Patlaban pusdienas bez maksas Rīgā var ēst visi 1.–4. klašu skolēni. Savukārt 5.–12. klašu audzēkņu vecāki sedz daļu no izmaksām neatkarīgi no tā, vai bērns ir deklarēts Rīgā vai kādā citā pašvaldībā.
No nākamā gada rudens 1.–4. klašu skolēniem kārtība nemainīsies, taču 5.–12. klašu audzēkņiem dome gatava finansēt tikai rīdzinieku ēdināšanu, jo tā ieteica Tiesībsarga birojs un valsts institūcijas. Tā trešdien sacīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja Laima Geikina ("Kustība "Par!""), lēšot, ka viena mācību gada laikā pašvaldība varēs ietaupīt ap 190 000 eiro.
"Potenciāli – ja ir pietiekami daudz līdzekļu, mēs varam ēdināt visus rīdziniekus. Bet mūsu prioritāte šobrīd ir mūsu pašu bērni. Protams, saistībā ar šo tos līdzekļus, kurus, kā jūs sakāt, mēs varbūt ietaupīsim, mēs, protams, ieguldīsim mūsu pašu bērnos citās izteiksmēs," pauda Geikina.
Lēmumam iebilda domes opozicionārs, frakcijas "Saskaņa" deputāts Mihails Kameņeckis, uzskatot, ka situācija ir diskriminējoša: "Kad viens bērns ies ēdnīcā un cits bērns gaidīs tieši tāpēc, ka jūs par to nepadomājāt... Jūs nepiedāvājāt šādu variantu. Jūs pa taisno diskriminējat nerīdziniekus."
Goda ģimenēm neatkarīgi no deklarēšanās vietas ēdināšana Rīgas skolās un bērnudārzos turpmāk pienāksies bez maksas.
Rīgas domē norādīja, ka trešdienas lēmumu vēl skatīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.
Tikmēr, piemēram, Ķekavas novadā no visiem bērniem aptuveni 1100 mācās kādā citā pašvaldībā. Vairums Rīgā. No tiem aptuveni 350 ir 5.–12. klašu bērnu, kuri nāk no daudzbērnu ģimenēm vai kuriem ir invaliditāte, pašvaldība pusdienas līdzfinansē. Pārējiem nepalīdz. Vai tas varētu mainīties – Ķekavas novada vadītājs Juris Žilko (Partija "Izaugsme") ir skeptisks. Žilko pārstāv biedrību "Rīgas metropole".
"Īsti pārmest nevar, jo notiek šie savstarpējie norēķini par izglītojamo izglītošanu. Tā kā es redzu, ka diemžēl pie šīs situācijas mēs šobrīd nonākuši esam sadārdzinājuma dēļ. Tāpēc īsti pārmest kolēģiem nevarēšu," sacīja Žilko.