Jelgavā mīt vairākas ukraiņu ģimenes, kuru atvases izglītību iegūst pilsētas mācību iestādēs. Lai atbalstītu bērnu iekļaušanos vienaudžu sabiedrībā un veicinātu latviešu valodas apguvi, tiek rīkotas vasaras nometnes.
70 ukraiņu bērni turpinājuši apgūt mācības Ukrainā attālināti, bet 157 mācījušies Jelgavas bērnudārzos un skolās.
Mācības latviešu valodā ir bijis izaicinājums visiem, arī Platonam, kura dzimtā pilsēta ir Harkiva. "Visgrūtākais bija mācīties matemātiku, latviešu valodu un angļu valodu, jo eksāmeni jākārto šajos priekšmetos. Principā mums palīdzēja, pārtulkoja, ko vajag, ļāva izmantot tulkotāju," sacīja Platons.
Arī Sonija šogad pabeidza mācības 9. klasē un atzina, ka visgrūtākais ir bijis nokārtot eksāmenus. Lai arī skolotāji ir palīdzējuši, mācīties esot bijis grūti, jo pats mācīšanas veids atšķiroties no pieejas, kāda bijusi Ukrainā. "Salīdzinot ar Ukrainu, šeit daudz kas ir jauns, pat nezinu, kā lai to paskaidro. Pat skolā skolotāji pasniedz savādāk, informāciju pasniedz savādāk. Un vēl valodas zināšanas. Ja būtu [valodas] zināšanas, tad būtu daudz vieglāk," pauda Sonija.
Ne visi ukraiņu bērni, kas mācījās 9. klasē, šogad kārtoja eksāmenus. Esot bijuši arī tādi, kuriem ģimenes ārsts ieteicis šos eksāmenus nekārtot.
Jelgavas izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza norādīja, ka vislielākās grūtības ukraiņu bērniem sagādā tieši latviešu valodas apguve:
"Mēs kā skolotāji, no pieredzes analizējot, redzam, ka visvieglāk to ir apgūt līdz skolas vecumam un sākumskolā."
Tikmēr Kirils no Harkivas, kurš Latvijā dzīvo jau divus gadus, ir veiksmīgi apguvis latviešu valodu. Viņš pabeidzis 3. klasi un mīļākā priekšmeta viņam nav – patīk visi.
"Es gribu uzteikt arī tos bērnus, kas ir ļoti centīgi. Šogad Jelgavā viena meitenīte no Ukrainas, kura arī no 2022. gada dzīvo un mācās Jelgavā, saņēma pilsētas izglītības kvalitātes balvu. Tātad viņas vidējais vērtējums 7. klasē ir augstāks nekā 8,5, un tas ir ļoti augsts vērtējums," atklāja Auza.
Nometnes "Darboties prieks un sadarboties prieks" vadītājs Raimonds Aleksandrovs norādīja, ka radoša vide un kopā būšana ar vienaudžiem ir būtisks atbalsts ātrākai valodas apguvei. Bērni ar interesi ir piedalījušies gan orientēšanās ekspedīcijās, gan citās sportiskajās aktivitātēs.
"Mēs cenšamies, lai aktivitātes nebūtu vienveidīgas, lai tajās būtu pētniecība, būtu izklaide, būtu arī maksimāli iekļauti uzdevumi ar sadarbību," pastāstīja Aleksandrovs.
Nometnes plānots rīkot līdz skolēnu rudens brīvlaikam oktobrī. Kopā tajās varēs piedalīties 160 bērni.