Ogres novada pašvaldības Komunikācijas nodaļas vadītājs Patriks Grīva norādīja: "Ekspluatācijā nenodotas ēkas, kas arī ir tāds veicinošs process. Ja cilvēki ir uzsākuši būvniecību, tā ir jāpabeidz. Tomēr būvatļaujām ir zināms atļaujas laiks. Ja šis laiks – tas nav neizmērojams –, un arī šinī situācijā, ja visi normatīvi nav izpildīti, tas var apdraudēt tur esošo cilvēku drošību."
Ekspluatācijā nenodotām ēkām gan dots vēl laiks – līdz 2026. gadam. To, cik daudz ir šādu īpašnieku Ogres novadā, kuriem būs jāmaksā par vairākiem simtiem eiro vairāk, neesot zināms, apgalvoja pašvaldībā, jo iedzīvotāju pienākums nav informēt vietvaru par deklarēšanos. Ogrē stāstīja – iemesls šādam nodokļa kāpumam ir gan vides sakārtošana, gan mudināt deklarēties pašvaldībā.
Grīva sacīja: "Es varu nosaukt nekustamā īpašuma nodokli, kas ir mūsu kopējais skaitlis, tas ir 4 428 000 [eiro] 2023. gadā, un attiecīgi 2024. gadā ir plānotais, kas ir aptuveni līdzīgs, bet nedaudz mazāks par 0,2%."
Arī citas pašvaldības cenšas problēmu izskaust
Arī citas pašvaldības rīkojas līdzīgi. Tā, piemēram, Saldū ir būtiski lielāks nodoklis par tām ēkām, kurās neviens nav deklarējies. Savukārt Valmierā 3% likme uzlikta jau no šī gada tām ēkām, kuras nav 8 gadu laikā nodotas ekspluatācijā.
Un tieši šī izvairīšanās no lielākas nodokļu nomaksas ir sāpīgs temats vietvarās – daudzi īpašnieki nenodod ekspluatācijā ēkas, bet dzīvo tajās daudzus gadus. Tagad pašvaldības ķērušās klāt šī jautājuma risināšanai.
Finanšu ministrijā norādīja: "Sākot ar 2013. gadu, tiesības noteikt NĪN likmes robežās no 0,2% līdz 3% (..) tika deleģētas pašvaldībām ar mērķi, ka tās, labāk pārzinot savu iedzīvotāju vajadzības un pašvaldību iespējas, spēs īstenot konkrētās pašvaldības situācijai visatbilstošāko NĪN politiku. NĪN likmi, kas pārsniedz 1,5% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, pašvaldība nosaka tikai gadījumā, ja nekustamais īpašums netiek uzturēts atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai."
Šajās dienās daudzi iedzīvotāji saņem maksājumu pieteikumus par nekustamo īpašumu, tomēr vairumā gadījumu tie nav milzīgi – dažiem tie ir pārdesmit eiro, dažiem vairāki simti, bet ir arī tādi, kur īpašniekiem jāmaksā ievērojamas summas.