Eksperti: Pulksteņa griešana mūsdienās nepalīdz ekonomikai un ietekmē veselību

Naktī uz svētdienu notiks pāreja uz ziemas laiku. Latvijā vasaras laiks ir no marta pēdējās līdz oktobra pēdējai svētdienai. Šogad tas beigsies svētdien, 27. oktobrī, kad plkst. 04.00 pulksteni jāpagriež par stundu atpakaļ. Kārtība joprojām tā pati, jo diskusijas Eiropas Savienībā par laika maiņas atcelšanu ir atliktas uz nenoteiktu laiku. Ekonomiskā ieguvuma no tā neesot. Turklāt arī ārsti uzsver, ka pulksteņa griešana ir kaitīga veselībai.

Eksperti: Pulksteņa griešana mūsdienās nepalīdz ekonomikai un negatīvi ietekmē veselību
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

Eiropas Parlaments pirms pieciem gadiem atbalstīja priekšlikumu atteikties no laika maiņas divas reizes gadā un ļaut katrai valstij izvēlēties – palikt vasaras vai ziemas laikā.

Latvijas valdība tolaik nolēma atteikties no pulksteņa grozīšanas un palikt vasaras laikā. Taču Eiropas valstis joprojām nav nonākušas pie vienotas pieejas. Dažās valstīs arī nav skaidrs, pie kura laika palikt. Tāpat pastāv iespēja, ka kaimiņvalstis izvēlētos atšķirīgus laikus.

Tiesa, šobrīd diskusijas Eiropas Savienībā par šo jautājumu gan ir atliktas uz nenoteiktu laiku. Tāpēc joprojām ir spēkā esošā kārtība – grozīt pulksteni divas reizes gadā.

Kā atzīst ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta pārstāvis Normunds Freibergs, mūsdienās no pulksteņa griešanas valsts ekonomika negūst labumu.

"Tad, kad izdomāja vasaras laiku, tad mūsu rūpniecības industrija bija daudz citādāka, tad bija gan energoresursu ietaupījums, gan citas lietas. No Ekonomikas ministrijas un Eiropas komisijas pēdējām aptaujām nākas secināt, ka enerģijas ietaupījumi nav būtiski attiecībā uz vasaras laika mainīšanu," atzīst Freibergs.

Laika maiņa ietekmē arī cilvēka veselību. Kā stāsta "Miega slimību centra" bezmiega ārstēšanas speciāliste doktore Natālija Bērziņa, arvien vairāk pētījumu un ārstu visā pasaulē pierāda, ka pulksteņa griešana ir kaitīga veselībai. Cilvēki, kam ir grūtības ar miegu, šīs izmaiņas izjūt asāk.

"Tas var ietekmēt arī cilvēka vispārējo veselību, sirds asinsvadu saslimšanas. Var ietekmēt arī psiholoģisko stāvokli, un ir pētījumi par to, ka depresijas risks varētu palielināties vai trauksme.

Vispār diezgan liela proporcija cilvēku ir tādi, kuriem ir grūti ar šo izmaiņu tikt galā, tas prasa ilgāku laiku," skaidro Bērziņa.

Tam piekrīt arī Rīgas Stradiņa universitātes Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedras docents Normunds Limba. Viņš norāda, ka vienam pielāgošanās jaunam laikam var prasīt pāris dienas, bet citam – pat nedēļas.

"Viens ir tas, ka izstrādājas nosacījuma reflekss - mums katru vakaru, ejot gulēt vienā un tajā pašā laikā, organisms jau sagatavojas tam miega stāvoklim, un tas miegs sakārto miega fāzes tā, ka tiek iegūta vislabākā atpūta. Un, pārgriežot pulksteņus, šis nosacījuma reflekss tiek mainīts. Otrs ritma devējs ir gaisma, arī tas mainās, pārgriežot pulksteņus," stāsta Limba.

Lai pāreja uz ziemas vai vasaras laiku būtu vieglāka, ārsti iesaka nedēļu vai divas pirms pulksteņa griešanas pamazām pielāgot savu miega ciklu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti