tiesības pieprasīt, lai tas būtu izdarīts jau pirkšanas brīdī."

Jauno prasību uzraudzība un kontrole jāveic pašvaldībām. Pa dzīvokļiem neviens nestaigāšot, bet tiks kontrolēti uz ielām esošie kaķi, nolasot to mikročipu. Datubāze ir vienīgā iespēja, kā sameklēt īpašnieku.

KONTEKSTS:

Saeima šī gada martā galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Dzīvnieku aizsardzības un Veterinārmedicīnas likumos.

Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā izstrādāti, lai uzlabotu dzīvnieku labturības līmeni to turēšanā un pavairošanā, novērstu nekontrolētu dzīvnieku pavairošanu un atsavināšanu, kā arī samazinātu klaiņojošo un patversmēs nonākušo dzīvnieku skaitu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti