Valsts apmaksātu paliatīvo aprūpi mājās pirmajā pusgadā saņēmuši 850 pacienti; pieprasījums aug

Valsts apmaksātu paliatīvās aprūpes pakalpojumu mājās, kas Latvijā ieviests no šī gada janvāra, līdz jūnijam saņēmuši 850 pacienti, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotie dati. Pieprasījums pēc pakalpojuma aug, un visvairāk aprūpes pacientu atrodas Rīgas reģionā.

Pakalpojuma ieviešanas pirmajos mēnešos paliatīvo aprūpi dzīvesvietā saņēma ap 200 pacientiem mēnesī, savukārt pēdējos mēnešos tā pieprasījums pieaudzis vairāk nekā divas reizes. Jūnijā tas nodrošināts jau teju 500 pacientiem. Šobrīd visvairāk Rīgas reģionā, kas skaidrojams ar blīvo apdzīvotību, kam seko Kurzemes un Latgales reģioni.

NVD Ārstniecības pakalpojumu departamenta Veselības aprūpes pakalpojumu projektu vadītāja Jūlija Voropajeva apstiprināja, ka pakalpojumu ļoti gaidīja kā nedziedināmi slimie pacienti, tā arī viņu tuvinieki: "To apliecina ne vien līdz šim pakalpojumu saņēmušo pacientu skaits, bet arī tas, ka ar katru mēnesi pakalpojuma pieprasījums pieaug. Esam gandarīti, ka pakalpojums ir veiksmīgi ieviests un Latvijas iedzīvotājiem tiek nodrošināta iespēja aizvadīt pēdējos dzīves mēnešus cieņpilni – savā dzīvesvietā, bez sāpēm un ciešanām."

Arī aprūpes centra "Rūre" dibinātājs Kristiāns Dāvis secinājis, ka aizvien vairāk pacientu un viņu tuvinieki piesaka paliatīvo aprūpi mājās:

"Ir manāms ievērojams pieaugums pakalpojuma saņemšanai, it īpaši Kurzemē, Liepājā, Grobiņā, Talsos un Kuldīgā, kā arī Latgalē – Daugavpilī, Rēzeknē, Krāslavā un Preiļos.

Vienlaikus jāņem vērā, ka pakalpojums ir vēl salīdzinoši jauns. Nepieciešams vairot pacientu un tuvinieku informētību par to, kā to pieteikt un saņemt, kādu īsti palīdzību nodrošina paliatīvās aprūpes ietvaros. Ticam, ka šī mērķa īstenošanai ir nepieciešams gan laiks, gan kopīgs un mērķtiecīgs darbs."

Vairāk par pakalpojumu un iespējām to saņemt atrodams NVD mājaslapā.

KONTEKSTS:

No 2024. gada sākuma Latvijā valsts apmaksātu paliatīvo aprūpi dzīvesvietā ar ārstu konsilija lēmumu nodrošina nedziedināmi slimiem cilvēkiem, kuru prognozētā dzīvildze ir līdz 6 mēnešiem. Uz konsīliju pacientu, kurš ārstējas mājās, var nosūtīt ģimenes ārsts vai speciālists, savukārt, ja cilvēks ir slimnīcā, konsīliju organizē attiecīgā ārstniecības iestāde.

Sākotnēji bija plānots, ka mobilajai paliatīvās aprūpes komandai, kas nodrošinās vairākus veselības aprūpes pakalpojumus, darbs bija jāsāk 2023. gada 1. oktobrī. Taču konkursa pārsūdzības dēļ pakalpojumu ieviešana aizkavējās

2024. gadā paliatīvās aprūpes nodrošināšanai pacienta dzīvesvietā no valsts budžeta līdzekļiem plānoti 6,7 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti