Edīte Katena 2019. gada 25. februārī zaudēja savu vienīgo dēlu Rihardu. Jaunais vīrietis gāja bojā darba vietā – viņu dzīvu apraka tranšejā. Rītu, kad Edīte pēdējo reizi redzēja savu dēlu dzīvu, viņa nekad neaizmirsīs. 24 gadus vecais Rihards izdzēris kafijas krūzi un devies uz darbu. Tā bijusi tikai otrā darba diena vienā no Latvijā lielākajiem uzņēmumiem – AS "Ceļu pārvalde". Rihardam darbs esot paticis, un arī mātei bijusi laba sajūta, ka dēla dzīve nostabilizējusies. Bet jau pēcpusdienā viņa saņēmusi zvanu, ka dēls ir miris.
Valsts darba inspekcija objektā konstatēja trūkumus darba vadībā
Nelaime notika Salaspilī. Tranšejas sienas neizturēja, un zeme apbēra tur strādājošos cilvēkus.
Notikuma vietā stundas laikā operatīvi ieradās Valsts darba inspekcijas (VDI) speciālisti. Darba devēja nolaidība objektā bijusi acīmredzama.
VDI Metodiskās vadības un kompetenču pilnveides nodaļas vadošā eksperte Inese Sūna apstiprināja, ka būvbedre bijusi lielāka nekā nodrošinātais aprīkojums aizsardzībai.
"Vairogi balsta malas; faktiski abās malās tādi nostiprinājumi, un darbinieki atradās vidū starp šīm abām malām. Bet, tā kā būvbedre bija dziļāka, notika zemes nogruvums, un šos abus darbiniekus apbēra," skaidroja Sūna.
Kā raidījumam "4. studija" pastāstīja bojā gājušā vīrieša bērnības draudzene Kristīne, aprakti tika divi cilvēki – Rihards un viņa kolēģis. Kolēģi, kurš zem zemes bijis minūti vai divas, izdevies izglābt, bet Rihards bijis aprakts ilgāk – četras vai piecas minūtes, tāpēc viņš nosmacis. "Cēlonis šajā nelaimes gadījumā saistīts ar neapmierinošu darba vietas izveidošanu, jo šie aizsargvairogi bija nepietiekoši, lai nodrošinātu drošu darba vietu darbiniekiem; kā arī trūkumi darba vadībā, jo, zinot, ka ir nepietiekoša aizsardzība, darbiniekiem tomēr tika ļauts turpināt darbu," norādīja Sūna.
Uzņēmumam piemēroto sodu atcēla Darba inspekcijas kļūdas dēļ
Toreiz ierēdņiem bijis skaidrs – uzņēmējs nav nodrošinājis drošus darba apstākļus saviem strādniekiem. Valsts darba inspekcija "Ceļu pārvaldi" sodīja administratīvi, piespriežot 1540 eiro sodu. To akciju sabiedrības juristu komanda pārsūdzēja tiesā, un gala rezultātā
sods tika atcelts, jo Darba inspekcija nebija precīzi aprakstījusi nodrošināto kolektīvo aizsardzības līdzekļu jeb vairogu nepiemērotību un nebija konstatējusi to neatbilstību konkrētajai darba vietai.
"Tieši mūsu kļūdas pēc nebija norādītas konkrētas lietas, kas ir jānorāda šajā protokolā, un tāpēc mums [sods] diemžēl bija jāatceļ. Bet par citu pārkāpumu uzņēmumam tika izteikts brīdinājums," atzina Sūna.
Tiesvedība ievilkusies četrus gadus
Riharda nāves apstākļus un akciju sabiedrības atbildību vairākus gadus izmeklēja arī Valsts policija, līdz 2021. gadā lieta nonāca tiesā.
Rīgas rajona tiesas priekšsēdētāja Inese Siliņeviča "4. studijai" sniedza rakstisku komentāru:
"Lieta tiesā tika saņemta 2021. gada 1. novembrī, un līdz 2022. gada 15. martam lieta pēc būtības jau tika izskatīta (4,5 mēnešos), un tika plānotas tiesu debates un spriedums. Tad saslima viens no apsūdzētajiem, kuram tika noteikta sākotnēji ambulatorā ekspertīze, tad, pamatojoties uz ekspertu ieteikuma, stacionārā ekspertīze. Ja nebūtu nepieciešamības veikt ekspertīzes, lieta tiesā tiktu izskatīta sešu mēnešu laikā."
