Toms raidījumam stāstīja, ka ilgi nevarējis samaksāt parādus, tie nonāca pie parādu piedzinējiem, zvērinātiem tiesu izpildītājiem, bet pēc vairākiem gadiem viņš šīs saistības dzēsa.
"Es ar visiem, ko varēju, atrast, sazinājos, visu sakārtoju un nodzēsu, un tagad man pēkšņi atnāk vēstule no zvērināta tiesu izpildītāja, ka es neesmu samaksājis parādu, kuru īstenībā es esmu samaksājis pirms gadiem sešiem aptuveni," stāstīja Toms.
Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes pārstāve Baiba Litvina raidījumam atzina, ka šajā gadījumā var ieteikt vērsties padomē "ar rakstisku iesniegumu un noskaidrot, vai viņam ir kāda aktīva lieta pie tiesu izpildītāja vai nav, un tad jau varētu saprast to situāciju konkrētāk, jo tāda situācija, kad vienlaikus piedziņu veic gan tiesu izpildītājs, gan parādu piedziņas kompānija par vienu un to pašu parādu – tāda situācija nav iespējama".
Tomam prasīts uzrādīt kvīti par parāda samaksu, taču tās viņam jau sen nav. Viņš ir neizpratnē, kāpēc informācija par parāda nomaksu nenonāk pie visiem, pie kuriem ir šī parāda lieta.
Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē skaidro, ka nekādā gadījumā divas reizes viens parāds nav jāsedz.
"Ja šī piedziņas kompānija ir nodevusi lietu tiesu izpildītājam, tad piedziņu veic tikai tiesu izpildītājs. Šī piedziņas kompānija varētu turpināt ar šo parādnieku sazināties, atgādinājumus sūtīt, ka ir jāsamaksā," skaidroja Litvina.
Tātad šādā gadījumā piedziņas kompānija var tikai informēt parādnieku par izpildāmajām saistībām.
"Ja viņš būtu samaksājis parādu piedziņas kompānijai jeb kreditoram, kam viņš ir parādā, tad tiesu izpildītāja iesaistei nevajadzētu vispār būt. Pie nosacījuma, ka šis kreditors nav vērsies ar izpildu dokumentu pie tiesu izpildītāja. Ja kreditors ir vērsies pie tiesu izpildītāja ar izpildu dokumentu, tad piedziņu var veikt tikai tiesu izpildītājs," skaidroja Litvina.
"Ja šis parādnieks ir samaksājis pa tiešo piedzinējam jeb kreditoram brīdī, kad lieta jau ir nonākusi pie tiesu izpildītāja piedziņā, un nav to paziņojis tiesu izpildītājam ne kreditors, ne parādnieks, tad tiesu izpildītājam šādas informācijas nav," atzina padomes pārstāve.
Tiesu izpildītājiem ir sava valsts informācijas sistēma, kurā ir visa informācija par parādu piedziņas lietām, kas ir viņu lietvedībā, bet privātajām parādu piedzinēju firmām ir savas sistēmas, taču ir noteikta kārtība, ka parādu piedzīšanas uzņēmumam ir jāinformē tiesu izpildītājs, ka parāds ir samaksāts.
Iespējams, tieši šajā brīdī ir radies pārpratums.
Ieteikums Tomam ir rakstveidā vērsties pie tiesu izpildītāja vai Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes ar lūgumu noskaidrot, kur ir notikuši kļūda, jo ir skaidrs, ka parāds divas reizes nav jāmaksā.
"Tas ir birokrātisks čakars, neizdarība, teiksim tā," situāciju rezumēja Toms.