ĪSUMĀ:
- Ģenerālprokuratūras pārbaudē izvērtēta atbildīgo amatpersonu rīcība un savlaicīgums, pildot pienākumus.
- Ir pamats izvērtēt divu prokuroru iespējamu disciplināro pārkāpumu un viena prokurora iespējamo ētikas kodeksa pārkāpumu.
- Pārbaudes rezultātā Ģenerālprokuratūrā uzsākti divi kriminālprocesi pret Rusiņu.
- Prokuroriem, kuri izmeklē ar vardarbību ģimenē saistītas lietas, pirms tam būtu jānodrošina apmācības.
- Ģenerālprokuratūra rosina veidot sociālas kampaņas un tīmekļvietni no vardarbības cietušām personām.
Ģenerālprokuratūrā informēja, ka pārbaudē pastiprināti izvērtēta prokuratūras atbildīgo amatpersonu rīcības likumība, pamatotība, savlaicīgums, realizējot tām uzliktos pienākumus.
Uzsākti divi kriminālprocesi; izvērtēs trīs prokuroru iespējamu pārkāpumu
Lai izdarītu objektīvus secinājumus, pārbaudes laikā pieņemta virkne paskaidrojumu no amatpersonām, tostarp par savstarpējo sadarbību un komunikāciju par cietušās 2022. gada 15. septembra prokuratūrā iesniegtā iesnieguma virzību, tā izskatīšanas rezultātiem un kontroli, kā arī par prokurora komunikāciju ar cietušās juridiskās palīdzības sniedzēju.
Pārbaudē konstatēts, ka ir pamats Prokuroru atestācijas komisijai iesniegt izvērtēšanai materiālus jautājumā par divu prokuroru iespējamu disciplināro pārkāpumu, kā arī viena prokurora iespējamiem Latvijas prokuroru ētikas kodeksa normu pārkāpumiem.
Pārbaudes rezultātā Ģenerālprokuratūrā uzsākti divi kriminālprocesi, tostarp par Rusiņa iespējami izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem – vajāšanu un draudiem izdarīt slepkavību un nodarīt smagu miesas bojājumu cietušajai tirdzniecības centra "Sēlija" stāvlaukumā Jēkabpilī.
Ģenerālprokuratūras veiktās pārbaudes laikā pārbaudītas divas iztiesātas krimināllietas, kurās Rusiņš atzīts par vainīgu četru noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā, kas saistīti ar nolēmumu par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu; viena iztiesāšanas stadijā esoša krimināllieta, kurā Rusiņš apsūdzēts par astoņu noziedzīgu nodarījumu – nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu – izdarīšanu; viens izmeklēšanas stadijā esošs kriminālprocess, kurā tiek izmeklēti 15 noziedzīgi nodarījumi, tai skaitā par nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu, huligānismu, neslavas celšanu, vajāšanu, draudiem izdarīt slepkavību un nodarīt smagu miesas bojājumu.
Tāpat pārbaudes laikā veikta sešu materiālu pārbaude saistībā ar Rusiņa rīcību, kuros pieņemti lēmumi par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu, un 21 materiāla pārbaude saistībā ar Rusiņa rīcību, par ko uzsākti administratīvo pārkāpumu procesi.
Stukāns uzdod prokuroriem nodrošināt izmeklēšanas kvalitāti
Prokuratūrā turpinās pārvaldības procesu pārskatīšana un pilnveide. Tiek pārskatīti un vērtēti iekšējie tiesību akti.
21. jūlijā papildināts un precizēts ģenerālprokurora Jura Stukāna rīkojums, uzdodot prokuroriem nekavējoties, no kriminālprocesa uzsākšanas dienas, iesaistīties kriminālprocesa īstenošanā, nolūkā
nekavējoties nodrošināt izmeklēšanas kvalitāti un efektivitāti arī tādos kriminālprocesos, kas saistīti ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu,
ja tas izdarīts pret personu, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir pirmajā vai otrajā radniecības pakāpē, vai pret laulāto vai bijušo laulāto, vai pret personu, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir vai ir bijis pastāvīgās intīmās attiecībās, vai pret personu, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājam ir kopīga (nedalīta) saimniecība ģimenē.
Prokuroriem būtu nepieciešamas papildu apmācības
Ģenerālprokuratūra secinājusi, ka ir nepieciešamība izstrādāt metodiskos materiālus par Krimināllikuma 168.1 panta un 312. panta nošķiršanu, ka arī par cietušā tiesībām kriminālprocesos, kas tiek veikti par iespējamu Krimināllikuma 168.1 pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu.
"Ņemot vērā, ka kriminālprocesos, kuros tiek izmeklēti noziedzīgi nodarījumi, kas saistīti ar vardarbību ģimenē, kriminālprocesu veicošai amatpersonai ir nepieciešamas padziļinātas zināšanas un izpratne psiholoģijā, nepieciešams izprast vardarbīgās personas un no vardarbības cietušās personas uzvedību, ir konstatēta nepieciešamība visās prokuratūras struktūrvienībās
atsevišķiem prokuroriem noteikt specializāciju arī kriminālprocesu, kuros tiek izmeklēti noziedzīgi nodarījumi, kas saistīti ar vardarbību ģimenē, uzraudzībā un kriminālvajāšanā, pirms tam viņiem nodrošinot atbilstošas papildu apmācības,"
norādījusi Ģenerālprokuratūra.
Mudina veidot sociālas kampaņas un tīmekļvietni
Savukārt 24. maijā ģenerālprokurors Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam ("Jaunā Vienotība") iesniedza priekšlikumus sabiedrības aizsardzības pret vardarbību nodrošināšanai, ietverot argumentētu redzējumu par nepieciešamību veikt grozījumus vairākos likumos un Ministru kabineta noteikumos, kas ļautu pilnveidot un uzlabot cietušās personas pasargāšanas mehānismu no iespējamās vainīgās personas, kā arī mazinātu ar vardarbību saistītu noziedzīgu nodarījumu atkārtošanos un veicinātu starpinstitūciju sadarbību šādu noziedzīgo nodarījumu novēršanā, atklāšanā un izmeklēšanā.
Priekšlikumos izteikts viedoklis par nepieciešamību veikt regulāras sociālās kampaņas, kuru mērķauditorija ir gan no vardarbības cietušas, gan vardarbību veikušas personas,
un izveidot tīmekļvietni, kurā vienkopus ir skaidra un detalizēta informācija par šo personu tiesībām, kā arī iespējām saņemt visa veida profesionālu palīdzību un citi pasākumi, kas vērsti uz sabiedrības izglītošanu un informētību.
Nogalinātās sievietes advokāte pauž gandarījumu
Par prokuratūras secinājumiem gandarījumu paudusi Jēkabpilī nogalinātās sievietes advokāte Anna Nore. Viņa norādīja, ka prokuratūras secinājumi vieš cerības, ka šī traģēdija būs palīdzējusi daudziem citiem cilvēkiem.
"Gandarījumu sagādā tas, ka varbūt mums valstī beidzot mainījusies attieksme. Tie likumdošanas grozījumi, kas paredz bargākas sankcijas, un ka pati šī sistēma un pieeja šīm lietām būs mainījusies," pauda Nore.
Viņa uzskata, ka vecā sistēma pret šīs kategorijas lietām tiek salauzta, bet smagi, ka šādi secinājumi no sistēmas puses nākuši pēc traģēdijas.
Līdzīgi kā prokuratūrā, arī Valsts policijā notiek pārbaudes lieta. Tās rezultāti vēl nav zināmi.
Par slepkavību meklētais Leons Rusiņš joprojām nav atrasts. Valsts policija norāda, ka par viņa meklēšanas pasākumiem pagaidām komentāru nebūs, lai netraucētu izmeklēšanas gaitu.
KONTEKSTS:
16. aprīlī Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā tika nogalināta 1983. gadā dzimusi sieviete. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Leons Rusiņš, kurš mēnešiem ilgi sievietei draudēja un viņu vajāja; par to regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika.
Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks uzdeva sākt dienesta pārbaudi, lai "pārliecinātos, ka policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, pietiekoši aktīvi un profesionāli". Ruks paziņoja, ka saistībā ar Rusiņa meklēšanu amatu zaudējis Austrumzemgales policijas iecirkņa priekšnieks Rolands Bērziņš un turpinās dienesta pārbaude.
Slepkavu Rusiņu policija meklē divus mēnešus, vienlaikus nav izslēgts, ka vīrietis varētu būt izdarījis pašnāvību.