Bojāgājušā Riharda tuvie cilvēki uzskata – nav normāli, ka vairāk nekā četrus gadus notiek tiesvedība, turklāt ir skaidrs traģēdijas cēlonis.
"Un kam visam cauri iziet viņa māte un meitiņa, kas jau ir izaugusi liela! Viņa bija maziņa, kad viņas tēvs aizgāja bojā. Tas ir vienkārši ārprāts. Kā tā var būt, ka četrus gadus ir vienkārši jāmokās cilvēkam?" neizpratni pauda Kristīne.
Tuvinieki uzskata, ka darbu vadītājiem piespriestais sods ir pārāk mīksts
Uz apsūdzēto sola sēdās četri AS "Ceļu pārvalde" toreizējie darbinieki – tiešie darbu vadītāji. Divus no viņiem attaisnoja, bet divus atzina par vainīgiem; viņiem piesprieda naudas sodu. Arī par šo faktu tuvinieki ir neizpratnē, uzskatot, ka sods ir pārāk mīksts.
"Līdzīgus sodus tiesas noteiktajam tiesas debatēs lūdza piemērot arī valsts apsūdzības uzturētājs.
Sodi noteikti, izvērtējot līdzšinējo tiesu praksi līdzīgās krimināllietās," paskaidroja Latvijas Republikas Prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.
"Desmit minimālo algu apmērā sods valstij, cik es sapratu, jāsamaksā. Man 15 tūkstoši kompensācija un mazmeitai 10 tūkstoši," atklāja Riharda mamma.
Minētās naudas summas ne Edīte, ne bojā gājušā vīrieša meita Sofija vēl nav saņēmušas, jo tiesas spriedums nav stājies spēkā. Ģimene pieļauj, ka AS "Ceļu pārvalde" darbinieki to arī pārsūdzēs. Tas cietušos dara bažīgus, jo tiesvedības var ieilgt vēl vairākus gadus.
"Šī ir viena atsevišķa tiesvedība, un tagad mēs uzsākām vēl otru tiesvedību pret juridisku personu, atbildētāju – AS "Ceļu pārvalde". Ja šī pirmā lieta atkal noklusīs, ja tā tiks ātri izbeigta, tad otra tiesvedība nevarēs notikt, nevarēs turpināties," skaidroja Kristīne.
Pēdējo piecu gadu laikā darba laikā cietuši 14 AS "Ceļu pārvalde" strādnieki
Savu komentāru par darbinieka nāvi AS "Ceļu pārvalde" sniedza rakstiski:
"Vēlamies paskaidrot, ka starp pusēm pastāv juridiska rakstura strīds, kas šobrīd atrodas iztiesāšanas stadijā, un kura ietvaros AS "Ceļu pārvalde" jau ir paudusi savu nostāju par pušu starpā izveidojušos situāciju. Jāatzīmē, ka administratīvā pārkāpuma lietvedība pret AS "Ceļu pārvalde" par tiem pašiem apstākļiem jau 2020. gadā tika izbeigta. Līdz ar to jebkādi lēmumi vai darbības attiecībā uz strīdus jautājumu, kas izveidojies starp pusēm, būs pārskatāmi tikai pēc tam, kad tiesa būs devusi savu gala vērtējumu konkrētajā strīdus situācijā. Nobeigumā vēlreiz izsakām līdzjūtību Riharda Katena ģimenei sakarā ar tuvinieka zaudēšanu."
Pēdējo piecu gadu laikā AS "Ceļu pārvalde" darba laikā ir cietuši 14 cilvēki. Viens ir miris, divi guvuši smagus veselības traucējumus. Taču būtiskus pārkāpumus Valsts darba inspekcija šajos nelaimes gadījumos nav saskatījusi, izņemot nāves gadījumu, kurā uzņēmējs nevainībā mazgā rokas nepareizi noformētu dokumentu dēļ.
Cietusī ģimene uzskata, ka uzņēmums taupa uz darbinieku rēķina, jo drošība būvlaukumā izmaksā dārgi.
Tam piekrita arī Valsts darba inspekcijas eksperte Sūna: "Šis gadījums parāda, ka ir daļēji kaut kas darīts; it kā izdarīts daļēji, bet arī tas daļēji nepasargā, tā ir mānīga drošība. Varētu piekrist, ka darba aizsardzības prasības ir viens no tiem jautājumiem, kur ietaupa."
Līdz šim AS "Ceļu pārvalde" sava darbinieka nāvi novērtējusi ar bēru izdevumu segšanu, 6000 eiro apdrošināšanas kompensāciju un 300 eiro atbalstu mātei.