Dienas ziņas

Īpašo skolu direktori cīnās par izglītības kvalitātes uzlabošanu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Meklē sociālos audzinātājus ar sirdi, nevis diplomu

Meklē sociālos audzinātājus ar sirdi, nevis diplomu

Jau augustā Siguldas novadā durvis vērs unikāla vieta Latvijā – "Foršā māja". Tas būs aprūpes centrs bērniem, kuri pieredzējuši smagu vardarbību un kuriem valstī pieejamās atbalsta programmas nepalīdz. Viņus dēvē arī par negribētiem bērniem. Izņemti no ģimenēm, viņi "mētājas" pa aprūpes centriem un skolām, uzvedības dēļ no viņiem atsakās audžuģimenes. Jaunā pakalpojuma ieviesēji tic, ka šiem bērniem var palīdzēt, šobrīd lielākā problēma – atrast audzinātājus.

Ceļu uz Allažiem ik gadu mēro 200 bērni, kurus ved šurp uz atbalsta centru. Te realizē valsts programmu – rehabilitē bērnus, kas cietuši no prettiesiskām darbībām. Tā viņu dzīvē ir īslaicīga pietura – mēnesis vai divi, pēc kuriem atkal būtu jāatgriežas savā ģimenē vai citur. Taču šo gadu laikā te pamanījuši, ka ir bērni, kurus viņu uzvedības dēļ negrib neviens. Izvaroti vai sisti bērnībā, viņi atbild ar to pašu. Ar neciešamu uzvedību.

"Ir bērni, kuri te iestrēgst. Pēc 30 dienām neviens viņus neņem, pēc 60 dienām neviens viņus neņem. Jo, kā aizbildinās visi atbildīgie dienesti, – nav kur likt.

No viņa atsakās bioloģiskie vecāki, audžuvecāki, skolas. Un mums šo gadu laikā ir grūti ar šo sadzīvot, ka šie bērni nesaņem adekvātu palīdzību," sacīja  "Allažu ģimenes un bērnu atbalsta centra" vadītāja Aelita Ziemele.

Tādēļ radās doma par jaunu, Latvijā vēl nebijušu aprūpes formu. Ideja nāk no Lielbritānijas. Tur šī metode tiek izmantota jau 75 gadus. Tā strādā. Uzsvars tiek likts nevis uz psihologa vai psihiatra konsultācijām, bet uz atbalstošu pieaugušo. Un tieši šādus sociālos audzinātājus tagad meklē.

"Mēs sagaidām cilvēkus, kuri ir savaldīgi, kuri bērna uzvedību, kura ir neciešama un briesmīga, pārstrādāt sevī, laukā dodot mieru," sacīja pakalpojuma "Foršā māja" klīniskās daļas vadītājs Uldis Ābele.

Jaunajā mājā dzīvos bērni vecumā no pieciem līdz 13 gadiem. Darbā aicina 12 pieaugušos, kuri gatavi strādāt maiņās – gan pa dienu, gan pa nakti.

Ar astoņiem bērniem būs četri pieaugušie. Likme ir 1600 eiro uz papīra. Un tā ir divas reizes lielāka nekā tiem, kas ar šādiem bērniem strādā pašlaik.

Atalgojums bija viens no iemesliem, kādēļ darbam jaunajā centrā pieteicās Sarmīte Dāniele. Viņa bija sociālā darbiniece un jau strādāja ar šādām ģimenēm pašvaldībā.

"Es esmu priecīga, ka šāds pakalpojums top, trīs gadu intervence un terapeitiska kopiena, dziedējoša vide. Protams, atalgojumam ir nozīme. Jo, pieaugot atalgojumam un spējot apmierināt pamatvajadzības, es varu pievērsties darbam par visiem simts! Un būs iespēja profesionāli pilnveidoties! Būs daudz nopietnu apmācību," skaidroja pakalpojuma "Foršā māja" darbiniece Sarmīte Dāniele.

Labklājības ministrija šim mērķim piešķīrusi divus miljonus eiro. Ja izdosies, šādus centrus varētu atvērt arī citās vietās. Jo šādu bērnu netrūkst.

"Pēc Valsts kontroles atzinuma – Latvijā ir 10 000 bērnu, kam ir grūtības iekļauties sabiedrībā. Un ar to kombināciju, kas ir mums – tie ir vairāki tūkstoši," norādīja Ābele. 

Centrs durvis vērs augustā. Tagad sākusies aktīva darbinieku meklēšana. Diplomam neesot nekādas nozīmes. Te meklē cilvēkus ar izcilu pacietību un labu sirdi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti