Eiropas Cilvēktiesību tiesa noraida prasību pret Latviju par teju 30 gadu ilgu tiesvedību

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) noraidījusi Romana Siņicina prasību pret Latviju par Eiropas Cilvēku tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas iespējamajiem pārkāpumiem attiecībā uz tiesībām uz lietu izskatīšanu saprātīgā termiņā un efektīviem tiesību aizsardzības līdzekļiem. Siņicins, kurš par 1994. gada pastrādātām veikalu apzagšanām pērnajā rudenī tika pilnībā attaisnots, ECT sūdzējās par kriminālprocesa ilgumu, kas kopumā sasniedzis teju 30 gadus, un to, ka viņam nebija pieejami efektīvi tiesību aizsardzības līdzekļi.

Siņicina lietas stāsts sācies vēl iepriekšējā gadsimtā – 1994. gadā, kad, vēl būdams 14 gadus vecs pusaudzis, viņš tika atzīts par aizdomās turēto saistībā ar konfekšu, elektropreču un citu lietu zādzībām no veikaliem. Viņš savu dalību noziegumā neatzina. 2017. gadā pirmajā tiesu instancē Siņicinu attaisnoja. Bet gadu pirms tam Siņicins vērsās ECT, sūdzoties par pārāk ilgu tiesvedību.

"Pēc vairāk nekā 20 gadiem turpināt cilvēku tiesāt – manuprāt, neloģiski. Es saprastu, ja šāds gadījums būtu slepkavība vai vēl kaut kādi ļoti smagi noziegumi. Šeit bija vienkāršas, parastas zādzības," komentēja Siņicina aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks. "Manuprāt, paejot kaut kādam saprātīgam laikam, tomēr šādas lietvedības ir vienkārši jāizbeidz."

Taču prokuratūra uzstājusi, ka tiesvedība jāturpina. 2021. gadā Rīgas apgabaltiesa pilnībā atcēla pirmās instances tiesas spriedumu, atzīstot vīrieti par vainīgu vienā no zādzības incidentiem, bet atbrīvojot viņu no soda. Bet pērn trešās instances tiesa Siņicinu pilnībā attaisnoja.

Kopumā tiesvedība ilga 29 gadus. Vīrietim bija iespēja prasīt kompensāciju valstij par ilgo tiesvedību, bet viņš to nedarīja.

"Tie ir klienta apsvērumi, tās ir viņa tiesības izvēlēties kaut ko darīt vai nedarīt, bet jāsaka, ka nacionālais kompensācijas mehānisms... Manā pieredzē tās kompensācijas ir ļoti niecīgas, un faktiski tā kompensācijas izskatīšana, manuprāt, cilvēkam sagādā lielākas ciešanas un papildu aizvainojumu pret valsti nekā tās saņemtās kapeikas," skaidroja Zvejsalnieks.

ECT, sagaidot galīgo tiesvedības iznākumu, lēma noraidīt Siņicina prasību pret Latviju, jo viņš nebija izsmēlis nacionālos tiesību aizsardzības līdzekļus.

Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Elīna Luīze Vītola skaidroja: 

"Mūsu nacionālais tiesību regulējums ļāva viņam vērsties ar pieteikumu par kompensācijas piešķiršanu par kriminālprocesa ilgumu, jo kriminālprocesā viņu atzina par nevainīgu visās pret viņu celtajās apsūdzībās.

Tā kā viņš to nebija izdarījis, tad viņš nebija atļāvis mūsu pašu iestādēm un tiesām sniegt šo kompensāciju, un tāpēc ECT noraidīja sūdzību."

Siņicins kompensāciju prasīt varēja vēl pusgadu pēc sprieduma. Tieslietu ministrija atteicās komentēt šo lietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti