ĪSUMĀ:
- Sprindžuks: AS jāizdara grūta izvēle starp ZZS un "Progresīvajiem" koalīcijā
- Daļa AS noteikti neatbalsta ZZS, daļa ir pret "Progresīvajiem", bet AS nešķelsies.
- Sprindžuks: Vēlme formāli ierobežot Lemberga ietekmi – partiju un cilvēku mānīšana.
- "Apvienotais saraksts" lūdz pauzi līdz trešdienai, rīt vēlas tikties ar Siliņu.
- Sprindžuks neizslēdz, ka AS var palikt opozīcijā.
Grūta izvēle starp ZZS un "Progresīvajiem"
Pašlaik premjera amatam nominētā "Jaunās Vienotības" pārstāve Evika Siliņa turpina sarunas par valdības izveidi ar 4 partijām – līdzšinējiem koalīcijas partneriem AS un Nacionālo apvienību, kā arī pašlaik opozīcijā esošajiem ZZS un "Progresīvajiem", bet atzina, ka visu 5 partiju koalīcija nebūs iespējama.
Sprindžuks Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina, ka "Apvienotajam sarakstam" priekšā ir grūta izvēle par sadarbību ar vienu vai otru līdz šim opozīcijā esošo partiju.
Viņš norādīja, ka "Apvienotajā sarakstā" ir cilvēku grupa, kura noteikti neies kopā valdībā ar "Progresīvajiem", un ir cilvēku grupa, kura nevar nobalsot par Lemberga pārstāvēto ZZS, un tā nav viegla izvēle.
"Šī izvēle būs iespējama tikai, skatoties valstiski, vai nepārkāpjam līnijas, kuras mums svētas,
un varam izveidot valdību, kura var nostrādāt trīs gadus un pārlauzt stagnācijas plato," sacīja Sprindžuks.
Jautāts par to, kuras ir tās līnijas, Sprindžuks norādīja, ka Latvija 20 gadus lika kārti uz Krieviju, bija paļaušanās uz vieglu naudu no Austrumiem, un tā izrādījās kļūda, tāpēc tagad nevajag skatīties Krievijas virzienā, bet pašiem lemt, nevis gaidīt brīnumus no malas. Viņš skaidroja, ka "ZZS bija sacementēta ar Ventspils politiku, kas radīja Latvijai milzu kaitējumu". Savukārt jautāts, vai "Progresīvie" skatās Krievijas virzienā, ministrs atzina, ka pagātni viņiem nevar pārmest, taču šī partija kavēja obligātā militārā dienesta ieviešanas likumu un šai partijai ir "nenolasāms kurss, populistiska pieeja, kreisa pieeja, un vēlmju dominēšana pār izpratni, ko valsts var atļauties, ir viņu vājā vieta".
Tāpēc tagad "Apvienotajam sarakstam" ir jautājums par briedumu un spēju izvēlēties vienu no divām grūtām izvēlēm, bet viņš prognozēja, ka "Apvienotais saraksts" šīs izvēles dēļ nesašķelsies.
Vēlme noslēpt Lembergu – māžošanās
Savukārt komentējot vēlmi koalīcijas līgumā iekļaut konkrētas atrunas, lai mazinātu iespējamo Lemberga ietekmi valdībā, Sprindžuks pauda, ka, viņaprāt, tā ir māžošanās un tad jau godīgāk būtu, lai Lembergs nāktu uz koalīcijas padomi un sēdētu pie galda.
Tad viņa klātbūtne un ietekme būtu visiem skaidri redzama un atklāta, norādīja ministrs.
Viņš skaidroja, ka cilvēki var sarunāties un arī jebkura saruna ir ietekme, un to nevar izmērīt.
"Tā vēlme noslēpt Lembergu ir pašu partiju mānīšana un arī cilvēku mānīšana," sacīja Sprindžuks.
"Līdz ar to es teiktu, ja jau ZZS ir valdībā, tad lai arī tur sēž Lembergs, un tad mēs redzam patiesību, kāda viņa ir," sacīja Sprindžuks.
"Apvienotais saraksts" lūdz pauzi līdz trešdienai
"Apvienotais saraksts" pirmdien arī nekādu lēmumu vēl nepieņēma un vēlas paņemt pauzi līdz trešdienas rītam, pēc frakcijas sēdes medijiem pauda šī politiskā spēka pārstāvji.
Siliņa šo lūgumu respektē, un "Apvienotais saraksts" plāno aicināt viņu uz sarunu otrdien un par savu nostāju lemt pēc tam.
Sprindžuks "Krustpunktā" atzina, ka grūtās izvēles par sadarbību ar ZZS vai "Progresīvajiem" ir jāizdara arī Nacionālajai apvienībai, saprotot, ko mēs redzētu kā labāko valdību, kas var nostrādāt 3 gadus un noturēt konservatīvas vērtības.
Taču viņš neizslēdza arī iespēju, ka AS paliek opozīcijā, bet tad "Jaunās Vienotības" valdībai ar diviem līdzšinējiem opozicionāriem būs tikai 52 balsis Saeimā, un "mēs neko labu neredzam šādā risinājumā, manuprāt, tas nebūs ilgtspēlējošs. Bet arī būt pie varas par katru cenu AS necenšas, norādīja ministrs.
"Mēs nācām ar domu mainīt situāciju valstī uz labāku, esot valdībā, varam šo kuģi griezt pareizā virzienā, opozīcijā šo iespēju ir maz, sacensties daiļrunībā nav īsti mūsu lauciņš," atzina Sprindžuks.
KONTEKSTS:
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs ceturtdien, 24. augustā, nominēja līdzšinējo labklājības ministri, Saeimā lielākās frakcijas "Jaunā Vienotība" izvirzīto premjera amata kandidāti Eviku Siliņu ("Jaunā Vienotība") veidot nākamo valdību.
Siliņa piektdien sāka individuālas sarunas ar četriem potenciālajiem koalīcijas partneriem. Piecu partiju koalīcija ir maz ticama, un valdību, visdrīzāk, veidos četras partijas – "Jaunā Vienotība", "Apvienotais saraksts", Zaļo un Zemnieku savienība un vai nu Nacionālā apvienība, vai "Progresīvie".
Ministru kabineta sastāvs ir jāapstiprina Saeimā, un to plānots izdarīt līdz septembra vidum.